„Platí to i letos. Na startu očekáváme většinu našich úspěšných reprezentantů z nedávného mistrovství Evropy ve Francii," potvrdil šéftrenér tradičního Plaveckého klubu Zlín, který celou akci pořádá a zastřešuje.

Už za dva týdny přitom proběhne republikový šampionát v seniorských a dorosteneckých kategoriích, takže zlínskou Vánoční cenu lze považovat za jednu z posledních ostrých prověrek.

Na startovní bloky se zítra a v neděli postaví zhruba 220 závodníků z tří desítek plaveckých klubů. Ze zahraničních výprav by neměli chybět ani plavci z Polska, Slovenska a Rakouska.

V dobrém světle se budou chtít ukázat i reprezentanti pořádajícího oddílu, kteří v domácím prostředí hodlají otestovat aktuální formu svých největších opor i talentovaných dorostenců. „Do závodů však jdeme z plného tréninku, protože vrcholem bude opravdu až za dva týdny mistrovství republiky," upozorňuje Přikryl.

Ten zároveň připomněl i bohatou historii Vánoční ceny města Zlína. Prvních dvacet ročníků se plavalo v 25metrovém bazénu. Od roku 1984 se konání závodů přestěhovalo na tenkrát nově otevřenou padesátku, kde bylo uspořádáno dalších 16 ročníků. Od roku 2001 se ovšem Vánoční cena znovu vrátila zpět na 25metrový bazén.

Od prvního ročníku se ve Zlíně utkali sportovci z více než dvou desítek evropských zemí. Nejvíce vítězství v jednotlivých disciplínách si odnesli zlínští plavci, když Marcela Kubalčíková zvítězila na motýlkových, kraulových a znakařských tratích celkem ve 42 případech, Daniel Málek slavil v prsových disciplínách o dvacet triumfů méně.

A i loni se bylo ve Zlíně na co dívat. Plavci svými výkony pokořili deset rekordů soutěže. Jeden z nich měl na svědomí také Karel Beníček z pořádajícího klubu, který zvítězil v závodě na 50 metrů znak v čase 26,01. Beníček navíc uspěl i v dalších závodech a byl jasně zlínským nejlepším plavcem v soutěži.

Zítřejší program začíná v městských lázních v devět hodin stejně jako v neděli.