Smola potvrdil svou nadvládu v domácím poháru hned v prvním podniku na krátké trati. Ve vysočinských zvlněných až kopcovitých terénech s množstvím kamenitých pasáží se držel v čele po prvních devět kontrol. Poté přepustil první příčku na dalších pět kontrol pardubickému Lučanovi, v závěru ale zrychlil a svému soupeři nadělil necelé dvě minuty.

„Byl to nádherný závod, parádně vyšlo počasí a samozřejmě mě potěšilo i první místo. Chvíli jsem sice běžel na druhé příčce, mám však dobře natrénováno a věděl jsem, že ve finiši svého soupeře předběhnu,“ komentoval své vítězství 26letý závodník.

Pozici současné české jedničky obhájil Smola na Čeřínku u Jihlavy i na klasické trati. Zde dominoval naprosto jednoznačně. Zlínský reprezentant neměl nejmenší problémy a do cíle závodu dorazil s více než tříminutovým náskokem na Slováka Palo Bukovace hájícího barvy brněnských Žabovřesk. „Výborně jsem volil postupy na jednotlivých kontrolách a neudělal jsem jedinou větší chybu,“ pochvaloval si obhájce celkového prvenství v Českém poháru z loňské sezony.

Příliš volna si však zlínský sportovec neužil. Už tento týden totiž startuje v Lotyšsku, kde bude usilovat o zisk cenných kovů na mistrovství Evropy. „S výhledem na nadcházející mistrovství světa se chci představit na stejných tratích, na kterých poběžím i v rámci světového šampionátu. Nádavkem přidám sprint,“ prozradil Smola, jenž porovná svou aktuální formu se špičkou starého kontinentu na klasické a střední trati a také v závěrečných štafetách.

„Middle a klasika se poběží víc v divočině. Pro úspěch na middlu bude nutné běžet plynule, držet maximální tempo a kontrolovat správný směr. Zatímco middle bude v pobřežním pásu, klasika je trochu víc ve vnitrozemí a ze všech závodů nejdál od centra,“ hlásil zlínský orientační běžec přímo z centra, kterým je přístav Ventspils.

Sprinterský závod mu ale příliš nevyšel. Doběhl až na 48. příčce. Finále na klasice je na programu ve středu, na střední trati se bude o cenné kovy bojovat v sobotu. O den později se mohou fanoušci těšit i na závody štafet.

Robert Štach