,,Přestože mi místní trať se spoustou zatáček nevyhovuje, tak do Zlína jezdím často. Líbí se mi totiž atmosféra okolo Běhu přes Valašské kotáry,“ přiznal osmatřicetiletý Lukáš Kučera, který po startu zvolil vyčkávací taktiku.

 ,,Zpočátku udávali tempo René Sasyn a Martin Kučera. Brácha ale brzy kvůli problémům s lýtkovým svalem musel zvolnit a tak jsem po prvním kilometru o první pozici bojoval už jenom se Sasynem. Na zlatou příčku jsem se definitivně posunul v náběhu do pátého kola, kdy se mi podařilo definitivně odpoutat se od svého největšího soupeře,“ upozornil na klíčový moment vytrvalec z Brna.

Toho závod hodně bolel. ,,Na konci sezony už jsem trochu unavený. Největší krizi jsem měl v polovině pátého kola. Ta naštěstí po 400 metrech pominula,“ nezapíral v cíli Lukáš Kučera, který byl nakonec se svým vystoupením v krajském městě spokojený.

 ,,Letos to však byl ve Zlíně hodně náročný závod. Proto až přijedu domů, tak budu relaxovat u televize,“ měl těsně po doběhu do cíle jasno, jak stráví zbytek neděle Lukáš Kučera. 

 Do první desítky výsledkové listiny se vešli čtyři běžci ze Zlínského kraje. Jan Kábela (SP Malenovice, 30:45) skončil šestý, Jiří Daněk z Uherského Hradiště (30:51) sedmý, Jiří Červenka (SK Jaroslavice, 30:55) osmý a Jan Maděrič (Uherské Hradiště, 31:36) obsadil desátou pozici.

Závod žen ovládla teprve šestnáctiletá Pavla Štoudková z AK Olymp Brno, jež na 2,8 kilometrové trati dosáhla času 10:10. Druhá byla s patnáctisekundovým mankem Kateřina Hálová z pořádajícího AK Zlín, bronzovou příčku vybojovala Helena Kotopulu (Titan Trilife Zlín, 10:51). Monika Železníková z Babic (Biathlon Halenkovice, 11:47) doběhla čtvrtá a Jitka Bařinková ze Zlína brala za čas 12:07 páté místo.

 ,,Byl to můj druhý start ve Zlíně. Loni jsem tady ještě v barvách ASK Blansko skončila na stříbrné pozici. A protože se mi tady líbí, tak jsem se rozhodla znovu postavit se na start říjnového zlínského městského běhu,“ vysvětlovala svoji účast v krajském městě Pavla Štoudková.

Té se vyplatilo do Zlína přijet. ,,Mým cílem bylo porazit Kateřinu Hálovou. To se mi také podařilo,“ pochvalovala si mladá atletka Olympu Brno.

 Svěřenkyně trenéra Jiřího Sequenta na začátku závodu zvolila volnější tempo. ,,V polovině druhého kola jsem ale zrychlila a tím jsem si vypracovala zhruba dvacetimetrový náskok na Hálovou. Ten se mi pak podařilo udržet až do cíle,“ radovala Štoudková, která triumf ve Zlíně také s chutí oslavila. ,,Dám si dobrý oběd a po něm dobrý zákusek,“ nezapírala ještě před vyhlašováním výsledků letošní ženská vítězka Valašských kotárů Pavla Štoudková.      

   GALERIE VÍTĚZŮ JEDNOTLIVÝCH KATEGORII BĚHU PŘES VALAŠSKÉ KOTÁRY 2019:

Muži do 39 let: Lukáš Kučera (Eleven Run Team).

Muži do 49 let: Jiří Brychta st. (TJ Nové Město na Moravě).

Muži do 59 let: Martin Sadílek (JISVA Zlín).

Muži nad 60 let: Miroslav Švihel (BS Slopné).

Ženy do 40 let: Pavla Štoudková (AK Olymp Brno).  

Ženy nad 40 let: Jitka Bařinková (Zlín).

Junioři: Jiří Brychta ml. (TJ Nové Město na Moravě).

Dorostenci: Martin Holub (TJ Jiskra Otrokovice).

Dorostenky, juniorky: Renata Flašarová (Halenkovice).

Starší žáci: Adam Jirků (TJ Nové Město na Moravě).

Starší žákyně: Zuzana Zouharová (AK Zlín).

Mladší žáci: Mikis Kotopulos (Titan Trilife Zlín).

Mladší žákyně: Vendula Valeriánová (AK Zlín).

Starší přípravka – hoši: Jan Bulíček (AK Zlín).

Starší přípravka – dívky: Monika Železníková (Biathlon Halenkovice).

Mladší přípravka – hoši: Adam Skoupil (SKB Zlín).

Mladší přípravka – dívky: Lucie Mikešová (AK Zlín).

Atletická školka – hoši: Jan Palisa (AK Zlín).

Atletická školka – dívky: Samanta Petrášová (Biathlon Halenkovice).

PŘEHLED ABSOLUTNÍCH VÍTĚZŮ POSLEDNÍCH PĚTI ROČNÍKŮ BĚHU PŘES VALAŠSKÉ KOTÁRY 2015 – 2019:

Rok 2015:

Martin Kučera (VSK Univerzita Brno) 26:46.

Kateřina Pulgretová (TJ Nové Město na Moravě) 9:59.

Rok 2016:

Jiří Čípa (Bystré) 26:30.

Veronika Siebeltová (TJ Slezan Frýdek-Místek) 10:04.

Rok 2017:

Martin Kučera (VSK Univerzita Brno) 27:00.

Kateřina Hálová (AK Zlín) 10:23.

Rok 2018:

Martin Kučera (Eleven Run Team) 27:02.

Lenka Masná (USK Praha) 10:09.

Rok 2019:

Lukáš Kučera (Eleven Run Team) 27:34.

Pavla Štoudková (AK Olymp Brno) 10:10.