Na východě Čech překonal hned dva české rekordy. Na dvoustovce posunul své vlastní maximum z předchozího roku a na stometrové trati pokořil čtrnáct let starý rekord Jiřího Jedličky.

„Takové výkony jsem na úvod sezony nečekal, ale přál jsem si je,“ přiznává zlínský odchovanec.

„Z překonaných rekordů mě více těší výkon na stometrové trati. Byť je čas na dvoustovce kvalitnější, tak stovku se mi podařilo překonat po čtrnácti letech,“ váží si úspěchu.

Český reprezentant, který hájí barvy brněnské Komety, v Pardubicích exceloval především na trati 200 metrů prsa, na níž si loni na mistrovství Evropy v Budapešti přivlastnil český rekord.

Na východě Čech dokázal vlastní české maximum zlepšit více než o sekundu na 2:11.25 minuty a současně splnit i limit pro letošní evropský šampionát v Římě.

K tomu pro světový šampionát v Budapešti, které se v maďarské metropoli koná na počátku letních prázdnin, se přiblížil.

Zábojník věří, že kdyby byla v Pardubicích větší konkurence, lepší soupeři, mohl plavat ještě rychleji a těch 93 setin sekundy, které mu ke splnění limitu scházelo, stáhnout.

„Tohle samozřejmě hrálo roli, protože je pak obtížnější hlídat si tempo a také je náročnější závěr. Jak tam plavec ty soupeře má, tak se na konci umí mnohem víc kousnout,“ upozorňuje.

Na prsařské stovce pohnul českým rekordem po dlouhých čtrnácti letech.

Právě takovou dobu vydržel v tabulkách předchozí rekordní výkon Jiřího Jedličky.

Zábojník zaplaval v Pardubicích 1:00.89 a čas svého předchůdce vylepšil o 57 setin sekundy.

Ke skvělým výkonům zlínskému odchovanci pomohla dřina pod vedením trenéra Jiřího Vlčka.

„Příprava byla dost náročná. Po krátké vánoční pauze a menší přestávce na dodělání zkoušek ve škole, začalo naplavávací období. To obnášelo spoustu velmi těžkých tréninků a soustředění. Také jsem udělal velký pokrok na suchu,“ zaznamenal.

Zimní dril se pokusí „prodat“ již o nadcházejícím víkendu ve Stockholmu. Právě ve Švédsku se chce posunout až k náročnému limitu pro mistrovství světa.

„Bude to samozřejmě hodně náročné, ale věřím si. V Pardubicích byly ještě určité rezervy, které doufám ve Stockholmu už nebudou a limit zkusím překonat,“ slibuje.

I kdyby to českému reprezentantovi na severu Evropy nevyšlo, pořád má před sebou další pokusy.

„Po Stockholmu mě čekají nějaké kola Českého poháru, ale také v Monaku a v Barceloně dva závody ze série Mare Nostrum,“ informuje.

V nejbližších týdnech se rovněž vrátí do plného tréninku, kvůli uzavření brněnského bazénu absolvuje několik dalších soustředění.