Vítězství vybojoval v čase 1:04:13 devětadvacetiletý Kuptum Hillary Kimaiyo, na stříbrné pozici doběhl se ztrátou 1 minuty a 34 sekund Kipkorir Albert Tonui, třetí místo obsadil Kipkorir Bernard Koros (1:06:47), čtvrtý do cíle doběhl Jiří Homoláč (VSK Univerzita Brno, 1:08:08).

,,Hned po startu se do čela probojovali favorizovaní Keňané. V prvním okruhu se jich snažil udržet Homoláč. Ten ale na začátku druhého okruhu zvolnil tempo. Na konci druhého okruhu se na první místo posunul Kimaiyo, který ve zbytku závodu na první pozici pořád mírně navyšoval náskok. Vítěz do cíle doběhl ve velmi kvalitním traťovém rekordu,“ upozornil manažer závodu Michal Petřík.

Nejúspěšnějším regionálním vytrvalcem v půlmaratonu byl na pátém místě Filip Vabroušek (AK Zlín, 1:09:25).

Z regionálních běžců ještě skončil Pavel Žajdlík z Ostrožské Lhoty v čase 1:13:42 osmý, domácí František Klofáč (KESBUK, 1:20:18) dvanáctý, Jiří Daněk z Uherského Hradiště (1:20:21) třináctý a Tomáš Procházka (TJ Jiskra Otrokovice, 1:20:47) čtrnáctý.

,,V Otrokovicích jsem si chtěl zlepšit osobní půlmaratonský rekord. To se mi na rovinaté trati o 3 minuty podařilo. Závod jsem běžel průměrným tempem 3:20 na kilometr. Tempo se mi v závěru podařilo ještě vystupňovat,“ pochvaloval si v cíli spokojený Filip Vabroušek.

Závod byl Mistrovstvím Moravy a Slezska v půlmaratonu. Titul získal Jiří Homoláč, před Filipem Vabrouškem, bronz bral David Kaláb (AC Track & Field Brno, 1:11:20).

Běželo se v ideálních podmínkách. Bylo polojasno, teplota se pohybovala kolem 10 stupňů. Na trati ale v některých úsecích foukal vítr.

V závodu žen v Otrokovickém půlmaratonu rovněž dominovaly Keňanky, které obsadily všechny medailové pozice. Suverénně zvítězila v ženském traťovém rekordu Glorius Jepkirui, jež na zlaté příčce doběhla v čase 1:13:25. Obhájkyně prvenství z loňského roku Eva Filipiová (AK Olymp Brno, 1:18:39) skončila hned za Keňankami čtvrtá. Nejúspěšnější regionální vytrvalkyní na půlmaratonské trati byla na 9. místě Šárka Havlíková (Mattoni FreeRun Zlín, 1:42:52).

Ženský půlmaratonský titul v Mistrovství Moravy a Slezska vybojovala Eva Filipiová, stříbro si pověsila na krk Barbora Vahalíková (Atletika Nový Jičín, 1:20:02).

V Otrokovicích v rámci Podmolíkova memoriálu pořádali ještě několik závodů. Maraton a půl (63,3 kilometru) ovládl Daniel Orálek (AC Moravská Slavia Brno, 4:41:20). Na stejné trati 63,3kilometrový závod žen vyhrála v traťovém rekordu Slovenka Ivana Butoracová (4:59:36).

V Otrokovickém maratonu zvítězil domácí Filip Bukovjan (2B Winner Team/KESBUK, 2:46:38), před Petrem Kučerou (Grymov, 2:47:00), třetí byl Petr Vabroušek (Titan Trilife Zlín, 2:56:15). Maraton žen vyhrála Adéla Vegschmiedová (Český běžecký klub, 3:36:07).

Otrokovický maraton byl Mistrovstvím Moravy a Slezska v maratonu. Maratonský titul tak vybojoval domácí vytrvalec Filip Bukovjan.

Všechny otrokovické závody se konaly v rámci Síť 21 běžeckého festivalu Otrokovice 2023.

Lubomír Hotař