„Místo k soustředění ve Zlíně jsme zvolili kvůli minimální vzdálenosti. Je to odtud pouze tři hodiny letadlem do Soči. A také nabízí kvalitní podmínky k tréninku," pochvaloval si v rozhovoru pro Deník výběr lokality lámanou angličtinou s korejštinou hlavní trenér Ji-hwan Kang, který má v realizačním týmu ještě další dva asistenty Chung-kun Chuna a Jung-ho Kima.

„Jsou tady i díky panu Hamrlovi," vysvětluje mi zásluhu manažera české sledgehokejové reprezentace překladatelka Barbora Štáblová, která výpravu na každém kroku doprovází.

Korejcům zlínské prostředí svědčí. Když mířím na smluvený rozhovor, zrovna se jeden z Korejců prochází se spoluhráčem na vozíku po okolí luxusního hotelu Atrium Baltaci v centru Zlína a vesele se něčemu smějí. Jiní zase vysedávají po okolí. „Je o nás po všech stránkách pěkně postaráno," libuje si manažer korejské reprezentace Ilx-hwan Kim.

Prý neměli ani žádné speciální požadavky na menu. „Přijde nám jídlo tady kvalitnější než v Norsku nebo Itálii. Ale i tak nám chybí naše korejské jídlo. Jedno maso pro jednoho hráče je málo. Potřebovali bychom toho víc," přiznal trenér Ji-hwan Kang.

Ve zlínské PSG aréně odehráli již všechny tři své přípravné zápasy před vrcholem sezony. A všechny proti českému národnímu týmu. A hned v první sobotní bitvě slavili Korejci triumf 2:1 po nájezdech. V nedělním (0:3) i v pondělním zápase (0:2) však již prohráli. Zároveň to byla i jejich generálka na ostré boje o medaile na olympiádu handicapovaných sportovců, která startujíe 7. března. Víc zápasů totiž Korejci ve svém programu nemají. „Obáváme se zranění," vysvětlil kouč týmu, který vznikl v roce 2000.

Tedy o tři roky dřív než třeba ve Zlíně, který je obecně považován za první sledgehokejový klub u nás. I kvůli své tradici nemají Korejci do Soči zrovna malé cíle.

„Myslíme na stříbro nebo bronz. Jako největšího soupeře bereme Rusko, které je zároveň favoritem. S nimi hrajeme a tento zápas rozhodne. Jinak by to mohl být vyrovnaný turnaj," odhadoval trenér Ji-hwan Kang.

V úterý se byl celý tým podívat i na extraligovém zápase proti Chomutovu (6:3). „Na páteční zápas s Hradcem Králové se ještě domlouváme. Když to vyjde, rádi bychom vyrazili i do města, ale zatím to neplánujeme. Záleží na domluvě," podotkl kouč.

Během svých cest po světě navštívil hwan Kim minulý rok v prosinci třeba zápas NHL v americké Philadelphii, když tamní Flyers hostili Montreal Canadians (2:1) a viděl třeba dvě asistence českého útočníka Jakuba Voráčka. „Bylo to dobré," stručně zhodnotil svou návštěvu manažer týmu.

Reprezentanti Jižní Koreje však ani v České republice nejsou zcela poprvé.

„Byli jsme už na šampionátu v Ostravě před čtyřmi lety," vybavil si manažer týmu Ilx-hwan Kim první zkušenost z roku 2009, kdy se v Porubě konalo mistrovství světa. Český národní tým tam tehdy zažil svou premiéru, Korejci mu podlehli 1:5 a skončili sedmí, když porazili Německo 4:3 po nájezdech.

Už tehdy byl členem kádru obránce a dnes už i kapitán, 41letý Lee-jong Kyung, který k rozhovoru přijel na vozíčku.

„Vážně jsem se zranil v roce 2002, kdy jsem provozoval paragliding," svěřil se Lee-jong a naznačil rukama, jak ze vzduchu spadl k zemi.

„Ale zvykl jsem si. Sledge hokej je sport pro chlapy, do kterého jsem se zamiloval," vyznal se kapitán Jižní Koreje neboli Korejské republiky.