Bronz totiž podle šéftrenéra zlínského týmu Romana Macka rozhodně nevisel vysoko.

Mužstvu vyšla nad očekávání dobře základní část, v níž atakovalo třetí příčku. Panuje s touto fází soutěže spokojenost?

My jsme začali mírnou komplikací v podobě domácí porážky s Havířovem, s níž se potom svezl i náš výkon v televizním utkání v Brně. Potom jsme se ale dostali na vítěznou vlnu, porazili jsme v té době relativně silné Benátky, zdolali jsme i tenkrát vedoucí Příbram a porážky jsme utrpěli pouze s očekávanými lídry soutěže z Liberce a Českých Budějovic. I konečná bilance po základní části v podobě šestnácti výher a jen šesti porážek je velmi pozitivní. Tím jsme jednoznačně dokázali, že výsledkově patříme k širší domácí špičce.

V play off jste chtěli přejít přes Ostravu, což se ale nepodařilo. Najdete zlomový moment celé čtvrtfinálové sé­rie?

Ostrava doma hrála velmi dobře, ve třech zápasech nám dovolila uhrát pouze set a naplno využila výhody domácího prostředí. Nám se to naopak nepovedlo, když jsme úplně zbytečně ztratili dobře rozehraný druhý zápas v naší hale. To je obrovská škoda. Kdybychom ji doma třikrát porazili a v rozhodujícím sedmém duelu bychom měli znovu výhodu domácího prostředí, mohli jsme jít dál my.

Ovlivnilo to i zápasy na palubovce soupeře?

Jistě. Pokud by Ostrava po úvodních dvou zápasech u nás prohrávala už 0:2, určitě by doma nehrála v takové pohodě. Částečně se projevilo i to, že jsme hráli v menší městské hale, kde je celkový prostor poněkud sevřenější, čímž jsme o kousek výhody domácího prostředí přišli. Ostrava toho využila, jednou ve Zlíně vyhrála a díky tomu postoupila.

Zdálo se však, že soupeř předvedl v klíčové fázi sezony i lepší individuální výkony, souhlasíte?

Hlavně doma se Ostrava opravdu rozehrála k velmi dobrým individuálním výkonům, nad kterými ale čněl její hlavní útočník Peter Michalovič. V Ostravě to sice neradi slyší, ale toto je jejich klíčový a rozdílový hráč, přes nějž jde více než polovina všech útočných akcí. My jsme takovou individualitu ve svém středu neměli.

V případě postupu do semifinále a následné očekávané porážky od Liberce byste šli do boje o třetí místo nejspíš proti Příbrami, jejíž forma šla poněkud dolů. Bronz by byl asi reálný, že?

Jednoznačně. Navíc Příbram jsme dokázali dvakrát porazit i v základní části. Základní krok jsme však neudělali, proto je bezpředmětné rozvíjet tuto debatu.

Bude to tedy výzva směrem k další sezoně?

Naší snahou bude, aby tento mančaft pokračoval dál, ale záleží i na hráčích. Někteří mají představu, že by to vyzkoušeli jinde, další zase chtějí spojit volejbal s civilní profesí, takže je v tuto chvíli předčasné předjímat, s jakým kádrem půjdeme do dalšího ročníku. Určitou vizi máme, ale musí se na ní shodnout obě strany, a abychom se vůbec měli na čem domlouvat, musí být pro to vytvořené i určité finanční předpoklady.

Jak se vlastně daří naplňovat klubový rozpočet?

Není to nic jednoduchého. I když to zní asi trochu amatérsky, rozpočet se průběžně vyvíjí. Někteří donátoři přicházejí, jiní odcházejí. Někdo už nemá chuť, jiný má zase finančně slabší období, dalšímu se naopak daří, takže samotný rozpočet je velmi variabilní ve smyslu určitých položek a rozhodně to nefunguje tak, že bychom si něco namalovali u stolu a na základě toho, kolik máme podepsaných smluv. Zcela dotažený ještě není ani tento ročník, protože někdo s námi spolupracuje na bázi finančního roku, někdo zase na bázi sezony.

V porovnání cena/výkon ale můžete být s letošním vystoupením relativně spokojený. Loni to bylo horší, souhlasíte?

Samozřejmě. Loni to byl propadák, ačkoliv jsme se mohli vymlouvat na zranění klíčových hráčů, které zapříčinilo horší výsledky i rychlý konec v play off. Ovšem do sezony jsme investovali téměř stejné finanční prostředky jako letos. V této sezoně už byl poměr cena/výkon adekvátní.

Jak hodnotíte spolupráci s vaším faremním týmem ve Starém Městě, který letos poprvé okusil extraligu?

Staré Město na tom rozhodně neprodělalo. To jsem jeho zástupcům říkal už loni v době, kdy se klub rozhodoval, zda bude nejvyšší soutěž hrát, či nikoliv. Extraliga je totiž profesionální soutěž s profesionálními příjmy ze strany partnerů volejbalového svazu, takže v případě odmítnutí by se ve Starém Městě zbytečně zbavili peněz. Nakonec do toho ale šli, my jsme jim pustili zkušeného Sedláčka a na hostování mladého Vašíčka a myslím si, že oběma stranám tato spolupráce prospěla. V příští sezoně bychom jim rádi pustili na hostování i další talentované juniory Uchytila s Kobolkou, kteří jsou momentálně v širší nominaci národního týmu, jenž se připravuje na kvalifikaci o postup na mistrovství světa juniorů.

Bylo pro vás předposlední místo Starého Města překvapením?

Nebylo. Nastal očekávaný vývoj. Nejprve nováčkovské nadšení, pak minuta slávy po vítězství nad Českými Budějovicemi, po Novém roce už ale došlo k útlumu. Osobně tvrdím, že není důležité dělat profesionální volejbal ve smyslu podmínek, ale stačí se chovat profesionálně ve vztahu k volejbalu jako takovému. V určitých momentech to měl trenér Petr Karabec hodně těžké, když řada hráčů dávala přednost osobnímu životu, což mu nezávidím. Osobně si nedokážu představit, že bych dospěl do fáze, kdy se budu hráčů ptát, jestli chtějí jet na hory, nebo hrát extraligu. Pak bych musel okamžitě skončit.

Obdržálek: Play off je jiná soutěž

Přemysl Obdržálek byl u loňského propadáku i letošního vzepětí Fatry. Zkušené libero věřilo po základní části v zisk medaile, Zlín však nestačil na Ostravu a postup mu zůstal znovu zapovězen.

„Výsledkově jsme šli nahoru. Díky čtvrtému místu jsme získali i výhodu domácího prostředí, bohužel jsme ji naplno nevyužili. Play off je přece jenom jiná soutěž a někteří kluci teprve potřebují nabrat zkušenosti," míní Obdržálek.

Jako klíčový označil domácí duel s číslem dvě. „Zápas jsme měli rozehraný výborně, ale nezvládli jsme jej a venku jsme už tuto ztrátu nedokázali nahradit. V sérii nám hodně chyběl i zraněný Vojta Navláčil. Na bloku jsme v Ostravě neexistovali," poznamenal 35letý veterán.

Znovu se navíc potvrdilo, že v play off to Fatře proti Ostravě dlouhodobě nejde. „Škoda že jsme neskončili po základní části třetí. Na Příbram nám chyběl jediný bod. Pak bychom šli na Prahu a na tu bychom si věřili víc," doplnil. ⋌(rš)