Opora Fatry tak letos s manželkou prožije kouzelné svátky zase v České republice. „Na Vánoce se těším. Na druhé straně si myslím, že s dítětem budou Vánoce ještě trochu jiné,“ přemítá pětadvacetiletý smečař, který na potomka stále čeká.

S manželkou, kterou si bral loni v létě, si ovšem pohodu a atmosféru umí udělat i ve dvou. „Loni jsme ve Francii byli sami. Zavolali jsme rodině, dali si večeři a udělali pěkný večer,“ vzpomíná Vašíček.

Na minulé svátky ale jenom tak nezapomene. Před koncem roku ho totiž skolila nepříjemná viróza, a tak místo bramborového salátu jedl pouze suchou rýži. Přitom majonézu a další ingredience na salát si nechal dovézt přímo z Česka. „Tam totiž věci, na které jsme zvyklí, nemají,“ říká.

Ve městě Cambrai, které leží na horním toku řeky Šeldy asi čtyřicet kilometrů od hranic s Belgií, se musel obejít bez sněhu i dalších svátečních obyčejů. „I když Francie není zase až tak daleko, je nám svými zvyky a tradicemi hodně vzdálená,“ tvrdí Vašíček.

Podle zlínského volejbalisty se země galského kohouta podobá spíše Americe. „Nemají Ježíška, ale Santa Clause, který stejně jako za oceánem nosí dárky až na druhý den,“ informuje opora Fatry. „Na večeři zase Francouzi jedí krůtu, ale to spíše záleží na regionu,“ dodává.