Vrcholem nadcházejícího víkendu bude podnik horských kol Rohálovská padesátka v Prusinovicích. Sezona ve Slezském poháru začíná silničním cyklistům FORCE KCK Cykloteam Zlín.

CYKLISTIKA

Rohálovskou padesátku odstartuje výstřel z napoleonského děla. Bikery na trati čekají dva brody a na konci i průjezd kravínem

Prusinovice – V Prusinovicích na Kroměřížsku se v sobotu koná 8. ročník závodu horských kol Raab Rohálovská padesátka. Hlavní 50 kilometrů dlouhý závod odstartuje výstřelem z napoleonského děla v 12.30 hodin na prostranství pod obecním úřadem.

Na stejném místě bude i cíl. Trať má převýšení 950 metrů a povede střídavě po lesních, polních a částečně i zpevněných cestách směrem na Pacetluky, Karlovice, Líšnou, Dobrotice, Holešov a Tučapy.

Pořadatelé vypsali pět mužských, dvě ženské a jednu juniorskou kategorii. Zazávodit si můžou i tandemy. Vypsány jsou rovněž speciální kategorie, a to pro bikery nad 100 kg, soutěž tříčlenných týmů a soutěž o nejlepšího reprezentanta a reprezentantku Prusinovic.

V rámci závodu je také organizovaná finanční podpora 10letého Matýska z obce Karolín u Kroměříže, který statečně bojuje s Guillain-Barého syndromem.

Rohálovská padesátka 2017 je společně s únorovým silničním během Rohálovská desítka součástí Rohálovského duatlonu 2017. Je rovněž zařazená do čtyřdílného seriálu MTB král Hostýnek.

V neposlední řadě organizátoři na Hané ani letos nezapomněli na mládež. Čtrnáct dětských kategorií startuje na zkrácených tratích od 9 hodin. Celkem se proto v Prusinovicích očekává účast 700 vyznavačů horských kol a k tomu ještě zhruba 200 bikerů v dětských kategoriích.

Podnik v Prusinovicích je atraktivní i pro diváky. Na trati je totiž spousta krátkých a prudkých stoupání, kde pro bikery není mnoho míst na odpočinek.

,,Nejobávanější stoupání je na šestatřicátém kilometru zakončené vrchařskou prémií. Atraktivní bude i rychlostní prémie na šestém kilometru, výzvou je i Vesanská rokle na devětadvacátém kilometru, neboť tu v pedálech zdolají jenom ti nejtrénovanější cyklisté. Zajímavé jsou i lesní single traily a dva brody. První je na devatenáctém kilometru v Líšné, kde je vždy bouřlivá divácká kulisa, ten druhý je na třiačtyřicátém kilometru v Holešově. Ten holešovský pod Holajkou bude včetně hudebního doprovodu. Působivý je i průjezd zámeckou oborou v Holešově a těsně před cílem jezdci projedou dokonce prusinovickým kravínem," vybral nejzajímavější místa hlavní pořadatel Martin Koplík, který společně se svým týmem také připravil bohatý doprovodný program.

,,V jeho rámci vystoupí U2 Revival Desire, zahraje hudebník z Walesu zpěvák Dale B. Williams a představí se talentovaný Filip Vítů s Markétou Vodičkovou. Snažíme se totiž, aby Rohálovka nebyla jenom závod, co si ho jeho aktéři odjedou a chvíli po něm se vrátí domů. Naším záměrem naopak je, aby se lidem z Prusinovic nechtělo" zve k návštěvě Koplík.

Vítězství v Rohálovské padesátce v roce 2016 mezi muži vybojoval časem 1:43:15 Marek Rauchfuss z formace Bikeranch Drásal. V ženách byla nejrychlejší Radka Pospíšilová z klubu Bikecentrum Olomouc, jež dosáhla času 2:12:08. Traťový rekord drží z roku 2012 Jan Jobánek (Merida biking Team), který dosáhl času 1:42:07.

