,,Kromě toho si na 3,3kilometrové trati zazávodilo dalších 59 běžců a běžkyň. Takže to byl náš další vyprodaný závod,“ usmíval se spokojený jeden z organizátorů ze sdružení Běhy Zlín Jiří Prokop.

 V mužích se z vítězství radoval účastník letních olympijských her v olympijském triatlonu v Londýně v roce 2012 rodák ze Zlína Jan Čelůstka (Konrad Tools Triathlon Team). Ten dosáhl v okolí příluckého fotbalového hřiště na trati rozložené do tří okruhů, času 32:53. Druhý v cíli byl o třiatřicet sekund pomalejší Fryštačan Radoslav Šíbl (Ekodrill Zlín), bronzovou příčku vybojoval Filip Václavík (Titan Trilife Zlín, 33:36).

 ,,Zlínský Štěpánský běh mi ideálně zapadal do zimní přípravy. To proto, abych se v tomto období nezaměřoval pouze na objem, ale i na intenzitu,“ přiznal Jan Čelůstka.

Nejhorší pro něho byl první okruh. ,,Úvodních 500 metrů jsem se musel probojovat do čelní skupiny. V ní se o tempo staral hlavně Šíbl. Postupně jsem se však také dostal do pohody a na začátku třetího kola jsem se pokusil o nástup. Ten se mi podařil a pak už jsem na zlaté pozici vydržel až do cíle,“ užíval si závod i atmosféru okolo něho Čelůstka.     

 ,,Klasickou trať Štěpánského běhu v krajském městě mám rád. Na startu letošního ročníku bylo ale jasné, že díky konkurenci, která se v Přílukách sešla, to bude hodně těžký závod,“ uvědomoval si stříbrný v pořadí Radoslav Šíbl.

Ten se od začátku podílel na svižném tempu vedoucí skupiny. ,,Záměrem bylo vytvořit si náskok před ostatními kvalitními soupeři,“ nezapíral fryštacký vytrvalec, který se na druhém místě ocitl v průběhu sedmého kilometru.

  V mužské společnosti se do první desítky výsledkové listiny ještě vešli další silní běžci. Václav Bitala (AK Emila Zátopka Kopřivnice, 33:40) skončil čtvrtý, Radim Grebik (Titan Trilife Zlín, 33:54) pátý, Jiří Klement z Kroměříže šestý (33:58), Přemysl Žaludek (Cyklovat Malenovice, 34:18) sedmý, zlínský Svatopluk Janečka osmý (34:24), Pavel Hradil v čase 35:08 devátý a Václav Bednarský (oba Titan Trilife Zlín, 35:16) desátý.

   Mezi ženami vybojovala zlatou příčku teprve šestnáctiletá Lucie Miklišová ze zlínského klubu Titan Trilife, jež se blýskla časem 38:47. Stříbrná byla se sedmačtyřicetisekundovou ztrátou Ironmanka ze stejného oddílu Helena Kotopulu, třetí pozici získala Magda Janková (Run and Mum, 39:57). Silvie Zvonková (Zvonek Sport Valašské Klobouky, 40:21) doběhla čtvrtá a Jana Žaludková ze Zlína (41:25) pátá.

    ,,Závodu jsem se zúčastnila v rámci tréninku na doporučení trenérů Marty Bajerové a Matěje Nekorance ,“ uvedla Lucie Miklišová.

   Ta si nestanovila žádnou taktiku. ,, Od začátku jsem běžela svým rovnoměrným tempem. Občas jsem se ale pokoušela o nástup. Ten nejdůležitější se mi podařil v průběhu šestého kilometru, kdy jsem se definitivně odpoutala od všech největších soupeřek,“ zavzpomínala na rozhodující moment mladá zlínská triatlonistka, kterou potěšilo, že mohla poměřit síly s Helenou Kotopulu.

    ,,Kotopulu, která je určitě lepší běžkyně, je můj velký vzor,“ pronesla skromně v cíli Lucie Miklišová.

   ,,Celý prosinec jsem poctivě odpočívala a přitom jsem přibrala šest kilo. A protože jsem měla za sebou pouze tři volné tréninky, tak jsem se při závodu dost potila. Zůstala mi však alespoň nějaká rychlost, proto jsem s výsledkem spokojená,“ tvrdí Helena Kotopulu, jež v prvních třech kilometrech přepálila tempo.

   ,,A i když jsem pořád běžela na první pozici, tak jsem se do šestého kilometru na trati dost trápila. To už jsem věděla, že se na mém výkonu projeví úterní návštěva rodičů a hlavně výborný bramborový salát se spoustou vánočního cukroví u nich. Bylo mi jasné, že vedení ztratím. Mé tušení se také naplnilo,“ konstatovala nejlepší česká Ironmanka Kotopulu.

   V Přílukách se konal také 3,3 kilometru dlouhý závod. Ten v mužích ovládl časem 11:11 Martin Holub z Jiskry Otrokovice. V ženské kategorii dominovala díky času 13:50 Monika Železníková z Babic.      

VÍTĚZOVÉ JEDNOTLIVÝCH KATEGORIÍ ŠTĚPÁNSKÉHO BĚHU VE ZLÍNĚ 2018:

Muži do 39 let: Jan Čelůstka (Konrad Tools Triatlon Team) 32:53.

Muži do 49 let: Václav Bitala (AK Kopřivnice) 33:40.

Muži do 59 let: Bronislav Matouch (JISVA Zlín) 36:57.

Muži nad 60 let: Miroslav Švihel (BS Slopné) 40:46.  

   Ženy do 39 let: Helena Kotopulu (Titan trilife Zlín) 39:34.

   Ženy nad 40 let: Jana Žaludková (Zlín) 41:25.

   Junioři: Radim Grebik (Titan Trilife Zlín) 33:54.

   Juniorky: Lucie Miklišová (Titan Trilife Zlín) 38:47.