Zkušený 39letý trenér Peter Sabadka, který na lavičce Veselí nad Moravou dosáhl svých největších trenérských úspěchů v podobě zisku českého a interligového titulu či vítězství v Českém poháru, nyní povede mladý tým házenkářek Zlína. A podle všeho by se zde mohl potkat se svou kolegyní a českou házenkářskou legendou – brankářkou Lenkou Černou.

„Vím o velkém zájmu klubu ji získat a určitě je to výborný tah. Poněvadž jsem s Lenkou spolupracoval jak ve Veselí, tak i u slovenské reprezentace, moc dobře vím, jak velká je to osobnost. Umí výborně pracovat s talenty a předávat své bohaté zkušenosti. Zdejšímu perspektivnímu kádru určitě pomůže, proto bych moc rád s ní ve Zlíně opět spolupracoval," potvrdil Sabadka.

Už víte, kdo tedy bude vašim asistentem?

Struktura realizačního týmu je rozpracovaná. Poněvadž se k týmu oficiálně připojím až prvního srpna, první tréninky povede Oldřich Dvořák. Na pondělní zahájení přípravy ale určitě dorazím.

Nemáte strach z přijetí? Ve Zlíně loni v lednu nového kouče (Antonín Střelec – pozn. red.) nepřijali a ten byl po dvou dnech odvolán. Nebojíte se podobného scénáře?

Moc dobře vím, co se zde stalo a pevně věřím, že se nic podobného opakovat nebude. Na druhou stranu trenérský chlebíček je někdy tvrdý a musím jej brát, jaký je. Věřím, že vše proběhne bez problémů a společně budeme pracovat na společném cíli.

S jakými ambicemi tedy přicházíte?

Samozřejmě s nejvyššími, tedy probojovat se minimálně do play off, což je i cílem vedení. Přicházím ale za jiné situace, než před čtyřmi lety do Veselí, které bylo úřadujícím šampionem a s kvalitním kádrem jsme pak dosáhli dalších vavřínů. Zlín je nyní na opačném pólu, ale má perspektivní kádr a především jeho vedení chce, aby se s ním dál koncepčně pracovalo. Má výborně fungující strukturu a práci s mládeží. Je to pro mě velká výzva. Chci zlepšenými výkony a výsledky nalákat diváky zpět do haly. Budeme se prezentovat ofenzivním pojetím na celém hřišti, přičemž základem bude výborná obrana. V moderní házené to už ani jinak nejde.

Znáte zlínské hráčky?

Poznám je, určitě mají perspektivu.

Plánujete nějaké výrazné posílení kádr? Dovedete si sám nějaké hráčky?

To e spíše otázka na vedení. Rozhodně je zde kvalitní základna, na které se dá stavět. Umím si představit, že bychom některé posty posílili. Bohužel nejsme v ideálním čase, neboť na takových věcech se musí pracovat s předstihem. Nyní tak budeme v této otázce trochu improvizovat.

Už loni o vás měl Zlín velký zájem. Proč nedošlo k dohodě?

Ve hře bylo více klubů a variant, navíc jsem už měl povinnosti ke slovenské reprezentaci. Tehdy byla jiná situace, bylo více důvodů, proč nedošlo k dohodě.

I vzhledem k vašemu nečekanému odvolání od kormidla slovenského národního týmu žen jste nyní dlouho nad nabídkou Zlína nepřemýšlel?

Vše bylo hektické, ale i nyní jsem měl více nabídek, konkrétní ale nebudu. Ta zlínská mě i díky koncepčnosti práce a zaníceností lidí okolo nejvíce oslovila, proto došlo k rychlé dohodě.

S odstupem času už jste strávil nečekané odvolání od reprezentace?

Hořkost ve mně stále trochu je. Stále totiž neznám důvod odvolání, které ale beru jako fakt. Stále mám pocti, že jsem odešel od nedokončené práce, zvláště když los kvalifikace byl velmi příznivý a je velká šance se konečně po letech opět dostat na šampionát. No nic, život jde dál a já se nyní soustředím na to, abych udělal úspěchy se Zlínem.

Bydlíte v Ilavě, což je kousek od Trenčína. Plánujete stěhování do Zlína?

Protože chci s týmem strávit co nejvíce času, určitě ano. Mám sice ještě nějaké aktivity na Slovensku, ale věřím, že se mi vše podaří skloubit dohromady.