„Na finále se extrémně těším,“ přiznává český kapitán Jiří Mikulenka. „Za to, co jsem prožil a co si prožil tenhle tým ještě před turnajem, jsem si vůbec nedokázal představit, že bychom hráli finále,“ přiznává emotivně jeden z českých lídrů.

Pořádající tým si už postupem do semifinále zajistili start na mistrovství světa 2019 a na světové olympiádě mládeže.

V neděli proti Německu, které ve čtvrtek večer v rozhodujícím duelu zlínské základní skupiny přemohli 3:1 na sety, však mohou získat ještě víc.

„Náš tým má velikou motivaci, ale koncentraci dokáže udržet a bude každopádně bojovat ze všech sil,“ slibuje český trenér Jiří Zach.

Čeští kadeti se v sobotu večer opíjeli euforií, přitom ještě ve středu byli ve složité situaci a blízko propadáku. Džavoronok a spol. po dvou porážkách v základní skupině proklouzli do bojů o medaile až v poslední chvíli, zato Italové byli v púchovské skupině suverénní a v pěti zápasech ztratili jen jeden set.

V semifinále však domácí reprezentanti dokázali dvakrát vyrovnat a v rozhodujícím strhujícím tie-breaku zvítězili 15:13.

„Italové byli výborní v poli, my na bloku a dobře jsme útočili. Ani jeden tým nedělal chyby v sériích, byl to už takový dospělý volejbal. Chvála bohu jsme to doklepali až k postupu do finále,“ raduje se Zach.

Pro něj je letošní mistrovství Evropy těžší než to v loňském roce.

„Všichni opakují, že bychom měli vyhrát. My jsme se přitom mockrát v historii Česka do nejlepší osmičky nedostali. A po roce jdeme znovu do finále,“ září Zach.

Jednadvaceti body se v semifinálovém dramatu blýskl Matouš Drahoňovský, šestnáct bodů přidal kapitán Jiří Mikulenka.

„Je to náš splněný sen a emoce nemohou být jiné než pozitivní. Porazili jsme Itálii, která v tomhle turnaji ztratila jen jeden set. Do zápasu jsme vstupovali jako totální outsideři, což je samozřejmě vyhovující pozice a my se chytli na výbornou. Všechno fungovalo stejně jako proti Německu. Měli jsme i více štěstí,“ dodal Mikulenka.

Zato Italové porážku těžce vydýchávali. „Česká republika hrála lépe než my. Byla lepší ve všech činnostech. Gratuluji jí k postupu do finále,“ sympaticky poblahopřál soupeři italský kouč Vincenzo Fanizza.

Zatímco poražené čeká souboj s Ruskem o bronz, mladí Češi se chystají boj o zlato. Opanují finále i po roce?

Mistrovství Evropy ve volejbale hráčů do 18 let
Semifinále: Itálie - Česká republika 2:3 (25:21, 19:25, 25:19, 15:25, 13:15)
ČR: Mikulenka, Drahoňovský, Špulák, Džavonorok, Hendrich, Baláž, libero Toman. Střídal: Vodička.
Itálie: Porro, Michieletto, Scardia, Stefani, Disabato, Gianotti, libero Catania. Střídali: Ferrato, Leoni, Dal Corso, Pol.
Další výsledek: Německo - Rusko 3:0 (23, 13, 18)