Šneci tak svého soupeře odsoudili k sestupu o soutěž níž, ani oni sami však ještě nemohou slavit. O udržení mezi českou softballovou smetánkou se totiž ještě budou muset poprat v baráži s druhým nejlepším celkem II. ligy. Do cesty se jim postaví horší z dvojice Příbram – Kotlářka Praha.

Play out s Havlíčkovým Brodem zahájili Snails před deseti dny a po dvou zápasech na kunovické Mlatevni byl stav 1:1. Série hraná na tři vítězná utkání se o víkendu dohrávala v Havlíčkově Brodě. Do třetího zápasu vstoupili lépe hosté, jenže vedení 2:0 neudrželi a z výhry 5:3 se tak radovali domácí Hroši. „Ta porážka ale jakoby nám paradoxně pomohla. Neměli jsme co ztratit a spadla z nás nervozita,“ popsal asistent trenéra Kunovic Rostislav Klimánek, co se s týmem za nepříznivého stavu 1:2 stalo. „Najednou jsme hráli bez sebemenších chyb.“

Ve čtvrtém duelu nedovolili Snails domácím ani jeden bod a díky doběhu výborně pálícího Blahy srovnali stav série na 2:2. „Ondra (Blaha) byl vůbec prvním pálkařem zápasu. A nebyla náhoda, že rozhodl právě on, protože pálil opravdu skvěle,“ pochválil mladého reprezentanta Klimánek. Vynikající zápas rovněž odházel Marek Lapčík, který udržel na uzdě všechny soupeře.

Na řadu tak musel přijít rozhodující pátý zápas. I když to tak podle konečného výsledku 8:3 pro Šneky nevypadá, byl to pořádný nervák. Rozhodnutí totiž padlo až v nastavení. „Holky si minulý týden zajistily účast v kvalifikaci až v prodloužení posledního zápasu v jedenácté směně. Tak dlouho jsme to ale hlavně kvůli našim skvělým fanouškům, kterým v chladném počasí na tribuně došel rum, natahovat nechtěli. Proto jsme to skončili hned v osmé směně,“ vtipkoval po klíčovém duelu Rostislav Klimánek.

Šneci brzy prohrávali, ve třetí směně otočili vývoj zápasu na 3:1, Hroši ovšem nesložili zbraně a srovnali na 3:3. V prodloužení ale totálně zkolabovali. „Na druhou metu šel Mira Kuřímský a na pálku Kamil Polehňa. Jeho odpal zpracovala spojka, snažila se dotykem vyautovat probíhajícího Kuřu, ale nedosáhla na něj a následoval nepřesný příhoz na jedničku. Takže jsme měli obsazenou první a třetí metu. V tom přišel zkrat hráče na první metě, který vztekle třískl balónem o zem, čehož Kamil využil k posunu na dvojku. Druhá a třetí obsazená a bez autu. Na pálku přišel Jirka Dohnal. A krásným odpalem to vyhnal až k homerunovému plotu, což znamenalo dva doběhy a on sám doběhl až na trojku. Po strikeoutu přišel hit Michala Kotáska a třetí doběh. Pak se Hroši sesypali, začaly jim padat balóny a výsledkem byly další dva doběhy,“ popsal famózní závěr Snails Rostislav Klimánek. V dohrávce Kunovjané svému soupeři už nic nedovolili a mohli slavit nečekaný, ale zasloužený triumf.

„Kdo neviděl, neuvěří. Celá série byla neuvěřitelně vyrovnaná a myslím si, že rozhodly naše pevnější nervy. A taky naši skvělí fanoušci. Byť se hrálo na Vysočině, měli jsme tam domácí prostředí,“ děkoval fandům Klimánek.

Tento víkend je na programu finále II. ligy, z něhož vzejde soupeř Šneků pro baráž. Vítěz duelu Příbram – Kotlářka Praha asi zajistí přímý postup do I. ligy, poražený narazí na Snails. Úvodní dva zápasy se budou hrát o víkendu 4.-5. října na půdě soupeře, zbylá utkání pak o týden později v Kunovicích. „Očekávám, že vyhraje Příbram a my se střetneme s Kotlářkou. Je to však úplně jedno, my se musíme soustředit hlavně na svůj výkon. A především nesmíme nic podcenit, protože kdyby všechno šlo podle papírových předpokladů, tak se teď na baráž chystají Hroši a ne my,“ dodal na závěr Rostislav Klimánek.

Výsledky – 3. utkání: Havlíčkův Brod – Snails 5:3. 4. utkání: Havlíčkův Brod – Snails 0:1. 5. utkání: Havlíčkův Brod – Snails 3:8 (8. směna). Konečný stav série: 2:3.

Kunovice: Klimánek, Lapčík, Blaha, Kotásek, Vícha, Polehňa, Mateřanka, Fiedler, Dohnal, Zábranský, Schlinger, hrající trenér Milan Zedník.