Po výtečné kvalifikaci to vypadalo, že můžete překvapit i ve finálovém závodě. Nakonec jste však obsadil poslední místo. Čím si vysvětlit tak rychlou ztrátu formu?

Byla to především otázka psychiky. Z úspěchu v kvalifikaci se mi trochu zamotala hlava, celou noc jsem nespal a ve finále jsem se pak trápil především s technikou. Při prvním hodu jsem se špatně rozběhl, při druhém mi oštěp vyklouzl z ruky. A třetí hod už byl pouze na jistotu. Formu jsem přitom měl, ale nervozita vykonala svoje. Věřím, že to nebyla moje poslední olympiáda a ve finále si ještě někdy zaházím. A pak to bude určitě lepší.

Také do finále jste proklouznul na poslední chvíli. Nebyl jste před závěrečným hodem nervózní?

Byl. A ani nevíte jak. Bylo to pro mě drama, první hod jsem pokazil. Měl jsem potom obavu, abych se v kvalifikaci netrápil. Po druhém zajišťovacím hodu mi patřila čtrnáctá nepostupová příčka. Třetím hodem jsem se ale v soutěži zachránil. Vyšlo mi v něm úplně vše. Byl to můj sen. Všichni říkali, že jsem nejpřekvapivější postupující do Pekingu, a já jsem se nakonec dostal až do finále.

Hodně vám pomohl i trenér a nejslavnější český oštěpař všech dob Jan Železný. Co vám říkal?

Měl jsem problémy s rozběhem, měnil jsem kroky. Radil mi, ať to nechám běžet a nic nevymýšlím. A měl samozřejmě pravdu. Ale to jsme probírali až po kvalifikaci. Během té jsem k sektoru, kde seděl, nechodil. Komunikovali jsme spíše pohledem. Byl jsem vůbec poprvé na tak velké soutěži a před posledním hodem jsem byl pod velkým tlakem. Věděl jsem, že jsem čtrnáctý a musím se zlepšit. A ono se mi to povedlo dokonce v osobním rekordu. Přesto jsem si první myslel, že to stačit nebude. Hod se mi nezdál příliš ideální.

Ve finále jste ale na svůj kvalifikační výkon nenavázal a hod do vzdálenosti přes 76 metrů byl nejslabším z celé finálové dvanáctky. Určitě jste měl na víc, cítíte ještě teď nějaké zklamání?

Chtěl jsem olympiádu, která byla pro mě díky kvalifikaci vydařená, zakončit lépe. A kdybych nepostoupil, tak alespoň hodit osmdesát metrů. Věřil jsem si na osobák. Vím, že mám ještě rezervy a cítil jsem formu. Moc mě to mrzí.

Velkým úspěchem už ale byla vaše samotná účast v Pekingu. Vždyť olympijský B limit jste splnil teprve v červnu na Zlaté tretře, kde jste hodil rovných 78 metrů.

Už jsem to říkal. Pro většinu lidí byla moje kvalifikace na olympiádu velkým překvapením. Na podobnou akci jsem se ještě nikdy nedostal. Moc jsem chtěl tuto bilanci změnit a byl jsem rád i za to, že to vyšlo přesně na centimetr, protože jsem si před závodem moc nevěřil.

Jaké tedy byly dojmy ze samotné olympiády?

Osobně nemohu srovnávat, na žádné předtím jsem ještě nebyl. Ale Honza Železný říkal, že v Pekingu bylo vše na velmi vysoké úrovni. I já jsem byl samozřejmě spokojený. Lidé kolem byli nadšení a velmi obětaví. Nic takového jsem dosud nezažil. A co se týče sportovní stránky, musím být pozitivní. Hned na první velké akci jsem se podíval až do finále. Přesto cítím rezervy. Ještě mám co zlepšovat.

Házel jste už vůbec někdy na tak velkém stadionu a před takovou návštěvou?

Pár velkých stadionů už jsem prošel, například v Paříži, ale olympiáda je úplně něco jiného. Na jednu stranu jsem byl hodně nervózní, na druhou jsem zase cítil velké odhodlání porvat se o co nejlepší výsledek a něco dokázat. To se snad i povedlo, ovšem nebýt problémů s technikou, mohlo to být ještě lepší. Tak snad příště.

Jaký bude vůbec váš další program?

Chtěl bych ještě absolvovat několik závodů, dokud mám formu. Rád bych si ještě letos vylepšil svůj nový osobák, zapracoval na technice a zúčastnil se co nejvíc mítinků. Už během nadcházejícího víkendu se představím ve finále extraligy družstev v Třebíči.

Část kariéry jste prožil ve Zlíně, jak na toto období vzpomínáte?

Ve Zlíně jsem dostat oštěpařské základy, takže velice rád. V Hodoníně, odkud pocházím, totiž nebyl žádný oštěpařský trenér. Ve Zlíně se mě ujal pan Jaroslav Halva, který už v té době vychoval několik osmdesátimetrových oštěpařů. To je jistě skvělá vizitka. Jsem rád, že jsem se mohl zařadit po jejich bok. Tímto bych mu chtěl poděkovat, bez něj bych se na olympiádu nikdy nedostal. Rozhodně to nebyly ztracené roky.

Ani vaše zlínské angažmá se ovšem neobešlo zcela bez problémů. Údajně jste chtěl s atletikou kvůli zranění úplně přestat.

Je to tak. Po dvou letech házení jsem měl poraněný loket a celý rok jsem jej vůbec nezatěžoval. Rok bez házení mě psychicky hodně poznamenal. Ale v Praze jsem to opět zkusil, první jen tak lehce, ale nakonec jsem se do toho opět dostal. A jsem za to rád. Za všechnu tu dřinu jsem se konečně dočkal prvního ovoce.

VÍTĚZSLAV VESELÝ

Datum a místo narození: 27. února 1983, Hodonín

Výška a váha: 186 cm, 92 kg

Klub: ASC Dukla Praha

Účast na OH: 2008 v Pekingu, ve finále 12. místo

Největší úspěchy: Mistrovství republiky:

* 2006 (2. místo, 75,98 m)
* 2007 (2. místo, 71,48 m)
* 2008 (1. místo, 76,80 m)

Jeho trenérem je Jan Železný.

Robert Štach