V 15. století vyrazil do kostarických hor španělský dobyvatel Juan de Caballón, jenž svou cestou inspiroval pořadatele nejstaršího jihoamerického závodu horských kol k uspořádání závodu po jeho stopách. Čtyři dny, dvanáct tisíc výškových metrů a 362 kilometrů v náročných podmínkách deštného pralesa, kostarických hor a sopek naprosto vystihují podstatu tohoto podniku. Za 16 let existence závodu startovalo na “La Rutě” přes 5500 závodníků.

Letos poprvé přivítá Kostarika také české závodníky v čele s Radoslavem Šíblem a známým extrémním bikerem Janem Kopkou. Tuto ambiciózní dvojici pak doplní Lukáš Mráz a Bohuslav Bábor.

Trať závodu La Ruta de los Conquistadores vede od břehů Tichého oceánu k Atlantiku, přičemž bikeři přejedou tři tisíce metrů vysoké kostarické hory. Trať ročníku 2008 se na poslední chvíli v pár detailech změnila.

Počínaje loňským ročníkem se závod nejede na tři, ale na čtyři etapy, a letos startuje v městě Jacó na břehu Tichého oceánu.

První etapa je tradičně nejnáročnější (proto taky závodníci startují v pět hodin ráno), vede blátivými traverzy džunglí Národního parku Carara, brody přes řeku Turrubares a na 115 kilometrech nastoupají bikeři čtyři a půl tisíce výškových metrů.

Druhý den čeká na účastníky jen 75 kilometrů, projíždět budou singly indiánské rezervace Grifoalto a kávovými plantážemi.

Třetí etapa zavede účastníky vůbec nejvýše, do nadmořské výšky přes 3000 metrů na svah vulkánu Irazú, a poslední čtvrtá etapa, jejíž součástí je i úsek vedoucí po pražcích železnice, končí u Golfského zálivu na pobřeží Kostariky – v Bonita Beach.