VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve 3. ročníku Festivalového půlmaratonu se zviditelnilo několik domácích běžců

Tím nejúspěšnějším byl Filip Vabroušek (AK Zlín), který vybojoval časem 1:14:28 páté místo. Jeho klubový kolega Jan Kalenda skončil šestý (1:15:21) a do první desítky výsledkové listiny se ještě vešel člen týmu Sri Chinmoy Marathon Team Zlín Andrej Višněvský (1:20:34). Zlínská Jana Bílková vyhrála díky času 1:41:04 hlavní ženskou kategorii do 29 let.

7.6.2018
SDÍLEJ:

Andrej Višněvský na Festivalovém půlmaratonu 2018.Foto: archiv Andreje Višněvského

FILIP VABROUŠEK RELAXOVAL NA LODI NA ŘECE BEČVĚ V OKOLÍ PROSENIC

,,Do závodu jsem šel se záměrem pokořit osobní půlmaratonský rekord 1:14:37. To se mi ve Zlíně podařilo,“ radoval se v cíli Filip Vabroušek.

Ten se úvodní kilometr držel vedoucí dvojice Čípa, Jiří Petr. ,,Pak jsem trochu zvolnil a až do konce závodu se mi dařilo držet tempo 3:27 až 3:35 na kilometr,“ informoval nositel barev AK Zlín.

 Vabroušek se dlouho pohyboval na šestém místě. ,,Na pátou příčku jsem se posunul v průběhu jedenáctého kilometru,“ prozradil mladý vytrvalec z Malenovic, který v horkém počasí na rovinaté trati v krajském městě neměl žádnou krizi.

,,Po celý průběh půlmaratonu jsem si dobře rozložil síly,“ našel příčinu povedeného výsledku Vabroušek.

A jak malenovický běžec pátou příčku oslavil? ,,V neděli jsem s celou naší rodinou relaxoval na lodi na řece Bečvě na Přerovsku v okolí Prosenic,“ užíval si víkend syn nejlepšího českého Ironmana Petra Vabrouška Filip Vabroušek. 

 JAN KALENDA MĚL MEZI JEDENÁCTÝM A ŠESTNÁCTÝM KILOMETREM VELKOU KRIZI

,,Závod se na začátku vyvíjel podle mých představ. Jiří Čípa a Jiří Petr nasadili vysoké tempo. Já jsem se snažil najít vlastní rytmus a hlavně v teplém počasí nepřepálit úvodních deset kilometrů. To se mi dařilo do jedenáctého kilometru. Pak jsem měl velkou krizi. Začal mě trápit žaludek a úplně mi odcházely nohy. Kvůli těmto problémům jsem musel výrazně zpomalit. Dokonce jsem přemýšlel, jestli ze závodu neodstoupím. Zabojoval jsem však a od 16. kilometru jsem se znovu dostal do solidního tempa,“ byl v cíli zklamaný Jan Kalenda.

Ten totiž čekal lepší výsledek. ,,Ve druhé polovině závodu jsem se trápil. Nejtěžší byl úsek mezi jedenáctým a šestnáctým kilometrem. Dokonce ani náročné pasáže v Baťovském areálu mi letos nepřipadaly tak náročné,“ přiznal dvaatřicetiletý vytrvalec AK Zlín.

Ten proto se svým vystoupením v letošním ročníku Festivalového půlmaratonu není příliš spokojený. ,,Chtěl jsem předvést lepší výkon. Nakonec jsem byl rád, že jsem závod vůbec dokončil. Ani žádná oslava se nekonala. Půl hodiny po doběhnutí do cíle se u mě znovu projevila zdravotní indispozice. Až v neděli ráno mi byli líp,“ je rád, že má půlmaraton za sebou Jan Kalenda.

ANDREJ VIŠNĚVSKÝ SE V POROVNÁNÍM S LOŇSKÝM ROKEM ZLEPŠIL O PŮL MINUTY

,,V květnu jsem se zúčastnil Pražského maratonu, šestihodinového běhu v Nitře a šestihodinového běhu v Praze. Tyto závody hodně ovlivnily moji přípravu na Zlínský festivalový půlmaraton. Poslední měsíc jsem se totiž nevěnoval žádnému rychlejšímu tréninku. Pouze jsem regeneroval. Na přípravu na půlmaraton ve Zlíně jsem měl jenom šest dní,“ vysvětloval Andrej Višněvský.

