Letošním vrcholem pro stolně tenisové matadory ze Zlínského kraje bude účast na mistrovství světa v Las Vegas. To se ve Spojených státech koná od 18. června do 24. června.

LIBOR SLOVÁČEK STŘÍBRNOU PŘÍČKU SLAVIL PŘI BOWLINGU

Úspěšný veteránský stolně tenisový rok má za sebou Libor Slováček. Vsetínský matador, přestože neodehrál všechny turnaje, obsadil při své premiéře v hlavní kategorii čtyřicátníků ve Velké ceně České republiky stříbrnou příčku. Druhé místo vybojoval také v závěrečném Master.

 ,,Před Turnajem mistrů jsem věděl, že už nemůžu Velkou cenu celkově vyhrát. Chtěl jsem se však udržet na druhé pozici. Po šesti výhrách a jedné porážce se mi to na Slovácku podařilo. Potěšil mě hlavně skalp Martina Kočvary, který za mnou před závěrečným turnajem zaostával o pouhých třicet bodů. Škoda jenom třísetové porážky od celkového vítěze naší kategorie Pavla Jaška. S ním jsem totiž v roce 2017 ze čtyř vzájemných soubojů tři ovládl,“ zavzpomínal na vystoupení v Hluku Libor Slováček.

Stolní tenista ze Vsetína v roce 2017 absolvoval šest veteránských turnajů. Ve třech v Havířově, Praze a Hostinném zvítězil, v Hluku skončil druhý a ve dvou v Liberci a Jaroměři vybojoval postup do semifinále. V nich z pětatřiceti utkání jednatřicet vyhrál.

 ,,Mrzí mě však pětisetová semifinálová ztráta v Liberci s bývalým prvoligovým a druholigovým hráčem Petrem Novotným. V tomto  zápase jsem totiž vedl 2:1 na sety a 4:1 v sadě čtvrté. Nerad vzpomínám i na další semifinálovou porážku od Víta Dvořáka v Jaroměři,“ přiznal Slováček.

Ten o co nejlepší pozice v loňském roce bojoval s českobudějovickým Pavlem Jaškem a Pražanem Martinem Kočvarou. ,,Oba jsou to obranáři s trávou na bekhendu. Jašek nepříjemně sráží míčky hned po odskoku do bekhendu soupeře a tím si připravuje tvrdý útok. Soupeř z Českých Budějovic ale od příští sezony přechází do kategorie padesátníků.  Kočvara je stylový velmi pohyblivý obranář s dobrým forhendovým topspinem,“ upozornila na největší přednosti největších soupeřů jedna z opor třetiligového KST Vsetín.

Slováček úspěšný veteránský rok 2017 oslavil hned večer po Turnaji mistrů se spoluhráči při bowlingu.

V roce 2018 si však nemůže dát jiný cíl, než v hlavní kategorii ve Velké ceně Česka celkově zvítězit. ,,Pokud mi bude sloužit zdraví, tak bych chtěl letos objet všechny turnaje. To je totiž základním předpokladem pro dobrý výsledek v celé sezoně. Důležité také bude, jak se mi podaří udržet od února do listopadu stabilní formu. Dalším mým vrcholem letošního veteránského roku bude účast na mistrovství světa v Las Vegas. Ve Spojených státech budu hrát dvouhru a čtyřhru s klubovým kolegou Štefanem Sagáčikem,“ svěřil se svými veteránskými stolně tenisovými plány v sezoně 2018 Libor Slováček.

Pořadí ve Velké ceně Česka veteránů 2017 v kategorii 40 – 49 let: (hodnoceno 45 hráčů): 1. Pavel Jašek (České Budějovice) 2500 bodů, 2. Libor Slováček (Vsetín) 2220, 3. Martin Kočvara (Praha) 2130, 4. Vít Dvořák (Kroměříž) 1880, 5. Pavel Hauschwitz (Vrchlabí) 1630.                  

ŠTEFAN SÁGÁČIK VYHRÁL ČESKOU VELKOU CENU MASTERS PODESÁTÉ V ŘADĚ

Další velký sportovní úspěch si může zaknihovat Štefan Sagáčik. Stolní tenista z Valašského Meziříčí loni znovu ve Velké ceně  Masters ovládl kategorii padesátníků. To znamená, že na českém veteránském okruhu triumfoval už podesáté v řadě.

