„Ale jinak nejsem žádná kafařka, spíše naopak. Byl to jen jeden z pestré škály motivačních faktorů, které nyní v týmu praktikujeme," směje se od ucha k uchu 32letá hráčka, která společně s Nizozemkou Demi Schuursovou na Štvanici ovládla čtyřhru v 75 tisíci dolary dotovaném Advantage Cars Prague Open.

„S Demi se nám daří. Už při nedávné premiéře s ní jsme vyhrály padesátku ve francouzském Saint-Gaudens a na dalších podnicích jsme vždy udělaly minimálně semifinále," těší Voráčovou, která se po loňském zranění lokte opět dostává do pohody a v žebříčku WTA ve čtyřhře okupuje 84. místo.

„I přes turnajové vítězství jsem ale paradoxně o jedno místo klesla," směje se nyní již spíše deblová specialistka, která má na svém kontě devět vítězství v rámci WTA a přes padesát v seriálu ITF.

Oslavila jste vůbec druhý letošní úspěch?

Ani moc ne. Protože jsem byla na turnaji jen se sportovní psycholožkou Evou Šauerovou, prakticky hned v sobotu večer jsem se vlakem vracela domů. V našem nabitém programu prakticky ani není moc prostoru na nějaké velké oslavy. V Praze jsme dodržely jen náš zavedený rituál v podobě vítězné kávičky. (smích) Po dvouměsíčním turné po Evropě byl pro mě odměnou.

S psychologem spolupracujete již třetím rokem. Osvědčilo se tedy rozšíření realizačního týmu?

Rozhodně. Dlouho jsem nad tímto krokem uvažovala, ale nebyla jsem si jistá. Až můj trenér Libor Šubert mi dal v tomto směru potřebný impulz. Eva mi hodně pomohla, stejně jako mému kouči ukázala nový pohled a celou spolupráci osvěžila.

Přitom vaše psycholožka je až z Plzně. To jste dostala na ni tip?

(smích) Ne. Sama jsem si ji vyhledala. Bylo to v době, kdy jsem cítila, že mám slabinu, kterou nedokážu už sama řešit. Paradoxně k prvnímu kontaktu došlo již o rok dříve, ale tehdy v době zranění jsem ji ještě nepovažovala za tolik potřebnou. Teď vím, že to byla blbost a jsem za stávající spolupráci moc ráda. Jsme hodně v kontaktu, jezdí jak ona za mnou, tak já za ní.

V minulém roce jste musela řešit svou třetí vážnější zdravotní lapálii s loktem pravé ruky. O to větší náplast tak pro vás bylo druhé turnajové vítězství v krátké době. Překvapilo vás to?

Ani ne. Dostávám se do herní i psychické pohody, navíc jsme s Demi byly v Praze druhé nasazené. V cestě za titulem jsme ale měly paradoxně největší problémy v prvním kole. To člověk bývá často po cestování (přejezd z Bastadu – pozn. red.) nerozehraný, zvyká si na nové podmínky, povrch, míče. Ve zbytku našlapaného turnaje jsme se už zlepšovaly, užívaly si, vyhrály jsme asi zaslouženě.

Jak vlastně došlo k vaší spolupráci s Nizozemkou Schuursovou? Stala se vaší stálou tenisovou partnerkou pro zbytek sezony?

Vytipování partnerek má v kompetenci můj trenér a ten mi vybíral z několika hráček, které měly zájem se mnou hrát. Mezi nimi byla i Demi. Ano, budeme se snažit odehrát co nejvíce turnajů, pouze když náš společný ranking nebude dostatečný pro přihlášení na WTA. Tak budeme každá hledat jinou partnerku.

V roce 2003 vás přibrzdila operace ramena, a především v roce 2011, kdy jste byla na svém tenisovém vrcholu, zranění zápěstí. Jste už tedy zcela fit a zdráva?

V rámci možností. Loni touhle dobou jsem začala mít problémy s loktem a až čas ukázal, že jsem měla prasklinku ve šlaše. Ještě jsem i přes bolest po dvouměsíční pauze zkusila US Open, ale už to nebylo ono a čekala mě další pauza vyplněná dalším testem. Vědět, že to bude dlouhodobější problém, asi bych se pořádně vyléčila a zmrazila žebříčkové postavení. Nyní jsem hlavně v singlu klesla hluboko. Někde z blízkosti stovky až na aktuální 512. místo. To se nyní bude těžce vracet vzhůru.