Pro reprezentanta zlínského týmu Sri Chinmoy Marathon byl proto sobotní jednadvacetikilometrový závod v krajském městě rychlý. ,,Chvíli jsem si zvykal na vysokou tepovou frekvenci. Dlouho jsem netušil, na jaké se pohybuji pozici. Běžel jsem téměř osamoceně. Měl jsem dost práce sám se sebou,“ nezastíral vytrvalec ze Zlína.

Ten však od desátého kilometru začal věřit, že by mohl zaběhnout čas pod jednu hodinu a dvacet minut. ,,S výsledkem jsem proto spokojený. Na trati mě nepotkala žádná krize. Dokonce jsem se v porovnání s minulým rokem zlepšil o půl minuty,“ potěšilo Višněvského.

JANA BÍLKOVÁ SKVĚLÝ VÝSLEDEK OSLAVILA DOBRÝM JÍDLEM A PIVEM

,,Závod se vyvíjel nad moje očekávání. Ani teplé počasí mi nevadilo. Nepřepálila jsem začátek a od startu až do cíle se mi dařilo držet tempo, které mi vyhovovalo,“ pochvalovala si Jana Bílková.

 Ta se v sobotu cítila velmi dobře. ,,V úvodních dvou kilometrech jsem se snažila držet vodičů na čas 1:45:00. Cítila jsem však, že mám i na lepší čas a proto jsem zrychlila. Dopředu mě hnala skvělá atmosféra i spousta fanoušků podél trati,“ užívala si Festivalový půlmaraton zdravotní sestra z interní kliniky ve zlínské Baťově nemocnici.

Ovšem ani vítězka hlavní ženské kategorie se nevyhnula krizi. ,,Kolem čtrnáctého kilometru jsem dostala velké křeče do břicha. Nemohla jsem přijímat tekutiny a chvíli jsme musela běžet přes bolest. Problémy naštěstí brzy ustoupily,“ oddechla si Bílková.

 Pětadvacetiletá běžkyně ze Zlína je s výkonem i výsledkem spokojená. ,,V cíli mě čekala rodina a přítel Patrik. Všichni mi gratulovali. Byl to moc nádherný pocit. Poté jsem chvíli čekala, až mi povolí žaludek. Pak jsem si dala dobré jídlo a došlo i na zasloužené pivo,“ prozradila Jana Bílková.

S přípravami Festivalového půlmaratonu se začalo na podzim loňského roku

Zlín – Třetí ročník mezinárodního Festivalového půlmaratonu MONET + 2018 ve Zlíně se vydařil. Závodu i přes nepříznivou předpověď nakonec přálo počasí a podle očekávání okolo něho panovala výborná atmosféra. Skvělý byl i výsledný čas vítězného Jiřího Čípy. Do cíle dobře organizovaného podniku doběhlo 496 půlmatatonců (14 jich závod nedokončilo), 392 účastníků čtvrtmaratonu (2 nedoběhli) a rekordních 92 štafet. Celkem se tak letos postavilo na start 1275 běžců. S průběhem půlmaratonu v krajském městě je proto spokojená jedna z organizátorek Kateřina Martykánová.

Kdy se začalo s přípravou letošního Festivalového půlmaratonu?

Bylo to několik týdnů po skončení druhého ročníku. Na podzim loňského roku.

Kolik lidí se podílelo na organizaci závodu?

Nejužší tým byl složený z pořadatelů ze Zlínského filmového festivalu a sdružení Běhy Zlín. Celkem to bylo 8 lidí. Postupně ale pomáhala zhruba stovka dobrovolníků.

Co vlastně příprava půlmaratonu ve Zlíně obnášela?

Tím, že jsme letos pořádali už třetí ročník, tak byly přípravy o něco jednodušší. Navazovali jsme už na nabyté zkušenosti, na spolupráci s partnery a podobně. Řešila se řada produkčních, propagačních a organizačních záležitostí. Zařizovali jsme výrobu reklamních materiálů. Snažili jsme se pro závod získat kvalitní vytrvalce. Komunikovali jsme s policií, městem a dopravním podnikem.

Jak to ve Zlíně probíhalo v posledním období před závodem?

Bylo toho hodně. Připravovala se trať, probíhaly schůzky organizačního štábu, kompletovaly se ceny. Chystal se catering, kropící vozy, sprchy. Školili se dobrovolníci. Bylo také nutné informovat obyvatele Zlína kvůli uzavírkám a omezení dopravy. Postupně jsme zveřejňovali startovní listinu.

