Papírovými favority v hlavní mužské kategorii mezi muži a zároveň největšími taháky pro diváky jsou čeští atleti – dvojnásobný vítěz mítinku Jaroslav Bába a Tomáš Janků, který na Valašsku završí svou úspěšnou kariéru. Právě pro Tomáše Janků připravili pořadatelé netradiční překvapení.

„Máme pro něj přichystaný maxi frgál, na kterém bude číslo 234, které značí jeho osobní rekord. Předáme mu to těsně před začátkem hlavní mužské kategorie, která by měla odstartovat v 16 hodin,“ prozradil zajímavost ke skokanské derniéře Tomáše janků ředitel závodu Jan Kocián.

Mezi aspiranty na přední příčky jistě budou patřit kromě Báby a Janků také slovenský šampion Martin Kalafus, jeho reprezentační kolega Michal Kabelka a nizozemský mistr Martijn Nuiens.

„Z Holandska přicestuje celá jedenáctičlenná výprava v čele s Nuiensem, jenž tu byl i loni. Vůbec obsazení letošní Valašské laťky slibuje skvělou podívanou. Takovou zahraniční účast jsme tady ještě neměli,“ pochvaluje si Jan Kocián.

O prvenství v ženské kategorii by si to při neúčasti dvojnásobné vítězky mítinku obhájkyně prvenství Romany Dubnové by se měly poprat polská výškařka Blažejové či mistryně svých zemí Iveta Srnková ze Slovenska, Sietske Noormanová z Nizozemska a Maďarka Barbara Szabóová.

Mimořádně zajímavé budou i mládežnické kategorie, které začínají již od deseti hodin mladší žáci.

„Máme slíbenou účast všech čtyř dorosteneckých i juniorských mistrů a mistryň republiky. I v mládežnických kategoriích tedy můžeme čekat pěknou podívanou,“ těší se ředitel závodu.

Závodníci na prvních třech místech jednotlivých kategorií obdrží peněžité odměny. V kategorii veteránů obdrží prvních šest závodníků věcné ceny. Již po patnácté proběhne v kategorii mužů Memoriál Miroslava Lašáka. Za překonání rekordu obdrží vítěz zlatou plaketu v hodnotě 15 tisíc korun.

V kategorii žen se koná čtvrtý ročník Memoriálu Jiřího Demla. Za překonání rekordu bude vítězce vyplacena peněžitá odměna ve výši 5 tisíc korun.

Valašskou laťku otevřou v 10 hodin mladší žáci. Vrcholy mítinku – spojené soutěže dorostenek, juniorek a žen a juniorů, mužů a veteránů – nastanou ve 14, respektive v 16 hodin. Následující den v neděli od 9 hodin ve školní tělocvičně proběhne tradiční Malá valašská laťka pro širokou veřejnost.

(mha)