Ve španělské soutěži Rally Príncipe de Asturias obsadil výtečné šesté místo v celkové klasifikaci a v redukovaném pořadí mistrovství Evropy z toho byla dokonce stříbrná pozice!

„V tak dobrý výsledek jsme ani nedoufali. Přece jen přechod z českých soutěží zpět do Evropy bývá poměrně náročný. Navíc jsme startovali s peugeotem Romana Kresty, s nímž jsme v zahraničí dosud neměli žádné zkušenosti,“ připomněl zádveřický pilot, že svůj vůz Škoda Fabia S2000 tentokrát neměl k dispozici.

To byl také částečně důvod, proč se třeba po pěti rychlostních zkouškách pohyboval až na chvostu elitní desítky. „Měli jsme hlavně problémy s brzdami. U nás se brzdí jinak než v evropských soutěžích a svým stylem jízdy jsem asi trochu zavařil brzdové destičky a tlumiče. V servisu jsme ale vše vyměnili a v dalším průběhu už jsem si dával dobrý pozor, abych se podobných problémů vyvaroval,“ přiznal Tlusťák.

Ve druhé polovině závodu zrychlil, dařilo se mu zajíždět časy mezi trojicí nejlepších a posun ve výsledkové listině na sebe nenechal dlouho čekat. Z tohoto pohledu lze konečné šesté místo v plejádě španělských jezdců považovat za více než zasloužené. „Ze závodu jsme měli velmi dobrý pocit. Lepšili jsme se každým odjetým kilometrem a i s vypůjčeným autem jsme výrazně vylepšili své aktuální postavení,“ uvedl 27letý jezdec.

Díky výsledkům na Barumce a ve Španělsku se totiž posunul již těsně pod stupně vítězů v celkovém pořadí mistrovství Evropy a výrazně přehodnotil své ambice ve zbytku ročníku. „Odejdeme všechny tři zbývající závody včetně šotoliny v Řecku, kde jsme původně neměli startovat. Když to vyjde, rádi bychom se posunuli mezi nejlepší trojku. To je náš cíl,“ prozradil Tlusťák, jenž se už příští týden představí také doma, kdy závodem v Příbrami vyvrcholí tuzemský šampionát.