VELKÁ CENA VETERÁNŮ ČESKA V HOSTINNÉM

GENERÁLKA PŘED MISTROVSTVÍM SVĚTA V LAS VEGAS SE V HOSTINNÉM VYDAŘILA. PETR POLÁK OVLÁDL KATEGORII PĚTAŠEDESÁTNÍKŮ. POSTUP DO FINÁLE VYBOJOVALI ŠTEFAN SAGÁČIK, JAROSLAV KUČERA A TATIANA TÉGLOVÁ

Region – Pátý turnaj Velké ceny České republiky Masters 2018 se stolním tenistům ze Zlínského kraje vydařil. V Hostinném vybojoval zlatou příčku Petr Polák. Až ve finále prohráli Štefan Sagáčik a Jaroslav Kučera. Libor Slováček postoupil do semifinále. Pro všechny hráče to tak byla vydařená generálka před 19. mistrovstvím světa veteránů v Las Vegas, které v USA začíná 18. června. Dobrý výsledek si na východě Čech připsaly také regionální ženy. Tatiana Téglová si zaknihovala účast ve finále a Iveta Zámečníková se blýskla semifinálovým postupem.

,,Na východě Čech si zahrálo 13 čtyřicátníků,“ informoval Libor Slováček. Ten v základní skupině zdolal ve třech setech Víta Dvořáka z Kroměříže a ve třech sadách překonal také prvoligového Josefa Medka  (Liberec).

,,S Medkem jsem letos dvakrát prohrál. Proto mě těší, že se mi ho podařilo díky větší jistotě a ve třetí sadě také zásluhou razantnějšího pojetí do třetice porazit,“ radoval se z cenného skalpu reprezentant třetiligového KST Vsetín.

Ve vyřazovacích duelech stolní tenista z Valašska ve čtvrtfinále jednoznačně vyhrál nad Jaroslavem Černým z Jaroměře 3:0, v souboji o finále ho však porazil Pavel Gireth (Liberec) 0:3. ,,Gireth má sendvič na bekhendu. Liberecký soupeř mě ovšem překvapil také kvalitním a agresivním forhendem. A protože jsem nenašel na jeho hru protizbraň, tak jsem v zápase neuspěl,“ konstatoval Libor Slováček.

Rovněž Štefan Sagáčik se mezi padesátníky blýskl postupem do finále. Těch se v Hostinném představilo osmnáct. Veterán z Valašského Meziříčí se tentokrát rozehrával pozvolna. Ve skupině prohrál s Adámkem z Brna 0:3 (-7, -9, -10)) a porazil Havrlanta (Nový Jičín) 3:0 (5, 7, 8). Poté zdolal v osmifinále Dolejšího z Kolína 3:0 (8, 7, 9), ve čtvrtfinále nebezpečného Slováka Begalu (Humenné) 3:1 (-10, 9, 8, 9) a v semifinále Jelínka z Turnova 3:1 (10, -7, 9, -7, 9). Ve finále ho zastavil českobudějovický Pavel Jašek 2:3 (1, -10, 5, -9, -5).

,,Dolejšímu jsem vrátil prohru z prvního turnaje v Holicích. V duelu proti Begalovi jsem lépe zvládal koncovky vyrovnaných setů. S Jelínkem jsem byl aktivnějším hráčem a souboj o první příčku s Jaškem rozhodl závěr druhé sady, kdy jsem tuto dobře rozehranou pasáž střetnutí nezvládl,“ mrzela zbytečná porážka Štefana Sagáčika.

Raduje se Petr Polák, který ovládl kategorii pětašedesátníků. V ní si zahrálo 35 stolních tenistů. Mezi nimi bylo všech deset nejlepších hráčů aktuálního pořadí této mužské kategorie. ,,Byla to vydařená generálka před veteránským mistrovstvím světa v Las Vegas,“ usmíval se po turnaji Polák.

Stolně tenisový matador z krajského města nejprve hladce vyhrál základní skupinu. Poté postupně porazil ve čtvrtfinále Jungvirta (Strakonice), ve čtvrtfinále Slováka Bardoně z Topolčan, v semifinále Švestáka (Šumperk) a ve finále Brňana Milana Rakovického 3:1.

 ,,Na cestě za povedeným výsledkem mi pomohla skutečnost, že nebezpečné materialisty vyřadili jiní soupeři,“ uznal Petr Polák.

 Ten si však vítězství zasloužil. ,,Zápasy s Jungvirtem i bývalým skvělým ligistou Bardoněm jsem měl pod kontrolou. Bardoň měl ale problémy s pohybem. Vyhovovala mi také Švestákova hra, s nímž jsem se utkal poprvé v kariéře,“ přiznal reprezentant zlínského Orla.

 ,,Užíval jsem si rovněž finálové utkání. Rakovický má sice nepříjemný oboustranný topspin. Na mě jsou ale jeho útočné údery měkké a málo důrazné,“ byl po svém vystoupení v Hostinném spokojený Polák.

