Bohatý na sportovní události bude i nadcházející víkend. V Otrokovicích se koná mistrovství republiky v dlouhém triatlonu, zajímavé měření sil bude k vidění i v Nočním běhu ve Starém městě u Uherského Hradiště, při Českém poháru v letním biatlonu v Bystřici pod Hostýnem, v bike-trailovém podniku v okolí Zděchova, nebo ve Valašském triatlonu družstev v Brumově-Bylnici.

TRIATLON

V Moraviamanu Petr Vabroušek znovu zaútočí na první příčku. Favority jsou také Lukáš Krpec a Jan Jílek. V ženách touží o triumfu Petra Krejčová a Helena Kotopulu.

Otrokovice – Nejpopulárnější triatlon na ironmanových distancích v Česku Tufo Moraviaman se uskuteční v sobotu v Otrokovicích. V 17. ročníku závodu budou muset startující na klasických tratích uplavat 3800 metrů, ujet 180 kilometrů na kole a na závěr uběhnout maraton. Víkendový podnik je součástí série Ford Czechman Tour, ale je hlavně Mistrovstvím České republiky v dlouhém triatlonu. Je rovněž zařazený do Česko-slovenského poháru v dlouhém triatlonu. Start bude v 7 hodin v rekreační oblasti na otrokovickém Štěrkovišti. Štafety mají svůj start o hodinu později. Celou akci moderuje známý triatlonový profesionál z Berouna Josef ,,Pepíno" Svoboda a Moraviaman zakončí přesně o půlnoci ohňostroj.

,,Plavat se bude na třech okruzích v přírodním koupališti na Štěrkovišti. První disciplína bude navíc pro lepší orientaci diváků zpestřena výběhem z vody v každém okruhu. Cyklistická část bude probíhat na čtyřech okruzích na trati mezi Otrokovicemi, Záhlinicemi, Kvasicemi, Kroměříží a zpět do Otrokovic. Převýšení jednoho okruhu je 208 metrů. Závěrečný maraton bude k vidění na nové trati. První maratonská část se poběží mezi Otrokovicemi, Tlumačovem a zpět, ta druhá pak z Otrokovic po cyklostezce do Kvasic a zpět. Proto bude cyklostezka v tomto úseku mezi 12. a 21. hodinou uzavřená," informuje ředitel závodu Jiří Daněk.

Pořadatelé vypsali jedenáct mužských a stejný počet ženských kategorií. Připravený je i závod tříčlenných družstev. Bojovat se bude i v oblíbeném Štafetovém Moraviamanu. Štafet se mohou zúčastnit dvou až jedenáctičlenná družstva.

Každý tým si může zvolit libovolné střídání závodníků. Podmínkou je ovšem projetí všemi kontrolami. Členem jedné ze štafet je dokonce trojnásobný účastník letních olympijských her v olympijském tritlonu Filip Ospalý.

Letošní Moraviaman ale začíná již ve čtvrtek od 15 hodin dětskými závody Moraviaman pro Slavata Tour. ,,Tento závod v duatlonu je určený pro děti z úplných rodin i dětských domovů," upozorňuje Daněk.

V otrokovickém podniku očekávají účast zhruba 400 jednotlivců a dalších 300 triatletů ve štafetách. Na startu se možná objeví i handicapovaní sportovci. ,,Společně s dětmi by si tak mohlo u nás zasportovat přes 1000 účastníků Moraviamanu," přeje si ředitel závodu.

Závod je i bohatě dotován, když jenom na finančních odměnách se rozdá 100 000 korun. Vítěz hlavní mužské kategorie si odnese 30 000 korun. Navíc za překonání traťového rekordu, jak v kategorii mužů, tak i žen, je vypsána prémie 5000 korun.

Chvályhodná je rovněž skutečnost, že na Štěrkovišti se nezapomíná ani na mládež. V sobotu od 10 hodin si můžou v různých soutěžích zazávodit děti. Pro ty nejmenší je připravený závod v běhu, ve 12 hodin začne aquatlon složený ze 100 metrů plavání a 1 kilometru běhu.

„K největším favoritům hlavního závodu letos znovu patří Petr Vabroušek. Ten určitě bude chtít napravit loňský výpadek. Atakovat přední příčky bude i Lukáš Krpec z Rocktechnik Triatlonu a David Jílek z domácího Moraviamanu.

Překvapit však mohou i další borci. V ženách je hlavní aspirantkou na zisk zlaté příčky stejně jako v minulosti českobudějovická Petra Krejčová. Ovšem na medailové pozice určitě zaútočí i nositelka pořádajícího Moraviamanu Helena Kotopulu," tipuje ředitel Tufo Moraviamanu Otrokovice Jiří Daněk.

Nejlepší muži jsou v cíli očekáváni kolem 15.30 hodin, nejlepší žena by měla protknout cílovou pásku mezi 16.30 a 17. hodinou.

