O pořadí 37. ročníku Barum rally Zlín rozhodl 12. měřený úsek Troják

Ta byla o 16 vteřin rychlejší než na stejném voze jedoucí Enrique García Ojeda - Jordi Barabes, kteří se tak posunuli do čela seriálu IRC. Třetí skončil Václav Pech, a v předstihu tak rozhodl o svém pátém titulu českého šampiona. Nepopulární bramborová medaile zbyla na domácího pilota Romana Krestu, loňského vítěze.

Již páteční noční městská rychlostní zkouška naznačila, jak vyrovnaný bude boj o přední příčky. Třináct prioritních jezdců, patnáct vozů specifikace S2000, řada vozů Mitsubishi poslední evoluce včetně super 1600 byly zárukou kvality.

Hromadu smůly si hned v úvodu vybrala domácí naděje, trojnásobný vítěz barumky a především obhájce loňského prvenství Roman Kresta. Chvíli před startem jej viróza přinutila navštívit lékaře, a třebaže měl zvýšenou teplotu, vydal se na trať. Podruhé si vybral kopec smůly na druhém měřeném úseku Slušovice, kdy jej postihl defekt a výměnou kola ztratil okolo dvou a půl minuty. „Byla to má chyba. Bokem kola jsem někde trefil ostřejší předmět a z pneumatiky začal unikat vzduch. Kde přesně to však bylo, netuším,“ smutně konstatoval Roman Kresta.

Tragická událost se odehrála na třetím měřeném úseku Pindula, kde nástrahy tratě na 15. kilometru nezvládla posádka Karlík - Kocman a oba putovali do nemocnice, kde spolujezdec zraněním odpoledne podlehl. Pořadatelé následně zrušili pro zbytek posádek tento měřený úsek, ovšem v závodění se dál pokračovalo (více informací na str. 1 a 3 - pozn. red.).

Po osmé erzetě se dostal do čela Loix a až do měřeného úseku Troják vedl startovní pole. Právě dvanáctá rychlostní zkouška, nejnáročnější úsek neděle, přinesla zvrat v pořadí. Lídr ji nezvládl a po uražení kola musel odstoupit, na jeho místo se posunul Vouilloz. Zásadní a poslední změnu pořadí v první šestce přinesl i defekt Travaglii, který klesl z pátého na desáté místo.

„Z vítězství mám ohromnou radost. Vše umocňuje skutečnost, že jsem tady nikdy nezávodil a zdejší tratě jsou hodně těžké. Po seznamovacích jízdách by mě ani ve snu nenapadlo, že bychom tady mohli vyhrát,“ přiznal po závodu Vouilloz. „Měli jsme však štěstí, že Freddy Loix urazil kolo. Navíc mi pomohlo, že vedení týmu po problémech mého kolegy s převodovkou rozhodlo, že spolu nebudeme bojovat, ale dojedeme na svých místech,“ řekl Vouilloz, jenž se v minulosti věnoval sjezdu na horských kolech a je se sedmi světovými tituly nejúspěšnějším jezdcem historie. Jeden ze čtyř evropských titulů získal také v Česku.

Ze 104 posádek z 12 zemí Evropy nakonec nespatřila cíl hned větší polovina - 56. Z 15 měřených úseků vyhrál její vítěz Vouilloz šest, čtyři se staly kořistí Kresty, tři Louixe a dva Ojedy.

Zde> Online zpravodajství z Barumky