,,Letos jsem se konečně dostal na start tohoto legendárního extrémního Ironmana v Norsku. V něm má právo startu 300 vylosovaných z 10 000 přihlášených závodníku. Já jsem dostal pozvání od pořadatelů," vysvětlil Vabroušek, který Norsemana absolvuje bez aklimatizace.

,,Na sever Evropy odletím ve čtvrtek večer. V pátek se i s doprovodem přesunu z Bergenu do Eidfjordu. Tentýž den ještě stihnu registraci a brífink," prozradil triatlet z Malenovic.
Závod začíná v sobotu v 5 hodin. ,,Plavání startuje potmě uprostřed fjordu skokem z trajektu do hloubky pět metrů. Voda má teplotu kolem deseti stupňů. Cyklistika s náročným horským profilem vede jedním směrem napříč Norskem. Běh končí výběhem na horu Gaustatoppen ve výšce 1850 metrů nad mořem. Na tomto vrcholu často bývá sníh a hustá mlha.

V průběhu závodu tak může teplota kolísat od 20 stupňů při cyklistice, až po mráz na konci maratonu. Velmi pravděpodobný je ledový déšť. Specifikem je rovněž skutečnost, že pořadatel nezajišťuje občerstvovací stanice. Veškerou podporu na trati poskytují za přísných podmínek doprovody závodníků. Navíc do závěrečné nejprudší pětikilometrové pasáže je vpuštěno jen 150 nejrychlejších běžců. Ostatní jsou otočeni a posledních pět kilometrů běží zpět z kopce," představil extrémní podnik, nejtěžší tohoto druhu na světě Petr Vabroušek.

Ten si proto nemůže dopředu promyslet přesnou taktiku. ,,Trať je pro mě zcela neznámá. Vím jen, že mě čekají velké kopce v náročných klimatických podmínkách. Podle toho se budu snažit hospodařit se silami," ví Ironman z našeho kraje.

Člen zlínského klubu Author Tufo Trilife přesto myslí na dobrý výsledek. ,,Rád bych bojoval o medailové pozice i o celkové vítězství. Ale na poprvé budu spokojený s umístěním v Top 5," spřádá plány Vabroušek.

Malenovický triatlet si však zároveň uvědomuje, že to bude velmi těžké. ,,V letošním Norsemanovi se totiž sešla nejkvalitnější konkurence v historii tohoto závodu. K favoritům určitě patří obhájce prvenství z posledních dvou ročníků a aktuální vítěz Swissmana domácí Allan Hovda a vítěz posledních dvou Isramanů v Izraeli Nizozemec Bart Candel. Silní jsou i zbylí loňští medailisté Norové Oftedal a Stormo, Fin Lemmettyle. O mety nejvyšší se poperou i někteří kvalitní Francouzi, Němci a Rakušané," upozornil na největší soupeře Petr Vabroušek.

Lubomír Hotař