Třináctý ročník nejtěžšího závodu horských kol na Valašsku účastníky překvapil změnou trasy. Start i cíl pořadatelé tentokrát stanovili ve Vsetíně. „Změna, která trasu prodloužila o deset kilometrů, se osvědčila. Zaznamenali jsme mnoho příznivých ohlasů,“ uvedl Marian Anděl, jeden z organizátorů.

Závod hromadně odstartoval v jedenáct hodin. První vrcholová prémie tři tisíce korun čekala po dvanácti kilometrech právě na Roberta Novotného. „Od prodejny Sport u Anděla až na Vsacký Cáb dorazil v neuvěřitelném čase dvacet čtyři a půl minuty,“ ocenil jeden ze závodníků Tomáš Gladiš. Novotný v nastoleném tempu pokračoval a závod stylem start-cíl suverénně vyhrál. Na druhém místě se celkově umístil Michal Rodryč, bronz vybojoval domácí biker Svatopluk Janečka. Sedmnáct závodníků náročný maraton v klasifikačním čas nezvládlo.

Ve stanoveném limitu stačilo dojet dvě stě šest závodníků. „Byl to jeden z nejtěžších maratonů, jaký jsem kdy absolvoval. Utrpení ale zmírňovalo krásné počasí a příjemní lidé,“ svěřil se unavený, ale šťastný Rastislav Palkovič z Bratislavy, který dojel se ztrátou téměř hodinu a půl na vítěze.

Valašská padesátka se mezi sportovní veřejností stala pojmem. Dosvědčuje to i účast opravdových „es“ horské cyklistiky. „Největšími favority byli Robert Novotný z Teplic, čerstvý maratonec roku Karel Hartl nebo domácí špičkový biker Svatopluk Janečka,“ doplnil závodník Gladiš. Přísná měřítka podle něj letos splnilo i zázemí pro sportovce, vytvořené v Základní škole Ohrada ve Vsetíně.