Program Rohálovské padesátky 29. dubna 2017:

Začátek prezentace (7.30), zahájení dětských závodů (9), start hlavního závodu (12.30), rychlostní prémie (12.40), vyhlášení dětských závodů (13), Dale B. Williams (13.30), očekávaný příjezd vítěze (14.10), Markéta Vodičková, Filip Vítů (14.45), U2 Revival Desire (15.45), vyhlášení výsledků a vítězů (16.30), U2 Revival Desire (17.15).

ATLETIKA

Tomáš Navrátil vybojoval na šampionátu v půlmaratonu skvělé páté místo

Kroměříž – Tomáš Navrátil z AK Asics Kroměříž vybojoval páté místo na mistrovství republiky v půlmaratonu. Atlet z Hané dosáhl v podniku, který se běžel v rámci 12. ročníku Pardubického vinařského půlmaratonu, času 1:10:39.

Český titul získal Vít Pavlišta ze Slovanu Liberec za čas 1:07:31. Stříbro bral Petr Pechek (Maratonstav Úpice, 1:08:34), třetí příčku obsadil Jan Kohút z Boskovic (1:08:59). Na start populárního závodu na východě Čech se postavilo 1245 běžců a běžkyň.

Navrátil v podniku rozloženém do dvou rovinatých okruhů zpočátku běžel v šestičlenné skupině za lídrem závodu.

,,Pavlišta se hned po startu probojoval do čela a reprezentant libereckého Slovanu na prvním místě zůstal až do cíle," prozradil kroměřížský půlmaratonec, který se na páté příčce ocitl v průběhu sedmého kilometru.

,,V tomto úseku závodu šli dopředu ještě Pechek, Kohút a Krunka z Nového Města nad Metují. Já jsem držel svoje tempo s dalšími dvěma soupeři, od kterých jsem se odpoutal na jedenáctém kilometru. Poté už jsem běžel sám a kontroloval odstup před půlmaratonci, kteří běželi za mnou. Ti přede mnou byli daleko. Na osmnáctém kilometru mi sice trochu těžkly nohy, ovšem páté místo už jsem udržel," radoval se z výborného výsledku Tomáš Navrátil.

ATLETIKA

Tomáš Blaha, Přemysl Žaludek, Petr Kučera a Jana Žaludková brali v Tovačově medailové pozice

Region – Regionální atleti dominovali ve 32. ročníku Běhu v Tovačově. Ten byl rozložený do tří okruhů a běžel se v pěkném prostředí tovačovského zámeckého parku a po hrázi místního rybníka.

Vítězství v tradičním 7,5 kilometru dlouhém jarním podniku na Přerovsku vybojoval časem 24:30 Tomáš Blaha z AK Asics Kroměříž. Stříbrný Přemysl Žalubek ze Zlína za ním v cíli zaostal o sedmatřicet sekund, třetí pozici bral Petr Kučera z otrokovického Kesbuk Teamu (25:17).

,,V průběhu třetího kilometru jsem zrychlil a odpoutal se od největších soupeřů. Podcenil jsem však studený vítr a záhy jsem trochu ztuhnul. Ve třetím okruhu už jsem ale mohl zvolnit tempo, protože mě na první pozici nikdo neohrožoval," užíval si zisk zlaté příčky Tomáš Blaha.

,,Od startu bylo zřejmé, že si to s Tomášem Blahou a Petrem Kučerou rozdáme o první příčku. Blaha se nám ve druhém kole vzdálil. Já jsem se chtěl vyhnout závěrečnému spurtu s Kučerou o druhé místo, tak jsem na začátku třetího kola zrychlil a tento záměr mi vyšel," pochvaloval si dobře zvolenou taktiku Přemysl Žaludek.

Další reprezentant kroměřížského Asicsu Josef Sedláček skončil čtvrtý (26:08), zlínský Jiří Kubíček (Mattoni Free Run, 26:50) šestý a Vlastimil Bukovjan (Kesbuk Otrokovice, 27:45) osmý.

