Šampionát ve Finsku se koná na tratích složených ze čtyř kilometrů plavání, 120 kilometrů cyklistiky a 30 kilometrů běhu.

„Plavat se bude v neoprenech v místním veslařském kanálu. Cyklistika se pojede vesměs po rovině, bude však zpestřena několika krátkými stoupáními. Závěrečný běh už má ale pouze rovinatý profil,“ letmo přiblížil prostředí evropského mistrovství Vabroušek.

Ten očekává rychlý závod. „Rozhodovat v něm bude dlouhá plavecká část. A právě v úvodní části finského podniku bych chtěl prodat své aktuální plavecké zlepšení. Pokud se mi to podaří, je reálné jet na kole na dohled čela závodu, a v běhu bych tak mohl zaútočit na zteč čelních pozic určitě rychlého závodu,“ vyzradil záměry před startem v Tampere reprezentant Author Tufo Zlín.

Petr Vabroušek není na šampionátu starého kontinentu žádným nováčkem. Mistrovství Evropy se zúčastňuje pravidelně od roku 1999. Dvakrát se mu podařilo získat medaili. Právě v roce 1999 vybojoval v Nizozemsku v Almere stříbro.

„Tenkrát se závod konal na klasických ironmanových tratích, kde jsem dosáhl času 8:04:11, jenž je doposud nejlepším českým časem v historii,“ zavzpomínal železný muž z Malenovic.

Ten bral svůj druhý cenný kov v roce 2004 v německém Immenstadtu, kde skončil třetí. O rok dříve ve Fredericii v Dánsku bral čtvrtou pozici.

„Letos bych chtěl navázat na medailové umístění z předešlých mistrovství Evropy. Spokojený ale budu i s umístěním v elitní desítce výsledkové listiny, protože ve Finsku se sejde kvalitní konkurence. Silní budou Dánové, Belgičané, Italové a rovněž domácí borci,“ plánuje závěrem Petr Vabroušek.

Ironman z našeho regionu nebude na severu Evropy hájit barvy České republiky sám. S ním se postaví na start prestižního závodu ještě Rudolf Cogan a Václav Petrásek. Mezi ženami je nominovaná Eva Nováková.