„Myslím si, že po fyzické stránce jsem připravený velmi dobře a cítím, že mám formu. Co však nedokážu odhadnout a v čem mám trochu mezery, to je práce s mapou v tamním velmi specifickém terénu plném močálů a bažin,“ připomněl Smola netradiční skandinávské prostředí, které nahrává do karet tamním závodníkům.

Ani on však nechtěl bez boje a v předstihu vyklidit pozice adeptů na některou ze světových medailí. K tomu však bylo zapotřebí kromě tradiční tréninkové dřiny také několika výjezdů přímo do dějiště šampionátu. „Fyzičku můžu natrénovat i doma, s tou by problém nebyl, ale čtení mapy a mapové tréninky, které by simulovaly tamní tratě, nikde jinde absolvovat nešly,“ prozradil zlínský reprezentant.

Přestože se do Norska vypravil během uplynulých měsíců hned několikrát, něco málo ke spokojenosti mu přesto chybí. „Nebylo to stoprocentní. V květnu naše snahy překazil sníh a museli jsme jinam, při nominačních závodech v červnu jsem zase spadl na kámen a narazil si žebra, takže ani tento trénink nebyl úplně podle mých představ,“ připustil Smola.

Vzhledem k tomu, že se však v Norsku objevil již dvakrát v průběhu loňské sezony, věří, že oproti jiným výpravám mohou být Češi v určité výhodě. „Největšími favority jsou samozřejmě Seveřané, Francouzi a Švýcaři. My bychom jim měli šlapat na paty,“ očekává předloňský stříbrný medailista z mistrovství světa na klasické trati.

Na té se představí i letos. Ambice jsou však přece jen o něco skromnější. „Jakýkoliv výsledek do desítky budu považovat za úspěch,“ říká otevřeně. Mnohem reálněji vidí boj o medaile ve štafetovém závodě, který poběží coby finišman společně ve trojici s fryštáckým rodákem Tomášem Dlabajou a Janem Procházkou. „Již několik let končíme na velkých akcích těsně pod stupni vítězů. Letos by to konečně mohlo cinknout,“ přeje si Smola.

Jeho první start na šampionátu však obstará již nedělní sprint. „Sice to není zdaleka moje nejsilnější disciplína a normálně ji neběhám, na druhou stranu trasa vede přímo centrem města a šance na úspěch mají všichni účastníci stejné. Další závody už budou přesunuty do lesa, kde je mnohem jednodušší vyrobit chybu při špatné volbě postupu nebo při čtení mapy. Na to si musíme dát velký pozor,“ nabádá před odletem česká reprezentační jednička.