„Na loňské utkání v kabině nijak zvlášť nevzpomínáme,“ podotkl smečař Marek Tomáš, přestože Zlín tehdy neoblíbeného soka pokořil po předchozích deseti porážkách v řadě. „Snad jenom kvůli tomu, že to bylo pro nás v minulé sezoně jediné vítězství nad silným soupeřem,“ doplnil.

Právě pro něj jsou ale duely proti Severomoravanům obzvláště prestižní. Nejenže dres soupeře dříve oblékal, mužstvo navíc trénuje jeho otec Jaroslav, který občas zavítá do haly Euronics, aby svého syna sledoval v akci.

„Jasně že jsou pro mě zápasy s Ostravou motivující. Hlavně ale hodně těžké, protože se navzájem dokonale známe. Proto musím vymýšlet netypické údery, abych kluky překvapil,“ přiznal kapitán volejbalové Fatry.

Zatímco loni šla do vzájemného střetnutí jako sedmá s bilancí 7–7, teď má před zápasem s třetím týmem tabulky na svém kontě o dvě výhry více a s Příbramí se dělí o pátou příčku. Z tohoto pohledu bude pro Zlín důležitější duel o týden později ve středních Čechách s Kocoury.

„Když prohrajeme s Ostravou, hlavu nám nikdo neutrhne. Pokud ale podlehneme Příbrami, páté místo nám zřejmě definitivně unikne,“ poukázal Tomáš.

Po dalších čtyřech kolech se uzavře první část základní fáze extraligy a před play off už budou celky hrát pouze jednokolově podle Bergerových tabulek.

„Dívali jsme se na možnosti a vše nasvědčuje tomu, že skončíme na páté, šesté nebo sedmé příčce. Nejméně výhodná je sedmá,“ zmínil zlínský kouč Roman Macek. Za určitých okolností může jeho družina poskočit i na čtvrtou pozici, musí ale bezpodmínečně zdolat Ostravu.

Přestože se extraliga rozjíždí po třítýdenní pauze, Macek obavy z nerozehranosti nemá. Mezi svátky Fatra obsadila druhé místo v semifinálovém turnaji Českého poháru v Liberci a minulou sobotu porazila slovenský Púchov 5:0 na sety.

„Hráli jsme dobře,“ konstatoval spokojeně Macek, jenž přitom postrádal nemocného univerzála Krbu. Nejvíce bodující hráč mužstva se už ale tento týden zapojil do přípravy, a pokud by ještě nebyl úplně fit, má za něj zlínský kouč náhradu. „Černý odehrál Český pohár velmi dobře.“