Jednačtyřicetiletý pilot Jaromír Tarabus chce i letos prohánět největší hvězdy, včetně Španěla Daniho Sorda nebo vítěze posledních tří ročníků Jana Kopeckého.

„Musíme mít velké cíle. Abychom je však mohli naplnit, potřebujeme hodně štěstí,“ moc si uvědomuje elitní zlínský jezdec, který letos absolvuje slavný podnik po devatenácté v novější Fabii R5 a s navigátorem Danielem Trunkátem.

Jak moc vás mrzí, že se letos nejede oblíbená rychlostní zkouška Pindula?

Samozřejmě je to ikonická zkouška Barum Rally. Bydlím asi kilometr od jednoho místa, takže to mrzí. Na druhé straně se nám už na ní šestkrát podařilo odstoupit, proto nám to až tolik nevadí. (úsměv) I když nám všem bude Pindula chybět, pevně věřím, jak se překonají problémy ohledně prasečího moru, tak se do podniku zase vrátí. Prostě se našly jiné tratě a tahle Barumka bude bez ní.

Která erzeta pro vás bude nejnáročnější?

To se těžko hodnotí. Nedokážu to posoudit. Třeba Semetín je nádherný, náročný, uskákaný. Troják se tentokrát jede do Rajnochovic, určitě bude taky těžký. Je tam uklouzaný asfalt před cílem. Jestli zaprší, bude to extrémně klouzavé. Ke každé erzetě se musíme postavit s respektem a snažit se být co nejrychlejší.

Úterní podvečer patřil ve zlínském nákupním centru Zlaté jablko setkání s fanoušky a autogramiádě předních posádek 48. ročníku Barum Czech Rally Zlín. Nechyběl šestinásobný vítěz Jan Kopecký, stejně jako Španěl Dani Sordo či lídr ME Rus Alexej Lukjaňuk, j
Hvězdy Barumky rozdávaly ve Zlatém jablku autogramy

A co Kašava? Před dvěma lety jste na ní boural…

Nebudu to řešit. Věřím, že se nám na ní bude dařit lépe než před dvěma lety.

Co říkáte tomu, že se ve Zlíně objeví Španěl Sordo?

Dani je ikona. Tady ale dominuje Honza Kopecký, kterému šlape na paty Alexej Lukjaňuk. Pevně věřím, že Sordo bude rychlý. Jezdci mistrovství světa jsou tak vyježdění, že divákům určitě něco hezkého předvede.

Láká vás setkání s hvězdným Španělem?

To ani ne. Ale třeba Sordo patří k těm sympatičtějším lidem v seriálu mistrovství světa. Myslím si, že třeba i Ogier, který navenek působí chladně a je někdy do toho tak strašně zažraný, že po lidské stránce bude někde jinde než dřív.

Je letos na Barum Rally největší konkurence za poslední roky?

Tady je vždycky kvalitní startovní pole. Nevyzdvihoval bych žádnou sezonu. Nechci říkat, že některý ročník byl lepší nebo horší. Je mi jasné, že abych skončil na pódiu, budu potřebovat hodně štěstí. Taky můžeme v klidu skončit kolem patnáctého místa.

Jakou vůbec máte formu?

Absolvovali jsme Pačejov, kde jsem se ale úplně komfortně v autě necítil. V úterý před Barum Rally jsme měli oficiální velký test. Věřím, že jsme našli nějaké správné nastavení a že to půjde hned od začátku.

Souvisí příprava s omezeným rozpočtem?

Ano. Je to samozřejmě kvůli rozpočtu. Každý kilometr něco stojí a vždycky jsme před každým závodem absolvovali dvacetikilometrový test. Neříkám, že je to málo, ale pokud zkoušíme nové věci, potřebuji si na to více zvyknout nebo to přizpůsobit sobě. Je to jeden z důvodů, proč by třeba výsledky mohly být lepší. Ale já si na to nestěžuji. Mohu být rád, že sedím v závodním voze a vozím se.

Letos na Barum Rally závodíte už podevatenácté. Plánujete příští rok zakončit druhou desítku startů?

Pevně tomu věřím. Všechno je to o tom, jak se mi podaří sehnat peníze, což je otázka hlavně na Dana Trunkáta, což je spolujezdec a manažer v jedné osobě. Roky přibývají, teď je brzy něco říkat. Uvidí se po Barumce nebo na konci sezony.

Je humbuk kolem Barumky pořád stejný?

To se uvidí až při nějaké podpisové akci, jaký bude zájem fanoušků. Na jedné straně se všichni moc těšíme, na druhé straně už bychom to měli rádi za sebou.

Má třeba rodina o vás pořád strach?

Manželka si mě s tím brala. Je s tím vyrovnaná. Stojí za mnou a těší se z našich úspěchů. Rodiče mi to dříve vymlouvali, ale už to vzdali a fandí mi.

Váš tip na letošního vítěze?

Honza Kopecký bude prostě nejrychlejší. Klukům to ale znepříjemní Lukjaňuk a Dani Sordo.