Vše začalo na konci léta během nominačních závodů na mistrovství Evropy v Portugalsku. Vlastimil Čabla toužil uspět v nepárové dvojce lehkých vah. Zatímco jeho mladší bratr Petr na Pyrenejský poloostrov skutečně odletěl, Vlastimil se nominačním závodem doslova protrápil. „Myslel jsem si, že to je nějaká alergie. A byl jsem pořádně naštvaný, že mě přepadla v ten nejméně vhodný okamžik,“ vzpomíná otrokovický veslař.

Co by však později dal za to, aby to byla jen prachobyčejná alergie. Další četná vyšetření totiž ukázala, že se mu ve skutečnosti rozpadají svaly a nemoc sedá postupně na ledviny, játra, srdce a na další orgány. „Za této situace se mi nechtělo ani příliš trénovat, neboť jsem si uvědomoval, že sám sobě vlastně ubližuji,“ pokračuje ve svém vyprávění Čabla, jehož problémy pramenily podle všeho právě z tréninku.

Na čas tedy musel vysadit a jen se modlil, aby nedopadl jako jeho maminka, která umřela na rakovinu svalového původu. „Zkoušel jsem všechno možné. V Praze jsem si dokonce vyhledal i alternativní zdroje medicíny. Člověk se za dané situace chytal každého stébla. Hledal jsem cestu ze začarovaného kruhu. Lékaři se s něčím podobným u sportovců dosud nesetkali a neuměli mi poradit,“ popisoval svou beznaděj 25letý rodák z Kvasic.

Jedním z mála světlých bodů tak byl výlet na Nový Zéland, kde se na podzim uskutečnilo veslařské mistrovství světa. Ne snad že by ve svém stavu mohl přímo závodit, ale do dějiště nejprestižnější veslařské akce roku jej pozvala jeho tréninková parťačka a úspěšná česká reprezentantka Miroslava Knapková. „Atmosféru šampionátu a všechny věci okolo jsem si opravdu užíval,“ líčí Čabla.

A začátkem tohoto roku přišly konečně pozitivnější zprávy i pro něj samotného. Nemoc byla na ústupu. Vše ještě musely potvrdit testy biopsie založené na odběrech tkáně k následnému monografickému vyšetření. „Než přišly výsledky, byl jsem hodně napjatý. Teprve poté mi spadl kámen ze srdce. Dostal jsem zelenou a znovu se mohu naplno pustit do sportování,“ těší se z první dílčí výhry reprezentant otrokovické Jiskry.

A cíle pro nejbližší období? Ty se přímo nabízejí. „Znovu se chci co nejdřív dostat do bývalé formy a zase začít prohánět bráchu a znepříjemňovat mu život. Samozřejmě pouze ve vodě,“ dodává s úsměvem Vlastimil Čabla.