„Tímto ročníkem bude založena tradice Memoriálu Josefa Sláčíka, jednoho ze zakladatelů této akce a do loňska jeho pravidelného a obětavého člena ředitelství, který zemřel 6.února 2007,“ vysvětlil ředitel soutěže Antonín Cekota.

Stejně jako vpředchozích ročnících je ozávod velký zájem. Do uzávěrky 20.listopadu minulého roku se přihlásilo 209posádek, přičemž propustnost tratě je pouze 130vozidel.

„Zájem nás samozřejmě těší, a tak opřidělení startovních čísel musely rozhodnout různé faktory. Třetina posádek se rekrutuje ze stálých účastníků, druhá znováčků, kteří byli vminulosti odmítnuti, a zbytek je vybírán na základě značek soutěžních vozů, aby bylo startovní pole pestré a divácky atraktivní,“ vkostce vysvětlil klíč výběru Cekota, který důsledně kontroluje, zda opravdu některý zpřihlášených není majitelem licence pro aktuální soutěžní ročník.

„Profesionální závodníci– jako jsou juniorský evropský šampion Antonín Tlusťák či Březík– budou předjezdci. Navíc návštěvu přislíbil ináš nejlepší český rallyeový jezdec Roman Kresta,“ dodal ředitel závodu.

Vozidla jsou rozdělena do tří kategorií– spohonem přední nápravy, zadní nápravy a všech čtyř kol. Kvidění tak bude široká škála automobilových značek– trabanty, vazy a škodovkami počínaje a soutěžními speciály mitsubishi či subarukonče.

Na jezdce čeká 124kilometrů dlouhá trať složená ze čtyř slalomových zkoušek, které se pojedou dvakrát (33 km). „Ovítězi nerozhoduje pouze čas, ale ipočet nasbíraných trestných bodů. Vtomto závodě hodně záleží na technice řízení,“ upozornil Cekota, kterého mrzí absence sněhové pokrývky na trati. „Loni jsme měli štěstí, kdy nám těsně před závodem nasněžilo, a následně přišla obleva. Nyní tak alespoň bude klání bezpečnější,“ uvědomujesi.

Tradiční klání amatérů se těší velké divácké pozornosti. Právě na disciplinovanost všech fanoušků při závodě apeluje ředitelství soutěže. Proto samo vytipovalo několik atraktivních a bezpečných míst. „Divácky vyhledávaných míst se nabízí mnoho. Specifický je určitě slalom na školním hřišti ve Vizovicích. Dobře přístupná jsou místa nad Rakovou, křižovatka nad Slušovicemi nebo „vracák“ vobci Hvozdná,“ láká Cekota fanoušky motoristického sportu.

 

Sobotní program slalomových zkoušek: Vizovice– škola (SZ Škola 0,3km, start: 8.40a 11.20), Vizovice– Loučka (SZ Barák– 3,8km, 8.50, 11.30), Vizovice– Zádveřice (SZ Raková– 7,4km, 9.35, 12.15), Slušovice– Veselá (SZ Hvozdná– 5km, 10.05, 12.45).