Letos se už tedy budete jako Martina Hingisová soustředit jen na čtyřhry?

(smích) V silách Martiny je pořád hrát i v singlu okolo 50. místa, ale coby bývalé světové jedničce se už být v průměru asi nechce. V tuto chvíli mi ani fyzioterapeuti nedoporučují na turnaji hrát dvě soutěže najednou, proto přednost dostává čtyřhra, kde jsem žebříčkově výrazně výše. Z kraje roku jsem zkoušela i dvouhru, ale i kvůli ne zrovna ideálním podmínkám mi to nešlo. Cítím, že nejsem fyzicky zcela fit, což ale neznamená, že nemám kondici. Všechno chce čas.

Jaký další program a plány máte pro příští dny?

Po dvouměsíčním zápřahu nyní strávím necelé dva týdny doma hlavně rehabilitací a oživením kondice. Poté plánuji přípravu na betonu a sérii turnajů v Americe s přípravou na grandslam US Open, kam bych se podle všeho měla kvalifikovat. S kým ale budu hrát, se teprve uvidí. Hledám, stejně jako další hráčky. (úsměv)

Po vzoru Berdycha a Kvitové změnu trenéra neplánujete?

S Liborem Šubrtem spolupracuji od juniorského věku, předtím v žácích jsem měla snad čtyři trenéry. V tomto směru jsem asi konzervativní. Zatím jsem o změně neuvažovala, vše mi vyhovuje. Popravdě v tak nabitém programu ani nepočítám, jak dlouho spolupracujeme. Už to ale bude asi patnáct let.

V pátek startuje olympiáda v Riu. Nesnila jste tajně o účasti na ní?

Popravdě vůbec. Pro mě to nikdy nebyl hlavní cíl ani sen. Olympiádu mám pořád spojenou spíše s atletikou, tenis zařadili zpět prakticky nedávno. Pro nás tenisty jsou nejvíce grandslamy. Reprezentovat kdekoliv je fajn, probudí v národní hrdost, podobně jako ve Fed Cupu. Pro mě je to nyní nedosažitelný cíl, vůbec se tím nezabývám.

Řada tenistů již start v Riu odřekla kvůli viru Zika. Jak vnímáte toto riziko vy?

Těžko říci, nejsme v situaci, že bych to musela aktuálně řešit. Všichni aspiranti na start ale mají dostatek informací. My tenisté jezdíme po různých kontinentech, kde jsou různá rizika nákazy. Tenis v Riu není vodní sport, za mě bych se asi nebála. Už v juniorském věku jsem jednou hrála v Brazílii, ale to je už hodně dávno. Chápu každé rozhodnutí tenisty, je to jen jeho věc.

Komu budete na olympiádě držet palce?

Hlavně české výpravě. Nejvíce se ale budu zajímat o netenisové sporty. A kdo vyhraje? Bude to jako na grandslamech – můj tip je Djokovič a Serena Williamsová. Olympiáda v Riu není pro tenis a golf ideální destinace. Být to někde jinde, sejde se větší konkurence.

Zanedlouho oslavíte 33. narozeniny. Jak dlouho ještě plánujete hrát tenis?

Zejména při posledním zranění jsem o své tenisové budoucnosti hodně uvažovala, dokonce jsem zvažovala i konec. Ale dokud mi chuť a zdraví budou sloužit, ráda se budu tenisem živit. Popravdě si moc nedovedu představit, že bych pracovala někde v kanceláři. Stejně tak mě v juniorském věku nenapadlo, že budu tenis na vrcholové úrovni tak dlouho hrát. Jako Peschkeová do čtyřiceti to ale určitě nebude.

A co potom?

Zatím nevím, nejsem rozhodnuta, kam se budou ubírat. Ale asi to bude něco s tenisem. Zázemí pro něj tady v Hvozdné máme dobré, ale jako trenérka se také úplně necítím, nechci hrát tenis deset hodin denně. Za ty roky jsem se sice zajistila a získala klid, ale že bych do konce života nemusela pracovat, to zase ne. (úsměv)

VÍTĚZKY. Dosáhnout až na vrchol tenisového turnaje Advantage Cars Prague Open hvozdenské hráčce Renatě Voráčové (vlevo) pomohla nizozemská spoluhráčka Demi Schuursová.Zdroj: archiv hráčky