Zlínský orientační běžec sice na severu Evropy přesvědčil reprezentační trenéry, že kromě klasické tratě a štafety s ním mohou počítat také ve sprintu, radost ze splněného úkolu ale kalilo nepříjemné zranění hrudníku.

„Zhruba ve třetině závodu na střední trati mi v prudkém svahu zajela noha do škvíry mezi kameny a ve snaze nezlomit si ji jsem nekontrolovaně dopadl hrudníkem na kámen,“ popsal kritický okamžik Michal Smola. V závodě proto ani nepokračoval. „Píchalo mě v žebrech při každém nádechu i při balancování v nerovném terénu. Naštěstí jsem se již druhý den cítil výrazně lépe,“ doplnil.

Pro jistotu ale vynechal i následující běh na klasické trati. „Bohužel jsem tak přišel o možnost vyzkoušet si běžet v závodním tempu jak middle, tak zejména long, který je mým hlavním cílem na mistrovství světa,“ litoval zlínský sportovec. V tu chvíli již měl ale hlavní cíl své reprezentační mise v Norsku zdárně za sebou. Nominaci do štafetového závodu i na klasice měl v kapse již předtím, na střední trati startovat nechtěl a o svých sprinterských kvalitách přesvědčil trenéry ještě před úrazem.

Jednoduché to však nebylo, neboť Jan Procházka a Tomáš Dlabaja už měli své pozice jisté a na ostatní tak zbýval boj o poslední volný flek. Aby náhodou nedošlo k omylu, na adepty čekaly během jednoho dne hned dva sprinty. Smolovým hlavním soupeřem byl Štěpán Kodeda. V obou závodech šlo přitom o vteřiny. „V prvním sprintu jsem těsně zvítězil právě před ním, v druhém jsem skončil po dvacetisekundové chybě čtvrtý pár vteřin za ním,“ přiblížil 28letý reprezentant oba závody.

V jeho prospěch pak rozhodl především solidní výkon ve sprintu na nedávném mistrovství Evropy v Bulharsku. S novou motivací se pak pustil do závěrečné fáze přípravy před srpnovým mistrovstvím světa. „Minulý týden jsem běžel šestidenní závody 6 Days of Tyrol a také mě spolu s reprezentačním týmem čeká ještě jedno soustředění v Trondheimu,“ prozradil Smola.

Finální mapovou přípravu však absolvuje přece jen doma, a to na závodech Kůstrý v podhůří Šumavy. „Na tyto závody bych rád navázal pár dny objemového tréninku na Šumavě. Ve zbylém čase stráveném doma ve Zlíně se budu zaměřovat především na sprinty a intenzivní intervalový trénink,“ doplnil jediný český medailista v novodobé historii mistrovství světa Michal Smola.