Automobilovým fanouškům se v rámci exhibiční jízdy Oldtimer Grand Prix Zlín představí mimo jiné i zrenovované Bugatti 35, za jehož volantem byla ve své době nejrychlejší ženou světa legendární Eliška Junková.

„Myšlenka na uspořádání rally historických vozidel vznikla loni při diskusích s ředitelem Barumky panem Milošem Regnerem při prohlídce našich dílen,“ uvedl Ladislav Samohýl, předseda představenstva skupiny Samohýl MB Zlín a vášnivý sběratel veteránů.

Ve své kolekci má momentálně osm bugatek, s jejichž rekonstrukcí začal ve společnosti Samohýl Motor před dvěma lety. „Můj otec a Eliška Junková byli velkými přáteli, proto jsme se do tohoto projektu pustili,“ prozradil Samohýl.

Na samotné Barumce se ukážou čtyři vozy Bugatti, maximálně devítku startujících doplní auta značky Hispano Suiza, Darracq, Jaugur a Walter. Více městská zkouška nedovolí.

Za volant usednou slavné osobnosti bývalé éry nejen Barum Rally. Pořadatelé zatím odtajnili jedno jméno. Je jím 66letý Francouz Jean -Pierre Nicolas, který v 70. letech vyhrál pět závodů mistrovství světa a v roce 1978 skončil v celkovém pořadí druhý. Svého času byl také sportovním ředitelem stáje Peugeot a nyní pracuje pro seriál IRC, jehož je Barumka součástí.

„Není zase tak jednoduché najít jezdce, kteří by našli odvahu se posadit za volant. V kabině je málo místa, závodníci budou oblečeni dobově v kombinéze, na hlavě koženou čapku a letecké brýle Messerschmitt. Startovat se bude po vzoru Le Mans. Spolujezdec udržuje vůz v chodu a řidič naskočí za jízdy,“ líčí s úsměvem Samohýl.

Jean-Pierre Nicolas ale nebude jedinou světoznámou personou letošní Barum Rally. Poprvé v historii na ni totiž zavítá prezident Mezinárodní automobilová federace FIA. Nicolasův krajan Jean Todt ve Zlíně oficiálně zahájí kampaň Organizace spojených národů za větší bezpečnost na cestách a nižší počet mrtvých na silnicích.

„Uvažovali jsme nad tím, že by se také zúčastnil jízdy historických vozidel, jeho následující program mu to ale nedovolí. Měl by být v pátek na slavnostním startu a po něm odletět,“ řekl ředitel Barumky Miloslav Regner.