A i když třeba nevyhraje, bude se rvát až do konce. Letošního osmačtyřicátého ročníku populárního závodu se zúčastní španělský pilot Dani Sordo.

Hvězda světových tratí se na Moravu přesune z Německa. Zlínská rally pro něj bude premiérou za volantem vozu kategorie R5.

„Osobně jsem er-pětku ještě neřídil, takže se těším na její otestování, abychom si na ni zvykli a dostali se do správného tempa. Uvidíme po testu, ale jsem přesvědčený, že najdeme rychle společnou řeč a posléze se nám podaří zajet kvalitní výsledek,“ říká Dani Sordo.

Známý Španěl moc dobře ví, že ho ve Zlíně čeká mimořádná soutěž.

„Je mi jasné, že při mé první účasti to tam nebudeme mít lehké,“ uvědomuje si Sordo.

„Budou tam hodně rychlí konkurenti, kteří tamější tratě znají, ale to je pro nás výzva a pokusíme se odvést co nejlepší práci,“ přidává.

Pětatřicetiletý jezdec tovární stáje Hyundai se na Zlínsku představí s modelem stejné značky. Řídit ovšem nebude tradiční i20 Coupe WRC, ale i20 R5.

„Je to dobré auto, což jsme viděli například v červnu, kdy s ním Thierry Neuville vyhrál belgickou Ypres rally,“ připomíná nedávný triumf kolegy.

Rally Pačejov. Jaromír Tarabus
Odložilík i Tarabus odjíždí ze západu Čech spokojení a s cennými vavříny

Přemůže hyundai fabii?

Korejská automobilka chce svoji novinku představit právě v České republice, kde pevně vládne Škoda Fabia R5.

„Barum rally je klíčový podnik v zemi, kde má rallysport velice silnou základnu. Je to také jeden z největších závodů seriálu FIA European Rally Championship, kde klíčovou roli hrají speciály kategorie R5. Proto je pro nás s ohledem na zákaznický program důležité být vidět na takové soutěži. Nyní máme možnost posadit do Hyundai i20 R5 Daniho Sorda,“ uvedl manažer zákaznického programu Hyundai Motorposrt Andrea Adamo.

Podle něj je známý Španěl vzhledem ke zkušenostem na asfaltových tratích ideálním pilotem.

„Víme, že startovní listina bude nabitá posádkami, které tamější tratě dobře znají, ale přesto věříme, že kombinace Daniho Sorda a našeho vozu může být vítězná,“ prohlásil Adamo.

Přítomnost pilota světového továrního týmu na zlínské rally dělá samozřejmě velkou radost i pořadatelům.

„Dodnes vzpomínáme na velmi silný ročník 2011, kdy se ve Zlíně objevila jména jako Meeke, Neuville, Mikkelsen, Breen, Andersson či Gardemeister. Tedy kombinace těch, kteří se posléze stali špičkou v seriálu WRC, a těch, kteří již svou světovou kariéru pomalu končili,“ říká ředitel rally Miloslav Regner.

„Avšak Dani Sordo je v MS stále aktivní, jde o jednoho z nejzkušenějších pilotů světového šampionátu. Má za sebou celou řadu úspěchů a vzhledem k jeho asfaltové specializaci je jasné, že na barumce může míchat pořadím na těch nejvyšších příčkách. Jsme za jeho přítomnost na Barum rally rádi, jméno takového formátu vždy dodá soutěži patřičný glanc,“ dodává Regner.

Letošní osmačtyřicátý ročník slavného závodu se uskuteční od 24. do 26. srpna. Pořadatelé připravili jezdcům patnáct rychlostních zkoušek.

Diváci si nejvíce užijí noční městský okruh v ulicích Zlína. V sobotu se dvakrát pojede v Březové, Semetíně, Rajnochovicích a Kudlovicích.

V neděli jsou na programu Halenkovice, Maják a Kašava. Do cíle vítěz dorazí krátce před sedmnáctou hodinou.

Kdo je Dani Sordo?
Narodil se 2. května 1983 v Torrelavege. S motoristickým sportem začal ve dvanácti letech, kdy začal jezdit motokáry a motokros. Do soutěžního světa rallye vstoupil v roce 2001, o dva roky později poprvé odstartoval v mistrovství světa při domácí Rally Catalunya. V roce 2005 se stal juniorským mistrem světa JWRC, od dalšího roku už světové tratě objížděl se speciálem kategorie WRC. V roce 2013 celkově vyhrál Německou rally, v letošní sezoně skončil dvakrát na medailových stupních, v Mexiku byl druhý a v Argentině obsadil třetí místo. Dvakrát dojel těsně za nejlepší trojicí, čtvrtý byl na Korsice a v Portugalsku. Celkově má na svém kontě přes čtyři desítky pódiových umístění.

V celkovém pořadí mistrovství světa obsadil Sordo dvakrát třetí místo, dále přidal jedno čtvrté místo. V loňském roce skončil šestý. K jeho koníčkům patří sport a především cyklistika. Daniho idolem byl jezdec formule 1 Ayrton Senna z Brazílie. Jeho spolujezdcem je zkušený devětačtyřicetiletý krajan Carlos del Barrio.