Krajské město se totiž v polovině července stane společně s Brnem pořadatelem evropského šampionátu silničních cyklistů do 23 let a juniorů.
„Podobná akce se v Česku pojede teprve potřetí, naposledy před pěti lety se závodilo v Brně a Ostravě,“ připomněl hlavní organizátor akce Marián Štětina, který v lednu ukončil své 21leté šéfování Českému svazu cyklistiky.
V partnerském městě Brně čtyři kategorie – juniorky, ženy, junioři a muži – absolvují od 12. a 13. července časovky, o víkendu (14. a 15. 7.) v Baťově městě absolvuje na šest stovek závodníků z 50 evropských zemí etapový závod.
„Sice není standardní, aby se šampionát jel ve dvou městech, ale coby Moravák jsem měl od přidělení šampionátu v roce 2016 o obou destinacích jasno. Hlavně to není daleko. Bydlím v Brně a coby advokát sice do Zlína jezdím jen k soudu, ale moc dobře vím, jak krásné a náročné tratě zde jsou. Každému se zde musí líbit,“ pousmál se Štětina, aby jedním dechem přiznal.
„Na začátku jsem si ani neuvědomoval, jak obtížné je uzavření města pro etapový závod v Česku. Bez aktivní spolupráce s městem a krajem bychom jej nebyli schopni uspořádat,“ přiznal a poděkoval směrem k činovníkům samospráv.
„Absolvovali jsme asi desítku jednání a až třetí návrh, aby peloton mohl projet centrem města, sedl všem stranám. Současně se omezení kromě přímo dotčených destinací dotknou minimálně, základní průjezd centrem města bude zachován,“ uklidňuje občany Zlína člen Rady města Zlína Josef Novák.
„Za ten sportovní zážitek to určitě bude stát,“ dodal.
Maximálně spokojení s trasou a hlavně náročností desetikilometrového okruhu, který z centra města povede na Kudlov a Jaroslavice, jsou i zástupci evropské federace cyklistiky. Ti si nedávno osobně celou trať obhlédli.
„Bude asi nejnáročnější v historii ME. Každý okruh má převýšení 310 metrů, u mužů při jejich třinácti průjezdech se tak jedná o téměř čtyřkilometrové převýšení, což snese srovnání s nejnáročnějšími etapami na Giro d´Italia. Ale tam to mají na etapě okolo dvou set kilometrů, zde to musejí mladí závodníci a hlavně závodnice dát na 146 kilometrech,“ upozornil prezident ME v silniční cyklistice U23.
„Nejnáročnější bude bezpochyby už první stoupání po kostkách za Kongresovým centrem, následně kopec do Kudlova. Nebezpečný poté bude i sjezd z kudlovského mostu, kde ti nejrychlejší mohou jet i sto dvacet kilometrů za hodinu. Zde bude důležité velmi dbát na bezpečnost, aby se na trať nedostal nikdo nepovolaný,“ zvedá varovně prst Štětina.
Česko na šampionátu pod vedením reprezentačního trenéra Tomáše Konečného bude v každé kategorii zastupovat až osm závodníků.
„Očekáváme pelotony okolo sto šedesáti cyklistů, kteří vzhledem k náročnosti trati určitě nepřijedou v jednom pelotonu. Jedná se o velmi prestižní závod, který si nenechají ujít ani manažeři profesionálních stájí. Před dvěma roky totiž bylo zrušeno pravidlo o zákazu startu těch nejlepších, v případě cyklistů nad 20 let už i profesionálů. Rozhodně se vyplatí přijít se podívat na talentované cyklisty, kteří za dva tři roky budou bezpochyby sbírat umístění v profesionálních závodech,“ láká šéf akce.
Přestože vstup je zdarma, kolik ji nakonec přijde navštívit, nedokáže odhadnout. I proto, že se koná o prázdninách a termínově se bude krýt s populárním Masters of Rock.
„Byl jsem na závodě ve Francii, kde přišlo dvě stě padesát tisíc lidí,“ pousmál se Štětina, jenž by byl moc rád i za desetinu tohoto počtu v součtu obou dvou závodních dnů ve Zlíně.
„Moc rádi bychom zde založili cyklistickou tradici. Jdeme do neznámého, bude to generálka. A pokud dobře dopadne, za rok bychom zde rádi uspořádali závod visegrádské čtyřky a pak třeba československý šampionát. Věřím, že Zlín má pro cyklistiku zajímavý fanouškovský potenciál,“ dodal za spolupořádající agenturu Vladislav Hamrla.
A mohlo by se v Česku konat i MS?
„Čtyři roky ve výkonném výboru světové cyklistické federace jsem snil o uspořádání evropského šampionátu, na který je mimo jiné potřeba zajistit asi dvanáctimilionový rozpočet. Mistrovství světa aktuálně vyžaduje pět set milionů korun. Jen poplatek za uspořádání je okolo deseti milionů eur. Uspořádání takové akce už asi nechám jiné generaci,“ dodal s úsměvem 54letý zkušený funkcionář Marián Štětina.