Druhý skončil časem 12:03:15 David Smrčka z týmu Chobotix, bronzovou pozici obsadil další člen Titan Trilife Zlín Tomáš Racek (12:08:10). Vabroušek na severu republiky dominoval v plavání a cyklistice, v běhu se blýskl pátým nejlepším časem. 8300 metrů dlouhé plavání zvládl v čase 58:11, 180 kilometrů cyklistiky zajel za 6:05:44, a v maratonu se prezentoval výkonem 4:28:58. Drobné sekundy ztrácel pouze v depech.

,,Závod se konal v nádherné krajině Česko Saského Švýcarska a Lužických hor. Svoji náročností se plně vyrovnal největší klasice mezi extrémními Ironmany norskému Norsemanovi. Proto byl o Wintermana velký zájem a letošní ročník byl velmi brzy vyprodán. Nakonec se ho zúčastnili borci z jedenácti zemí," upozornil Vabroušek.
Zájimavá byla už plavecká část.

,,Úvodní plavání v Labi bylo prvním extrémem. To začalo v pět hodin ráno skokem z parníku do ledové, temné deset stupňů studené řeky. Ovšem přestože bylo 8300 metrů dlouhé, dosahovalo se v něm díky silnému proudu podobných časů jako při běžných ironmanových 3,8 kilometrech," vysvětloval Petr Vabroušek, který šel z vody z prvního místa. ,,Ale po zkušenostech z Norsemana jsem poté nepodcenil oblečení a proto jsem se v prvním depu propadl na pátou pozici," zavzpomínal na úvod závodu malenovický triatlet.

Cyklistická část měřila 180 kilometrů a měla převýšení 4000 metrů. ,,Jelo se v Národním parku Českého Švýcarska a kolo končilo v Lužických horách v hotelovém Resortu Malevil. Na trati jsme mimo jiné projeli Děčínem, Hřenskem, Českou Kamenicí, Krásnou Lípou, Velkým Šenovem, Šluknovem, Rumburkem a Heřmanicemi v Podještědí," informoval Vabroušek.

Ten se úvodních devadesát kilometrů střídal na čele s dalšími čtyřmi soupeři. ,,Později už jsme zůstali v předu pouze ve dvojici s Davidem Roscoelou. Angličana jsem setřásl v jednom těžkém stoupání na 120 kilometru. A jelikož se mi do cíle cyklistiky dařilo stupňovat tempo, tak jsem si na maraton přivezl komfortní dvacetiminutový náskok na skupinu bojující o druhé až šesté místo," pochvaloval si železný muž z našeho kraje.

Rovněž maraton s celkovým převýšením 1200 metrů měl svoje kouzlo. ,,Běželo se po asfaltu a zčásti i terénem, kde bylo místy dost bahna. Cíl byl na Ještědu. Posledních 13 kilometrů jsme proto pořád stoupali a zdolat jeden z nejvyšších vrcholů v Česku tak bylo hodně náročné. Závěrečný běh jsem si však užíval," tvrdí Petr Vabroušek.

Ten za zisk první příčky inkasoval 50 000 kč. ,,Peníze jsem ale věnoval oddělení dětské kardiologie v Motolské nemocnici v Praze," prozradil Petr Vabroušek, jehož ,,caddym" v letošním Wintermanovi byl Jiří Daněk. ,,Jiří mi při závodě poskytoval bezchybnou podporu. U tohoto typu extrémních Ironmanů je totiž vlastní caddy podmínkou," děkoval ještě závěrem triatlet z Malenovic.

Lubomír Hotař