Druhý ve 21,1 kilometru dlouhém podniku, který byl zaroveň Memoriálem Josefa Podmolíka, rozloženém do sedmi rovinatých okruhů, skončil se ztrátou tří minut a šestadvaceti sekund jeho krajan Justus Jepchirchir Kiprono, bronzovou příčku vybojoval časem 1:10:38 Ukrajinec v barvách Slovenského klubu Demolex Bardejov Viktor Starodubtsev.

V konkurenci šestadevadesáti mužů dosáhl z regionálních běžců na nejlepší výsledek fryštacký Radoslav Šíbl, který v barvách Ekodrillu Zlín bral za čas 1:15:43 čtvrté místo. Josef Sedláček (AK Asics Kroměříž, 1:16:23) doběhl šestý a Tomáš Navrátil z Bike Triatlonu Morkovice devátý (1:18:39).

Závod žen režírovala jednadvacetiletá Emishaw Niguse Senbeta z Etiopie, jež získala prvenství v čase 1:21:23. Stříbro získala Jana Žaludková z Lukova reprezentující Cyklogat Malenovice (1:28:52), třetí pozici se pyšní Petra Jenyšová (AK Zlín, 1:40:31).

,,Záměrem Komona bylo zaběhnout u nás traťový rekord. Proto hned od startu šel za svým cílem. Zpočátku byl v čele s Kipronem. V průběhu pátého kilometru se však od svého největšího soupeře odpoutal. Moses Masai Komon ovšem rekord nepřekonal. Proti bylo hlavně děštivé počasí a kluzká trať. Mezi ženami byla sice Senbeta suverénní, ale od největší favoritky jsme čekali přece jenom lepší výkon," informoval za pořadatele Michal Petřík. Toho potěšil zájem o letošní Podmolíkův memoriál.

,,Ve všech závodech a ve všech kategoriích včetně štafet se na startu sešlo okolo 600 běžců," pochvaloval si Petřík.

Spokojení jsou také nejlepší regionální běžci v půlmaratonu. ,,Přestože jsem skončil těsně za medailovými pozicemi a v dešti jsem byl v porovnání s loňským rokem přesně o dvě minuty pomalejší. Být ve výsledkové listině nejlepším českým zástupcem je určitě dobrým počinkem," radoval se Radoslav Šíbl.

,,Ve skvěle zorganizovaném podniku jsem chtěla překonat osobní půlmaratonský rekord pod jednu hodinu a sedmadvacet minut. Běželo se mi velmi dobře, ale kvúli drobnému nachlazení se mi to nepodařilo. Atmosféru jsem si však užívala," svěřila se Jana Žaludková.

Letošní otrokovickou novinkou byl závod v maratonu a půl. Mezi muži 63,2 kilometrový podnik vyhrál ve světovém rekordu 4:13:13 Daniel Orálek z Moravské Slavie Brno, před Petrem Vabrouškem (Author Tufo Trilife Zlín, 4:45:28), třetí byl Patrik Bartík z domácího Kesbuk Teamu (5:04:54).

,,Šlo o celosvětovou premiéru přesně změřeného maratonu a půl. V závodu jsem využil přítomnosti Daniela Orálka a naplánoval jsem si v něm svižný maraton a půlmaraton na výklus. Týden před Ironmanem v Malajsii jsem totiž kvůli regeneraci nechtěl jít tempově celých 63,2 kilometru. Do třicátého kilometru jsem se také držel s Orálkem v čele, poté jsem podle plánu tempo zvolnil. S formou před odletem do Asie jsem ale spokojený," pronesl v cíli Ironman Petr Vabroušek. Mezi ženami vyhrála za čas 6:03:10 Zuzana Kadlčáková (Kesbuk Team Otrokovice). (hot)