Závod žen vyhrála zlínská Jana Žaludková (29:14), před Dagmar Dvořákovou (AK AHA Vyškov, 31:04), bronzová doběhla v čase 32:25 Gabriela Táborská ze Samotišek.

,,Na Hanou jsem si přijela vyzkoušet, jak jsem na tom běžecky. Brzy mě totiž čekají starty v duatlonu a triatlonu," přiznala v cíli Jana Žaludková, jež z Přerovska odjížděla s dobrým pocitem.

,,Zdá se, že jsem v součastném období v dobré formě. Od začátku závodu jsem měla totiž první příčku pod kontrolou. Proto jsem na ní bojovala jenom sama se sebou," potěšil v cíli triumf v Tovačově Žaludkovou.

ATLETIKA

Noční běh v Kroměříži suverénně vyhráli Navrátil a Kotopulu

Kroměříž – Tomáš Navrátil zvítězil ve 2. ročníku Nočního běhu v Kroměříži. Reprezentant domácího atletického klubu dosáhl v úvodním podniku ze šestidílného seriálu večerních běhů Night Trail Run 2017, který měřil 5 kilometrů, času 16:05.

Stříbrnou příčku obsadil časem 16:39 Jiří Kubíček z klubu Freerun Zlín, třetí místo bral Petr Konečný (VSK Univerzita Brno, 16:51). Jiří Klement z Kroměříže (Dressme.cz, 17:14) skončil čtvrtý a Filip Vabroušek z AK Zlín pátý (17:23).

V ženách byla nejrychlejší Helena Kotopulu z otrokovického Moraviamanu, jež zaběhla na trati v okolí kroměřížského Velkého náměstí a v Podzámecké zahradě, čas 18:55. Druhou příčku vybojovala Jana Bílková (Utěkáčci, 20:27), bronzovou pozici získala Justýna Daňková z Atletiky Holešov (22:13).

,,Závodu se ve všech kategoriích zúčastnilo 283 běžců a běžkyň. Hodně tomu pomohlo, že se večer umoudřilo počasí, takže se úvodní Noční běh konal v ideálních podmínkách, kdy rtuť teploměru ukazovala okolo sedmi stupňů," potěšilo jednoho z pořadatelů Vladana Daňka.

Vítězové v Kroměříži byli letos suverénní. ,,Mezi nejlepšími se na trati brzy vytvořily velké rozestupy. Proto Navrátil i Kotopulu dobíhali do cíle s velkým náskokem," prozradil Daněk.

ATLETIKA

V Uherském Hradišti v pondělí pořádají tradiční Slováckou hodinovku

Uherské Hradiště – Tradiční Slováckou hodinovku pořádají vždy 1. května v Uherském Hradišti. 24. ročník oblíbeného závodu se v letošním roce koná v pondělí od 10 hodin. Závod vypsaný jako Memoriál Miroslava Elise a Václava Surého - Mašáta, bude probíhat na tartanovém oválu Městského uherskohradišťského atletického stadionu. Mládež a zájemci si můžou zaběhnout Cooperův test na 12 minut.

V loňském roce Slováckou hodinovku vyhrál Tomáš Blaha z AK Asics Kroměříž, který za hodinu čistého času uběhl 17 240 metrů. Mezi ženami dominovala výkonem 14 180 metrů Jana Žaludková z Cyklogatu Malenovice. Traťový rekord drží ze sezony 2007 Vlastimil Bukovjan z Jiskry Otrokovice (18 602 metrů).

CYKLISTIKA

Cyklistům FORCE KCK Cykloteam Zlín v sobotu začíná ve Slezském poháru sezona. V ní chtějí obhájit prvenství v soutěži družstev

Zlín – O víkendu naostro začíná sezona cyklistům FORCE KCK Cykloteam Zlín.