Kolik bylo potřeba pořadatelů?

Kolem sobotního závodu se pohybovalo 150 dobrovolníků.

Co se ještě zajímavého dělo kolem letošního Festivalového půlmaratonu?

Startéry hlavního závodu byli poslankyně evropského parlamentu Martina Dlabajová společně s prezidentem Zlínského filmového festivalu Čestmírem Vančurou. Zajímavý a bohatý byl i doprovodný program. Vita Sana Club připravil vystoupení kroužků zlínského fitness a welness z tohoto klubu. Jednalo se například o cvičení s miminky, cvičení rodičů s dětmi, cvičení dětí samostatně bez rodičů. Mini fit balet Fun dance junior, Kids Gym zatančily děti od tří do třinácti let. Sportovní Klub P+K Zlín I měl vystoupení sportovního aerobiku. Na náměstí se také tančilo v rytmech street dance a hit hopu, nebo ve stylu breakdance. Sportcentrum Maty mělo vstupy jumping na trampolínách. Před letošním půlmaratonem byla poprvé společná rozcvička. Letos byli ve Festivalovém půlmaratonu také premiérově oceněni nejlepší běžci ze Zlína. A znovu se ukázalo, že dobrou myšlenkou bylo přesunout půlmaraton až na závěr devítidenního festivalového programu.

Autor: Lubomír Hotař

7.6.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 18 000 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní Ostraha prodejny.. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: ND., Požadavky: příjemné vystupování, trestní bezúhonnost, spolehlivost, dochvilnost.. Pracoviště: Pharm invest, s. r. o. - zlín díly, Díly VI, č.p. 5478, 760 01 Zlín 1. Informace: Martina Šromová, +420 731 988 699.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 25 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchaři. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: časová flexibilita, trestní bezúhonnost, smysl pro pořádek, práce v sobotu i neděli. Pracoviště: Jana duroňová - valašský šenk, Lázeňská, č.p. 451, 763 12 Vizovice. Informace: Jana Duroňová, +420 577 452 652.

Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 15 000 Kč

Pomocní kuchaři Pomocná síla do kuchyně. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: časová flexibilita, trestní bezúhonnost, smysl pro pořádek, práce v sobotu i neděli. Pracoviště: Jana duroňová - valašský šenk, Lázeňská, č.p. 451, 763 12 Vizovice. Informace: Jana Duroňová, +420 577 452 652.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 19 000 Kč

Odborní pracovníci v oblasti sociální práce Pracovníci v sociálních službách. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáme precizní, zodpovědné, spolehlivé a komunikativní uchazeče, PRACOVNÍ DOBA - začátek směny cca mezi 7.00 a 8.00 hod., konec cca mezi14.30 a 15.30 hod.. Jedna večerní služba v týdnu, cca jeden víkend v měsíci. , NÁPLŇ PRÁCE - osobní asistence u klientů v jejich domácnostech - dle Zákona o sociálních službách. , POŽADAVKY - pečovatelský kurz (možnost dodělat si až při zaměstnání) nebo střední soc. nebo zdrav. škola. , Výhody: osobní ohodnocení, proplacení předplatného MHD, příspěvek na dopravu do práce, neustálá podpora při řešení pracovních problémů.. Pracoviště: Abapo, s. r. o. - sídlo, Divadelní, č.p. 3242, 760 01 Zlín 1. Informace: Ivo Daněk, +420 725 893 707.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Martin Hosták
1 6

Hosták se zase usmíval. Přivedl staronového generálního sponzora

Ilustrační foto.

Kam za sportem? Vyberte si z naší nabídky

Matyáš Hamrlík: Nechci dělat tátovi ostudu

ROZHOVOR / Nosí na zádech zátěž známého a respektovaného jména. Jeho otec Martin býval špičkovým extraligovým bekem, je zlínskou legendou, jejíž dres nechybí pod stropem zimního stadionu. Strýc Roman zase odehrál přes tisíc zápasů v NHL.

Štěrba ze Sigmy před největším duelem kariéry: Čekáme jiný zápas než doma

/OD ZVLÁŠTNÍHO ZPRAVODAJE DENÍKU/ Ještě na jaře sledoval tažení olomouckých fotbalistů za pohárovou Evropou jen z lavičky. Navíc z té karvinské, kde obránce Jan Štěrba hostoval, ale kýženého herního vytížení se nedočkal. Dnes nastoupí v kazašském Almaty k jednomu z největších zápasů své dosavadní kariéry.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT