Přestože basketbalisté neohromili výroky, svými výkony a odhodláním překvapili dost možná i sami sebe. Skončili totiž až v baráži o Mattoni NBL. Neúspěšné, ale se vztyčenou hlavou. Proto se sluší smeknout. Klobouk dolů, pánové.

„Sezona byla úspěšná," moc dobře ví i kouč Kotala.

Pouť Pavlíka a spol. sice skončila v semifinále proti Pražské Spartě po porážce 2:3 na zápasy. Kvůli nezájmu soupeře o Mattoni NBL si baráž vyzkoušel právě Zlín. Nahrály jim také okolnosti, jelikož na suveréna soutěže Jindřichův Hradec narazili až v baráži. „Rozhodně ale naše účast v ní nebyla shoda příznivých okolností. Kvalitou a výkonností jsme na baráž měli a zasloužili si ji," tvrdí ambiciózní trenér.

„Sparta odmítla a my jsme si řekli, že do toho půjdeme, protože jsme si chtěli vyzkoušet sílu týmu v konfrontaci se soupeři nejvyšší soutěže," podotkl Kotala.

Výsledek? V šesti zápasech proti Opavě, Plzni a Jidřichovu Hradci ani jednou nevyhráli. V prvních třech zápasech však se soky drželi krok, ve zbytku ale „došla šťáva" a odpadali rozdílem třídy.

„Nedohrávali jsme bez chuti. Vyprchala z nás ale v konkrétním zápase, když se nám v určitý moment nepodařilo na palubovce udělat něco lépe. S tím přicházela frustrace, když jsme nedali koš, naopak soupeř se jednoduše prosazoval. Pak se ztratila sebedůvěra a víra zápas otočit a zlomit," vysvětluje trenér.

Právě nahuštěný program šesti zápasů ve čtrnácti dnech hrál ve vyčerpání výraznou roli. „Dojeli jsme na rychlý sled zápasů. Nevymlouváme se na to, ale soupeři měli svou kvalitu, přestože hráli o sestup. Pokud jsme chtěli držet krok, točili jsme jen šest hráčů, což je strašně málo," uvědomuje si Kotala.

K absolutní spokojenosti mu chybí semifinálový skalp Sparty, výhry v baráži s Plzní a doma s Opavou. „Kdybychom tyto zápasy zvládli, odešli bychom ještě více se vztyčenou hlavou, než se tomu stalo. V baráži jsme rozhodně ostudu neudělali a se způsobem, jakým jsme se prezentovali, jsem spokojený," tvrdí přesto zlínský trenér.

I přes letošní výtečný finiš je Kotala v útoku na Mattoni NBL více než opatrný. „Nabízí se to, všichni s tím budou počítat. Ale my jsme uspěli hned v několika zápasech, kdy jsme vyhráli o čtyři a méně bodů. Hranice mezi úspěchem a neúspěchem je velice tenká. Proto bych byl nerad, kdyby se účast v baráži vnímala tak, že se nám něco podařilo, fungovalo to a nyní všichni budou automaticky čekat něco víc. Proto chci pracovat postupnými kroky. Přesto ve svém nitru chci, abychom to dotáhli někam dál," vysvětluje Kotala, který bude u týmu pokračovat, pochod svých pocitů a myšlenek.

Ovšem nad příští sezonou se vznáší hned několik klíčových otazníků, které mohou případné smělé postupové cíle ovlivnit. „Přece jen soutěž je nevyzpytatelná a týmy se rok od roku mění. Vznikají i další farmy nejlepších týmů Mattoni NBL, není zatím jistý ani herní systém nejvyšší soutěže v otázce sestupů a postupů," vypočítává Kotala.

Každopádně osa úspěšného týmu Ondřej Chwaszcz, Jan Pavlík, Michal Šušák, Petr Nehoda, Michal Pospíšil, Roman Medek zůstává. „Jsou to kluci, kteří ve Zlíně žijí a pracují. Nikdo na rozdíl od loňských let neodchází. Momentálně řešíme jen spolupráci se Svitavami i další možnosti. O oba pendlující hráče Harčára a Sedláka samozřejmě máme zájem. Pokud zůstanou ve Svitavách, troufám si říct, že jsme předběžně domluvení. S trenérem Pětivlasem jsme v kontaktu, jednou týdně si voláme," poznamenal Kotala s tím, že s mužstvem v pondělí zahájil přípravu do konce června. Následovat bude třítýdenní volno a opět se tým sejde 23. července.