„Pořadatelé se v průběhu závodů dopustili chyb ve výpočtech. Na chybu přišli až poslední den a z prvního místa a zlatých medailí bylo nakonec až sedmé místo. Bylo to pro nás velké zklamání, protože podle vyjádření pořadatelů jsme byli neustále na prvním místě. S něčím takovým jsem se na takové úrovni nikdy nesetkal,“ řekl smutně Jiří Kusbach. Pro holešovského letce to byl první evropský šampionát, na kterém sbíral potřebné zkušenosti.

Na stupně vítězů se dostali naši reprezentanti jen v soutěži jednotlivců

Výborně uspěli piloti v soutěži jednotlivců. Stříbro a titul vicemistra Evropy patří Romanu Mračkovi z Ae Plzeň-Letkov, o pozici za Mračkem se ve stejné třídě usadil další český pilot, Tomáš Suchánek z GAC Benešov.

K týmovému bodovému zisku pro české plachtařské družstvo přispěli i Kusbach (individuální bodování: 24. ve standardní třídě) a Bartoník (individuální 7. místo ve 20 m dvousedadlové třídě, byl v posádce s Josefem Buškem z Ae Hosín).

„Když jsem odjížděl na šampionát, tak jsem si říkal, že pokud budu mezi nejlepšími dvaceti, tak budu spokojený. S ohledem na to,v jakých podmínkách závody probíhaly, jsem spokojen. Vítr a slabé termické podmínky přispěly k tomu, že konečné výsledky byly spíš o náhodě. Z pěti letů na šampionátu v Litvě probíhaly pouze dva v odpovídajících podmínkách. Získával jsem první zkušenosti a věřím, že pokud budu v reprezentaci i v příštím roce, tak je mohu využít,“ řekl Kusbach.