,,Zimní příprava probíhala podle osvědčeného modelu, pouze s tím rozdílem, že jsme se na najíždění kilometrů scházeli místo v Přílukách, u nové budovy sídla společnosti v Malenovicích. Po odpočinkovém konci září a říjnu jsme od začátku listopadu každou sobotu a neděli absolvovali společné týmové tréninky. Kvůli bezpečnosti jsme využívali doprovodné vozidlo. Povedeným zpestřením byla tradiční Novoroční vyjížďka. Ovšem letošní nepříjemná zima tréninkům na kole občas bránila. Proto jsme do přípravy zařadili víc běhání a klasického lyžování," informoval o náplni zimy jeden z jezdců zlínské stáje Michal Hradil.

Někteří zlínští cyklisté se vydali i do zahraničí. V lednu byl Martin Josefík na dvacetidenním soustředění ve Španělsku, kde společně s českým profesionálem Josefem Černým vytrvalostní kilometry najížděl v okolí Alicante.

Jiří Hradil na konci února 9 dní trénoval na oblíbené Mallorce. Michal Hradil s Tomášem Galuškou na Chorvatském poloostrově Istria, v okolí Poreče, v polovině března za 10 dnů najeli 1400 kilometrů.

Nejúspěšnější regionální amatérský cyklistický klub jde do nové sezony s téměř totožným kádrem jako loni.

,,Pouze letitá opora Josef Slezák ukončil kariéru. Naopak novou tváří je Milan Sedlář. Další a hlavně podstatnou změnou je přechod loňského vítěze mezi čtyřicátníky Ivo Odvárky z této kategorie a hlavní kategorie mužů do 29 let. Odvárka by se letos měl dokonce posunout mezi padesátníky. Jelikož je ale výkonnostně na tak vysoké úrovni, tak zvolil starty v nejmladší kategorii," prozradil Hradil.

Jezdci jeho klubu se podobně jako v předcházejících čtyřech sezonách i v letošním roce soustředí právě na starty ve Slezském poháru.

,,V hlavní kategorii bude s Odvárkou ještě závodit Martin Josefík. Oporami třicátníků by měli být Jiří Slavík a Jiří Hradil. Mezi tuto společnost jsem letos přešel i já. Mezi čtyřicátníky se určitě zviditelní Tomáš Galuška i Jiří Sedlář. Kvalitní jezdce v podobě Ladislava Pelce a Radomíra Zvoníčka máme rovněž v kategorii padesátníků," představil celý devítičlenný tým FORCE KCK Cykloteam Zlín pro sezonu 2017 Michal Hradil.

,,V tomto složení bychom letos chtěli ve Slezském poháru obhájit v soutěži družstev prvenství z loňského roku. Družstva jsme vyhráli i v roce 2013 a 2014, v sezoně 2015 jsme skončili na stříbrné pozici. Šanci na přední umístění v jednotlivých kategoriích pak mají především Ivo Odvárka, Jiří Slavík, Tomáš Galuška a Ladislav Pelc," typuje mladší z bratrů Hradilů Michal.

První závodem Slezského poháru bude sobotní Cena Karlovic v okolí Vrbna pod Pradědem. V pondělí na státní svátek se v Bohumíně pojede Memoriál Jana Ferdyna.

MALÁ KOPANÁ

Fryštackou ligu Staré gardy si zahrál také účastník Ligy mistrů Aleš Helebrand

Fryšták – Další ročník ligy Staré gardy v malé kopané mají za sebou ve Fryštáku. V tom letošním dominoval celek Lešení. ,,Letos nám sice v porovnání s minulými sezonami některá mužstva chyběla, ovšem na kvalitě turnaje to nebylo znát," tvrdí hlavní organizátor soutěže Vratislav Rudolf starší.
Toho těší, že si hráči i diváci podnik pro fotbalisty nad 35 let užívali.

,,K vidění byly zajímavé partie. O dramatické utkání nebyla nouze. Důležitá je i skutečnost, že se naší lize vyhnuly zranění," pochvaluje si Rudolf starší.

Ten byl zároveň koučem nejlepšího týmu.

