Zádveřický pilot však byl hned po závodě myšlenkami úplně někde jinde. Zatímco v malém domácím mistráku neboduje, během nadcházejícího víkendu půjde z jeho pohledu o hodně. Ve Švýcarsku hodlá bojovat o vavříny pro nového vicemistra Evropy.

„Vše zůstává otevřené. Mohu skončit druhý, třetí, nebo i čtvrtý. Možných scénářů je hodně a vše se bude odvíjet od toho, jak dojedeme my,“ uvědomuje si aktuálně druhý muž evropského šampionátu, že boj o stříbro má především ve vlastních rukou. Za určitých okolností dokonce může atakovat vedoucího Itala Rossettiho. „Není to však příliš pravděpodobné. Já bych musel podat extrémně dobrý výkon, on by naopak musel skončit hluboko v poli poražených,“ tuší Tlusťák, že tento souboj už je rozhodnutý.

I proto má pro tentokrát skromnější ambice. „Rád bych se udržel v celkovém pořadí na stupních vítězů. Všichni mí největší rivalové včetně Solowowa či Bettiho budou na startu a určitě se na mě budou chtít dotáhnout. Čekám náročný a nevyzpytatelný závod, který bude hodně těžký také po psychické stránce. Jestli chceme uspět, nesmíme udělat žádnou větší chybu. V předchozích závodech se nám to dařilo, snad se to povede i tentokrát,“ přeje si zádveřický soutěžák.

Velkou nevýhodou však z jeho pohledu bude neznalost tratě, na níž se poslední závod mistrovství Evropy odjede. Rallye International du Calais pro něj zůstává velkou neznámou. I proto se do dějiště rozhodující bitvy přesunul hned po vsetínském sprintu. „Jakmile jsme dorazili, napadl v horách sníh. To bylo první velké překvapení. Počasí bude hrát určitě důležitou roli a musíme být připraveni na všechny varianty. Taktiku určíme až těsně před startem a po úvodní erzetě uvidíme, jak na tom budeme,“ uvedl 27letý pilot.

Respekt z neznámého závodu je tedy v jeho případě zcela pochopitelný. Na druhou stranu se může opřít o čtyři poslední výsledky v evropském seriálu, které patřily mezi jeho nejlepší. Navíc podařeným představením ve Vsetíně si zvedl sebevědomí i na domácí hroudě. „Chtěli odjet nějaké ostré kilometry, udržet se v tempu a vyzkoušet pár nových věcí. Dosažené časy byly solidní a z našeho pohledu splnil vsetínský sprint vše, co jsme od něj očekávali. Snad na to navážeme i ve Švýcarsku,“ dodává Tlusťák, který bude mít k dispozici opět vůz Škoda Fabia S2000.