 ,,Dařilo se mi i v Turnaji mistrů. V Hluku mi stačilo skončit do třetího místa, abych mezi padesátníky obhájil prvenství z roku 2016. Nebýt jednoho zaváhání v duelu s Jelínkem, tak bych i Master vyhrál bez porážky. Partii se soupeřem z Turnova ale rozhodl druhý set, v němž jsem polevil v koncentraci,“ mrzela zbytečná ztráta v posledním loňském turnaji Štefana Sagáčika, jemuž se na Slovácku nejvíc povedl souboj s Cvečkem. ,,V něm se mi, tak jako v celé sezoně, dařil příjem a oboustranná útočná hra,“ prozradil reprezentant třetiligového klubu KST Vsetín.

Sagáčik v kariéře ve dvanácti veteránských sezonách odehrál 80 turnajů. V nich ve třiačtyřiceti zvítězil. ,,V celkovém součtu to bylo 750 zápasů. Pouze pětačtyřicet jsem jich prohrál. Nejúspěšnější byl pro mě rok 2015, který jsem absolvoval bez jediné porážky. V tomto roce jsem také dosáhl na největší úspěch, když jsem v turnaji ve Žďáru nad Sázavou porazil extraligového Františka Kantu,“ zavzpomínal stolní tenista z Valašska.

Rodák z Partizánského loni za největší soupeře považoval Jaroslava Doška, Vladimíra Jelínka a Daniela Cvečka. ,,Jsou to všestranní hráči, kteří ovládají oboustrannou topspinovou hru nad stolem i za stolem. Všichni však dokázali potrápit svoje soupeře i blokem a účinnou obranou,“ charakterizoval hlavní stolně tenisové soky Štefan Sagáčik.

A jak loňské prvenství mezi padesátníky oslavil. ,,Ještě v Hluku jsme si s kamarády připili bublinkovou Bohemkou a zahráli si bowling. Po návratu domů jsem si triumf užíval také se svojí rodinou,“ přiznal.

Valašskomeziříčský sportovní matador ovšem neusíná na vavřínech a také letos plánuje českou Velkou cenu vyhrát ,,Bude to ale těžší, než v loňském roce. Do naší kategorie totiž přechází vítěz čtyřicátníků Pavel Jašek z Českých Budějovic,“ uvědomuje si Sagáčik, který chce uspět i na světovém šampionátu v Las Vegas.

Pořadí ve Velké ceně Česka veteránů 2017 v kategorii 50 – 59 let (hodnoceno 63 hráčů): 1. Štefan Sagáčik 2580 bodů, 2. Jaroslav Došek (oba Valašské Meziříčí) 2250, 3. Vladimír Jelínek (Turnov) 2130, 4. Josef Plšek (Přerov) 2020, 5. Otmar Mergenthal (Kroměříž) 1920. 

PETR POLÁK LONI OVLÁDL SEDM TURNAJŮ. POUZE V JAROMĚŘI HO VE FINÁLE PORAZIL SLOVÁK GALLUS

Rovněž Petr Polák, který bral prvenství v mužské kategorii 60 – 64 let, bude na rok 2017 rád vzpomínat. Zlínský matador prošel celou loňskou sezonou bez výraznějšího zaváhání.

 ,,Byla to ale těžká práce. Ovšem v závěrečném Turnaji mistrů jsem vyhrál všech sedm zápasů. Nejpovedenější souboje jsem odehrál proti Gallusovi a Zadubencovi. Oba Slováky jsem nepustil k útočné hře. Paradoxně nejtěžším duelem byla partie s Kratochvílem, který hraje s dvěma odlišnými potahy. Soupeř měl docela štěstí. Vedl 2:0 na sety, nakonec jsem však utkání obrátil ve svůj prospěch. Dost zabrat mi dal rovněž Studecký,“ přiznal Petr Polák.

Ten až loni poprvé v kariéře odehrál v jednom roce všech osm veteránských turnajů. Sedm vyhrál, v jednom v Jaroměři prohrál ve finále s Gallusem. ,,V naší kategorii se v jednotlivých turnajích představilo vždy okolo dvaceti hráčů. Kvalita startovního pole byla ale pouze průměrná. Hodně se ovšem zlepšili Slováci Láni, Gallus a Zadubenec. Silný byl díky dobrému pohybu a pestrému hernímu pojetí i Ivan Studecký. Velkým přínosem tak pro mě byla skutečnost, že jsem se v zápasech setkával s různými materiály na potazích soupeřů,“ pochvaloval si hráč divizního zlínského Orla.

 Poláka rovněž těší, že se mu vyhýbaly zdravotní problémy. ,,Proto jsem si veteránskou sezonu užíval,“ přiznal rodák z Brna, který si fyzickou kondici udržuje při tenisových utkáních.

