„Bylo to něco neskutečného. Soutěže mistrovství světa jsou po právu označovány za nejtěžší a nejnáročnější,“ oddechoval po dojezdu do cíle Tlusťák. A vůbec mu nevadilo, že při své premiéře dojel v soutěži Tour de Corse až na konci páté desítky. „Chtěli jsme především dojet a posbírat co nejvíc ostrých kilometrů. Tento záměr se podařilo splnit, proto musíme být spokojení,“ říká reprezentant Czech National Teamu.

Vzápětí ale podotkl, že přece jen mohl mít zaděláno na lepší výsledek. To by se však hned na samotném startu nesměl potýkat s řadou. „Ještě před první erzetou nám vypověděl službu alternátor. Proto jsme hned pospíchali do odchodu s originálními náhradními díly. Koupili jsme nový za dva tisíce eur. Ten nám však nevydržel ani dva kilometry. Byli jsme z toho v šoku. Jinak totiž bylo auto perfektně připravené a technici odvedli super výkon,“ nevycházel z údivu Tlusťák.

Závadu se sice nakonec podařilo odstranit a jeho vůz Citroën C2 S1600 mohl v soutěži pokračovat, kvůli penalizaci a dalším zdržením ovšem nabral nedostižnou ztrátu. I proto se ve výsledkové listině nacházel až na začátku sedmé desítky. Paradoxně to však mohlo mít pozitivní dopad. Tlusťák si bez nervů zbytek závodu užíval, a časy, které zajížděl, byly i pro něj velmi příjemným překvapením. „V sobotu a v neděli už to byla paráda. Na to, že jsme zde startovali vůbec poprvé a každou trasu jsme si mohli předem projet pouze dvakrát, takže jsme čerpali pouze z rozpisu, se nám dařilo nad očekávání dobře,“ radoval se zádveřický pilot.

V závěru už přitom auto šetřil s výhledem na nadcházející víkend, kdy se posádka citroënu představí v další prestižní soutěži, a to Rallye d'Antibes. Ta bude zároveň posledním závodem letošního seriálu mistrovství Evropy, ve kterém Tlusťákovi patří před závěrečným dílem jedenáctá příčka se ziskem osmi bodů. „V celkovém pořadí bych se rád posunul do první desítky. Předloni jsem zde dojel pátý v absolutní klasifikaci. Letos se sice očekává podstatně těžší konkurence, ale věřím, že i tentokrát dojedu na bodech,“ přeje si před pátečním startem 26letý pilot.

Robert Štach