Šestatřicetiletý pilot a vicemistr Evropy z roku 2010 už se nepotřebuje ukazovat. Závody si užívá. I letošní Barum Rally, kde startoval již podevatenácté, absolvoval hlavně kvůli neopakovatelné atmosféře a tradici. „Určitě to byl nejtěžší ročník,“ tvrdí Tlusťák. „Vždycky záleží na podmínkách. Všechno je o počasí. Pokud je sucho, jede se daleko rychleji,“ myslí si.

Tým, pronajatou Škodu Fabia R5 i spolujezdce Iva Vybírala chválí. „Všichni fungovali perfektně,“ říká. „Z naší strany to byl bezproblémový závod. Všichni jsme si ho užili,“ přidává.

Člen týmu Zaneti Motorsport absolvoval letošní podnik s předem zvolenou jednoduchou, ale účinnou taktikou. „Nechtěli jsme hlavně udělat chybu. Prostě jsme se chtěli udržet na cestě a nemít defekty. Proto jsme se vyhýbali místům, která karambolům a kolizím nasvědčovala. To nás vyneslo až na tuto příčku,“ říká.

„Spousta lidí jela rychle, proto dělali defekty nebo třeba v závěru rozbili auto, protože se snažili dohnat ztrátu. My jsme si celou dobu jeli svoje a taktika se nám vyplatila,“ pochvaluje si zkušený jezdec.

Podle Tlusťáka navíc v nevlídném deštivém počasí a při tolika dlouhých erzetách moc na výběr ani nebylo. „Možná šlo jet trochu rychleji a vabank, to by ale bylo padesát na padesát, do toho rizika jsme nechtěli jít,“ prohlásil pilot, jenž jezdí rallye od roku 1999.
Jedinou krušnou chvilku prožil v neděli dopoledne na Kašavě, kde se chtěl vytáhnout, ale málem na to doplatil, když před cílem dostal krizi, neodhadl horizont a skočil na brzdy. „Skok byl dostatečný, naštěstí jsem to zvládl, i když jsem se zpotil,“ přiznává s úsměvem.

Účastníky letošní Barum Czech Rally Zlín potrápilo hlavně počasí. „Člověk musel počítat, že jede na šest hodin ze servisu pryč. A tím, jak se počasí i podmínky na trati měnily, všichni od kvalifikace kalkukovali. Nám se to podařilo zvládnout,“ těší Tlusťáka.

Z regionálních jezdců ho pokořil pouze Jaromír Tarabus a také Miroslav Jakeš. „Jel velice hezky,“ chválí mladšího kolegu zkušenější pilot. „Když jsem se s ním bavil, byl to z jeho strany obrovský vabank. Může být rád, že to přežil bez újmy na autě a že vůbec dojel. Kolikrát měl obrovské štěstí, co mi říkal.“

Triumf Kopeckého ho vůbec nepřekvapil. „Už jsem to říkal na začátku. Honza byl jasným favoritem. A i když se mu nevyhnuly defekty, pokaždé dojel,“ uvedl šestatřicetiletý pilot. „Prostě věděl, na kterých erzetách zatáhnout. Dojel si pro zasloužené vítězství a znovu ukázal, že na Barumce ho v budoucnu těžko někdo porazí,“ přidává.

Sám Tlusťák si už závody vybírá. Přednost má kariéra dcery, která jezdí na motokárách. O tom, že příští rok pojede slavnou Barum Rally znovu, nikdo z fanoušků nepochybuje. „Bude to můj dvacátý start tady,“ připomíná.

Absolvovat chce i další domácí podniky, jako jsou Kopná, Vsetín nebo Mikulášskou rallye.