,,Lešení letos posílilo sestavu. Vítězný kolektiv byl důsledný v obraně a dařilo se mu i v ofenzívě. Zejména jeho rychlé protiútoky dělaly všem soupeřům problémy. Oporami byli gólman Roman Pšeja a hráči v poli Vratislav Rudolf mladší, Ivan Večeřa, Dan Lysák a Michal Fojtík," vyzdvihl lídra soutěže Vratislav Rudolf starší.

,,Druhá Mladcová s tahouny Radkem Ondrášem, Tomášem Hamerníkem a Pavlem Matulou měla špatný začátek. V semifinále proti Buffalu ale dominovala. Ve finále si však nedokázala vypracovat šance. Překvapilo mě vystoupení bronzového Lukova. Nováček soutěže dával dost branek a i s úzkým kádrem dosáhl na dobrý výsledek. Jeho hru tvořili Michal Teplý, Tomáš Teplý a nebezpečný byl Roman Holík.

Větší ambice mělo čtvrté v pořadí Buffalo. Tomu ale v rozhodujících zápasech chyběla disciplína. Hlavní tahouni Jiří Jaroš, Martin Slaměna a Aleš Helebrand, jenž si v sezoně 2008 – 2009 dokonce zahrál za slovenskou Petržalku Ligu mistrů, na všechno nestačili.

Zklamané jsou Legendy, které chtěly víc, než zisk páté příčky. Domácí celek s individualitami obráncem Jiřím Adamíkem a forvardem Vilémem Gettlerem sice dobře kombinoval, zahazoval však šance," hodnotil zbývající týmy hlavní turnajový organizátor.

Vratislav Rudolf starší by byl rád, kdyby se do příštího ročníku přihlásilo víc mužstev.

,,Ideální by bylo, aby se turnaje zúčastnilo osm týmů," přeje si klubový fotbalový předseda ve Fryštáku.

Přehled vítězů Fryštacké ligy Staré gardy 2009 - 2017:
1. ročník 2009 - 2010: Lešení. Finále: Lešení - Malbyt 6:1.
2. ročník 2010 - 2011: EB Stav. Finále: EB Stav - Buffalo 4:1.
3. ročník 2011 - 2012: EB Stav. Finále: EB Stav - Veteráni 5:2.
4. ročník 2012 - 2013: Synot. Finále: Synot - Buffalo 3:2.
5. ročník 2013 - 2014: Buffalo. Finále: Buffalo - Mladcová 4:2.
6. ročník 2014 - 2015: Mladcová. Finále: Mladcová - EB Stav 5:2.
7. ročník 2015 - 2016: Mladcová. Finále: Mladcová - Hrubá hospoda 4:3.
8. ročník 2016 - 2017: Lešení. Finále: Lešení - Mladcová 8:2.

TENIS

V sobotu v Brumově začíná 16. ročník tenisového ATP Valašska

Brumov – V sobotu začíná 16. ročník tenisového ATP Valašska. Seriál osmi turnajů je i v letošní sezoně otevřený pro všechny neregistrované hráče nad 20 let a zároveň pro hráče, kteří už nejsou minimálně sedm let registrovaní v žádném tenisovém oddílu. Turnaje budou probíhat na antukových kurtech Topas Clubu v Brumově, v tenisovém areálu ve Zlíně na Vršavě a také ve Vsetíně. Ten úvodní se koná v Brumově. Každému tenistovi se v závěrečném účtování budou započítávat výsledky a body ze šesti nejlepších turnajů. Vždy se začíná v 9 hodin, prezentace na každý podnik končí v 8.45 hodin. Celá série vyvrcholí závěrečným Turnajem mistrů na začátku září.
Loni se Valašského ATP zúčastnilo 61 tenistů. Prvenství z roku 2016 obhajuje zlínský Martin Marušák. Druhý v loňském roce skončil domácí Radek Hořák, bronzovou příčku vybojoval Jan Kostka z Valašských Klobouk.
Termíny ATP Valašska 2017: 29. dubna, 8. května, 27. května, 3. června, 22. července, 5. srpna, 12. srpna, 26. srpna, září Turnaj mistrů (datum bude upřesněno).

Lubomír Hotař