Petr Polák úspěch ještě hned v Hluku oslavil se všemi svými soupeři přípitkem přímo z poháru šampaňským vínem. Dneska už ale myslí na sezonu 2018. ,,V ní pro mě bude vrcholem účast na mistrovství světa v Las Vegas. Ve městě hazardu bych chtěl uspět v singlu i ve čtyřhře, v níž nastoupím s Němcem Thielem. Snad se to podaří,“ věří, že i letošní rok bude povedený stolní tenista ze Zlína.

Pořadí ve Velké ceně Česka veteránů 2017 v kategorii 60 – 64 let (hodnoceno 41 hráčů): 1. Petr Polák (Zlín) 2720 bodů, 2. Ivan Studecký (Vrchlabí) 2160, 3. Josef Bělovský (Semily) 2030, 4. Milan Zadubenec 2000, 5. Peter Gallus 1950 (oba Bratislava).

JAROSLAV KUČERA BRONZOVOU POZICI OSLAVIL S VNUČKAMI I S DVAADEVADESÁTILETOU MATKOU

Spokojený se sezonou 2017 je také Jaroslav Kučera. Ten v Turnaji mistrů v Hluku vybojoval v kategorii mužů 70 – 74 let druhé místo a díky tomuto umístění obsadil v celkovém hodnocení Velké ceny Masters bronzovou pozici.

 ,,V naší společnosti byl suverénní Miloš Matějíček z Jeseníku. Proto jsem šel do Turnaje mistrů s cílem smazat šedesátibodovou ztrátu na druhého v pořadí Hrnčiříka z Mariánských Lázní. To by se mi také podařilo, kdyby v posledním zápase Matějíček nevzdal duel s Hrnčiříkem,“ zlobil se na svého největšího soupeře reprezentant SK Slavičín.

Kučera na Slovácku postupně zdolal Ambrože, záhy prohrál v pěti setech se Schlapllem, poté porazil Valárika, Podolku, Hrnčiříka, podlehl Matějíčkovi a v posledním souboji zvládl utkání se Senohrábkem. ,,Klíčové bylo, že jsem si poradil s Hrnčiříkem,“ oddechl si po Master sportovní srdcař z Valašska.

Ten loni ve Velké ceně, která byla už jeho třiadvacátá v kariéře, odehrál všech osm turnajů. ,,Jeden jsem vyhrál, třikrát jsem skončil druhý, dvakrát třetí a dvakrát jsem vypadl ve čtvrtfinále. Odehrál jsem celkem 49 zápasů, z nichž jsem v jednačtyřiceti zvítězil a v osmi se musel smířit s porážkou. Nejvíc se mi dařilo v Havířově, Neratovicích, Hostinném a v Hluku,“ bilancoval Jaroslav Kučera, jehož největší zbraní byla bojovnost, dobrá taktika a využívání materiálů na raketě.

 Matador ze Slavičína oslavu dalšího veteránského úspěchu spojil s oslavou narozenin svých dvou vnuček a také s oslavou narozenin matky, která má 92 let.

Slavičínský stolní tenista ale už myslí na další sezonu. ,,V ní bych chtěl v české i slovenské Velké ceně skončit do třetího místa. Chystám se také na světový šampionát do Las Vegas. V USA je mým cílem ve dvouhře i v deblu postoupit do čtvrtfinále. V krátké zimní pauze musím ovšem zapracovat na servisu a vylepšit mezihru z forhendové strany,“ plánuje Kučera.

Pořadí ve Velké ceně Česka veteránů 2017 v kategorii 70 – 74 let (hodnoceno 78 hráčů): 1. Miloš Matějíček (Jeseník) 2840 bodů, 2. Karel Hrnčiřík (Mariánské Lázně) 2500, 3. Jaroslav Kučera (Slavičín) 2480, 4. Jaroslav Schlappl (Hradec Králové) 2090, 5. Zdeněk Senohrábek (Jeseník) 2080.

SOUTĚŽ O NEJÚSPĚŠNĚJŠÍHO ČESKÉHO VETERÁNA SEZONY 2017:

1. Miloš Matějíček (Jeseník) 26 bodů, 2. Petr Polák (Zlín) 26, 3. Františk Just (Česká lípa) 22, …8. Štefan Sagáčik (Valašské Meziříčí) 17, …12. Libor Slováček (Vsetín) 14, …15. Jaroslav Kučera (Slavičín) 12, …25. Jaroslav Došek (Valašské Meziříčí) 6, … 47. Antonín Vlk (Ostrožská Nová Ves) 2, …49. Otmar Mergenthal 2, …54. Vít Dvořák (oba Kroměříž) 2.