„Učí mě i defenzivě, ale když je naše pětka na ledě, většinou útočíme. Takže nemusím bránit,“ vypráví 17letý Zdeněk Sedlák, který už druhou sezonu válí za respektovaný finský klub Kärpät Oulu, který patří mezi nejlepší v Evropě a špičce ve výchově talentů.

Nakonec to po loňském zlatu stačilo na bronz v kategorii dorostu. „Jsem trochu zklamaný,“ přiznal odchovanec zlínského hokeje a mládežnický reprezentant Sedlák.

„Měli jsme výborné mužstvo, základní část jsme vyhráli s velkým náskokem a věřili jsme ve zlato, ale beru to pozitivně,“ vykládal Sedlák, jenž na ledě hraje s číslem 23 a zpoza juniorského košíku mu nápadně vlají dlouhé vlasy.

Stopku mu nevystavili soupeři, ale zápal plic. Na dva měsíce byl mimo. Přestože odehrál zhruba o šestnáct zápasů méně než jeho spoluhráči, nakonec byl s 41 kanadskými body (19+22) druhým nejproduktivnějším hráčem týmu, celkově byl jednadvacátý.

„Je to škoda, mrzí mě to. Měl bych velkou šanci vyhrát bodování celé soutěže,“ tuší Sedlák, který naskočil i za juniorku vinou nemoci pouze k jednomu zápasu.

Ale stihl zabodovat, připsal si asistenci na vítěznou trefu.

„Byl to výkonnostní rozdíl. Hra byla více fyzicky náročná a více kontaktní,“ vypozoroval Sedlák.

„Už jsem si ale na dril a náročné tréninky zvykl. Trénujeme dvakrát denně,“ líčí Sedlák, který svými výkony i ve Finsku vyčnívá.

„Podle stráveného času na ledě a důvěry trenérů ke mně vyčnívám nejen výškou,“ usmívá se Sedlák, syn někdejšího českého reprezentanta, účastníka mistrovství světa a dvojnásobného vicemistra extraligy Zdeňka Sedláka staršího.

Sblížil se i s Jiřím Tlustým, bývalým hráčem NHL Carolina Hurricanes.

„Byl jsem s ním hodně v kontaktu. Chodili jsme spolu na večeře a ptal jsem se ho na jeho působení v NHL, jak se tam trénuje a dostal jsem od něho pár dobrých rad do budoucna. Je to moc příjemný, skromný a hodně vtipný člověk,“ všiml si Sedlák, který má nejblíže k Radku Koblížkovi, který už naskakuje za áčko Kärpätu.

„Když si potřebuji popovídat česky, jdu za ním,“ přiznal Sedlák.

„Finsky umím, domluvím se, ale ještě stále raději mluvím anglicky,“ culil se Sedlák, který se z Finska vrací za rodinou do Otrokovic.

Áčku Kärpätu Oulu se sezona po loňském bronzu a předchozích dvou mistrovských titulech nepovedla. „Lasičky“ totiž vypadly už v osmifinále.

„V klubu bylo cítit velké zklamání. Těžko se mi hodnotí, ale v letošním roce odešlo hodně hráčů do NHL a KHL a takové hráče je těžké nahradit,“ zmínil odchody produktivních opor Sebastiana Aha, Jesse Puljujärviho a Markuse Nutivaary do zámoří a dua Miro Aaltonen (Podolsk) a Adam Masuhr (Čerepovec) do KHL.

Zato Sedlák nikam nespěchá. A sám se chce prosadit do áčka.

„V Oulu vidím svou budoucnost. Chci se probojovat co nejdřív do mužů Kärpätu,“ má jasno Sedlák.

A kontrolky se můžou zbláznit…