Zkušený čtyřiačtyřicetiletý zlínský závodník skončil na prestižní akci až pátý, když ho ve finiši předběhli David Jílek i Jan Šneberger. „Po těch osmi vítězstvích jsem si tady svoje odběhal, teď je řada na dalších,“ říká legendární Petr Vabroušek.

Malenovický železný muž zaostal za vítězným Tomášem Řenčem o téměř půl hodiny. „Pokud jsem schopný mladší kluky po nějakou část závodu docela prohánět, tak je to pro mě fajn,“ líčí Vabroušek.

Celkové páté místo bral jako realitu. Konečné umístění ho až tolik neštvalo, i když v koutku duše pomýšlel na ještě vyšší příčku. Zvlášť po tom, co měl závod dobře rozjetý. „Vzhledem k tomu, že se to vyvíjelo na boj o druhé či třetí místo, trošku zklamání to je, ale po dvou těžkých závodech ve Francii na víc určitě nebylo,“ uvědomuje si nestárnoucí triatlonista.

Vabroušek začal v Otrokovicích skvěle. Po plavecké části byl osmý, z kola dokonce sesedal jako druhý muž v pořadí. V běhu ho ale dostihla únava z náročného programu. „V sobotu a v neděli jsem ve Francii absolvoval velmi těžký závod Swimrun, únavu jsem začal cítit od poloviny maratonu. Nestihl za pět úplně zregenerovat,“ přiznává.

Triatlonista Tomáš Řenč v rekordním čase 8:26:29 hodiny ovládl osmnáctý ročník Moraviamanu. Celkem se na start hlavního prestižního závodu postavilo 350 mužů a žen.
Mám formu, která u mě nemá obdoby, tvrdí Řenč, vítěz Moraviamanu

S Janem Wainerem dlouho bojoval o druhé místo, posledních dvacet kilometrů ale nezvládl. „Bylo to hodně velké trápení,“ přiznává čtyřiačtyřicetiletý závodník, který v krizi zvolnil, což byla chyba. „Kluci vycítili šanci, nakoplo je to,“ všiml si Vabroušek.

Ten i tak pomýšlel na třetí místo. Tři kilometry před cílem ho ale předstihl David Jílek a osminásobný vítěz Moraviamanu ztratil motivaci i veškerý elán. „Když mě Honza nahoře nad Štěrkáčem doběhl, věděl jsem, že už do nějakého sprintu nepůjdu,“ říká.
I když nakonec domácí závodník doběhl s velkým časovým odstupem až jako pátý, osmnáctý ročník slavného podniku si skvěle užil. „Atmosféra byla výborná,“ prohlásil Vabroušek.

Známého triatlonistu nezaskočilo ani aprílové počasí, které na Zlínsku o víkendu panovalo. „Při dešti jsme mrzli, na sluníčku se zase ohřáli,“ popisuje nevšední podmínky Vabroušek.

Příští rok se v Otrokovicích představí znovu. Nyní ale elitní sportovec hledá nové výzvy i závody. Aktuálně Vabrouška naplňuje především swimrun, energii do žil mu dodalo stříbro na závodě ve Francii. Po vydařené akci přišlo malenovickému borci s Tomášem Svobodou pozvání na mistrovství světa, které se na začátku září koná ve Švédsku.

Triatlonista Tomáš Řenč v rekordním čase 8:26:29 hodiny ovládl osmnáctý ročník Moraviamanu. Celkem se na start hlavního prestižního závodu postavilo 350 mužů a žen.
Moraviaman v rekordním čase vyhrál Řenč, Vabroušek byl pátý

Medaile ze šampionátu je pro českou reprezentační dvojici velkou motivací. „Pro nás je to ale úplně jiný sport. Ve Francii jsme se ho učili za pochodu,“ zůstává Vabroušek pevně nohama na zemi.

Prioritou pro člena zlínského klubu Titan Trilife je ale hlavně Ultraman. „Celá sezona je hlavně o něm,“ přiznává. Únorová kvalifikace mu vyšla na jedničku, v listopadu se pokusí svůj výkon zopakovat na mistrovství světa.

Bez pořádné přípravy ale na vytouženou medaili nedosáhne. „Čeká mě hodně objemového tréninku. O prázdnících budu muset něco naběhat a hlavně naplavat,“ ví Vabroušek, který i ve čtyřiačtyřiceti letech hledá nové a náročnější výzvy a stále těžší disciplíny. „Snažím si užívat každý závod i víkend,“ dodává.