 Spokojený je také Jaroslav Kučera, který mezi dvaatřiceti sedmdesátníky prohrál až v souboji o první místo. Slavičínský patriot si v základní skupině poradil s Kozákem z Českého Meziříčí 3:0 (15, 10, 4), domácím Rulcem 3:0 (5,4, 6) a Rulíkem z Chrudimi rovněž 3:0 (4, 7, 3).

V osmifinále po boji překonal Matějku z Brna 3:1 (7, -8, 6, 8), ve čtvrtfinále udolal Hrnčiříka z Mariánských Lázní 3:2 (8, -7, 6, -9, 7) a v semifinále lehce pokořil Podolku (Rychnov nad Kněžnou) 3:0 (7,7, 8).

,,V osmifinále byl nepříjemný Matějkův servis. S Hrnčiříkem to byl boj o každý bod. Duel se hrál s míčkem, se kterým se bude hrát v Las Vegas. A protože jsem s ním ještě netrénoval, tak mi to dělalo problémy. Na Podolku platil účinný topspin,“ informoval reprezentant SK Slavičín.

Ten se pak ve finále musel sklonit před uměním tradičního rivala Miloše Matějíčka z Jeseníku, s nímž prohrál 1:3 (7, -11, -10, -8). ,,Klíčová byla druhá sada. V ní jsem měl za stavu 10:8 a 11:10 tři setboly. Bohužel jsem je nevyužil. S výkonem proti favoritovi naší kategorie jsem ovšem spokojený,“ mrzela však porážka Jaroslava Kučeru.

 Finálovou účast si zaknihovala ještě Tatiana Téglová. Nositelka barev Valašského Meziříčí v hlavní ženské kategorii čtyřicátnic v zápase o zlatou příčku prohrála s Pražankou Janou Dusilovou.

 ,,V naší kategorii se prezentovalo 11 stolních tenistek. Ty byly rozdělené do tří základních skupin. Nejlepší dvě hráčky z každé skupiny postoupily do hlavní soutěže,“ vysvětlila hrací systém Tatiana Téglová.

Zkušené hráčce z Valašska se turnaj v Hostinném vydařil. ,,S výsledkem i s předvedenou hrou jsem spokojená. Hlavně mě těší, že ve finále, v němž byla k vidění spousta pohledných výměn, jsem favorizovanou Dusilovou hodně potrápila a že jsem soupeřce z Prahy nedala nic zadarmo,“ uvedla Téglová.

Ve stejné společnosti měl Zlínský kraj ještě jedno zastoupení. Iveta Zámečníková (Orel Zlín) vybojovala postup do semifinále.

Tradičně dobře organizovaný turnaj v Hostinném se v místní hale hrál na 20 stolech. Na východě Čech se ve 13 kategoriích představilo 205 stolních tenistů.

VELKÁ CENA VETERÁNŮ SLOVENSKA V TRENČÍNĚ

JAROSLAV KUČERA NEZTRATIL V TRENČÍNĚ ANI SET

Slavičín – Stolní tenista Jaroslav Kučera vyhrál další turnaj zařazený do Slovenské Velké ceny Masters. Tím byl podnik v Trenčíně.

 ,,Turnaj se hrál na osmi stolech a zúčastnilo se ho 130 hráčů. V mojí kategorii sedmdesátníků se představilo jednadvacet stolních tenistů,“ informoval Kučera.

Reprezentant SK Slavičín si v základní skupině postupně poradil s vítězem dvou letošních slovenských turnajů Krokkerou z Humenného 3:0 (7, 5, 6), Mochnackým ze Sliače 3:0 (7, 10, 5) a Szitasem (Komárno) také 3:0 (7, 8, 7).

Poté v pavouku v osmifinále zdolal Geschwandtnera z Prievidze 3:0 (5, 5, 7), ve čtvrtfinále udolal Janču ze Šale 3:0 (8, 9, 9), v semifinále pokořil nasazenou jedničku Melka (Martin) 3:0 (6, 7, 5) a ve finále vyhrál znovu nad Krokkerou 3:0 (6, 4, 6).

 ,,S Geschwandtnerem to byl jednoduchý zápas. Zvládl jsem i vyrovnanou partii s Jančou. Toto utkání však ovlivňovaly nepříjemné podmínky. Dva sety jsem totiž hrál proti slunci, které z jedné strany svítilo na stůl, a když tam spadl míček, tak bylo těžké se do něho trefit. Pohlídal jsem si i duel s Melkem. V semifinále jsem trpělivě čekal na nejvhodnější okamžik k útoku. Ve finále jsem pohyblivého Krokkeru hrajícího s materiálem na raketě dokázal odtlačit od stolu. Body jsem pak získával agresivním oboustranným topspinem,“ radoval se z cenného turnajového triumfu na Slovensku Jaroslav Kučera.