V loňském roce vítězný Jan Oppolzer z Kerbos Teamu triumfoval v čase 8:21:18. Mezi ženami loni dominovala časem 9:18:37 Simona Křivánková (Rocktechnik Triatlon). Oba časy jsou zároveň traťovými rekordy Moraviamanu.

ATLETIKA

Filip Vabroušek rozhodl závod v Lednici 400 metrů před cílem

Region – Filip Vabroušek z Malenovic zvítězil v sobotním krosovém závodu Běhej lesy Lednice 2017. V 11 kilometrů dlouhém podniku se v konkurenci 900 běžců blýskl časem 37:03. Druhý v pořadí Dan Fiala byl pomalejší o patnáct sekund, třetí pozici obsadil Lukáš Pazdera (37:25).

,,Na mírně členité trati s písečným a travnatým podkladem jsem se od začátku držel ve vedoucí pětičlenné skupině. O první příčce jsem rozhodl prudkým nástupem 400 metrů před cílem," prozradil Filip Vabroušek.

Z regionálních běžců na jihu Moravy skončil ještě zlínský Andrej Višněvský pátý (37:44) a malenovický Ironman Petr Vabroušek bral za čas 39:49 desátou příčku.

,,Běžel jsem s rezervou, protože v neděli mě čekal půlželezňák v Račicích," přiznal Petr Vabroušek. Ten letos se svým synem Filipem na středních, nebo dlouhých tratích prohrál pátý závod. Sám ho porazil třikrát. ,,Skóre se tak už pravděpodobně nevratně naklání na jeho stranu," je smířený Vabroušek starší.

ATLETIKA

Ve Zlíně, Holešově, Rožnově pod Radhoštěm a Valašských Kloboukách se ve středu koná Běh Olympijského dne

Region – Na tartanové dráze atletického Stadionu mládeže ve Zlíně se ve středu koná 31. ročník Běhu olympijského dne. Už od 8 hodin si na kilometrové trati zazávodí také mládež základních a středních škol. Start hlavního 5 kilometrů dlouhého závodu, je v 18 hodin.

Pořadatelé podniku, kterého se letos na různých místech České republiky zúčastní zhruba 70 000 běžců, vypsali čtyři mužské a dvě ženské kategorie. Prezentace všech zájemců začíná od 16.30 hodin. V loňském roce ve zlínském Běhu olympijského dne zvítězili Jakub Gajdůšek z Jiskry Otrokovice (16:45) a Jana Žaludková (BS Slopné, 19:18).

Ve Zlínské kraji se ve středu Olympijský běh uskuteční ještě v zámeckém parku v Holešově, městském parku v Rožnově pod Radhoštěm a v okolí fotbalového hřiště ve Valašských Kloboukách.Ve všech městech se startuje rovněž v 18 hodin.

ATLETIKA

V sobotu ve Starém Městě u Uherského Hradiště pořádají Noční běh

Staré Město – Seriál Nočních běhů Night Trail Run bude mít o víkendu svoji další premiéru. Třetí podnik z letošní šestidílné série se v sobotu poběží ve Starém Městě u Uherského Hradiště. Start hlavního závodu je ve 21 hodin ve Sport parku Rybníček. Na stejném místě je také cíl. Závod je dlouhý 9 kilometrů a jeho prezentace probíhá od 16. do 20. hodin. Zazávodit si můžou všechny věkové kategorie.

,,Poměřit síly můžou také tandemy mix složené z jednoho muže a jedné ženy bez rozdílu věku. Navíc jsme ještě od 19 hodin nachystali rodinný charitativní běh," zve na Slovácko jeden z pořadatelů Vladan Daněk.

BIATLON

V Bystřici pod Hostýnem bude k vidění Český pohár v letním biatlonu

Bystřice pod Hostýnem – V Bystřici pod Hostýnem se od pátku do neděle koná 2. kolo Českého poháru v letním biatlonu 2017. Zajímavé měření sil dospělých, dorostu a žactva bude probíhat v areálu a okolí střelnice Bedlina. Závod je zároveň Akademickým mistrovství republiky.

V pátek je na programu oficiální trénink na tratích a na střelnici. V sobotu se uskuteční závod ve sprintu se štafetou střelbou. V neděli bude k vidění závod s hromadným startem. Ve všech kategoriích se očekává účast 350 biatlonistů.

Program 2. kola Českého poháru v letním biatlonu v Bystřici pod Hostýnem 2017:

Pátek: Oficiální trénink na tratích a na střelnici (15-18).

Sobota: Závod ve sprintu se štafetovou střelbou - dospělí, dorost (9.30). Závod ve sprintu se štafetovou střelbou – žactvo (15).
Neděle: Závod s hromadným startem – žactvo (9.30). Závod s hromadným startem – dospělí, dorost (14.30).

CYKLISTIKA

V Nivnické padesátce se Pavel Žák od největšího soupeře Skalického odpoutal dva kilometry před cílem

Nivnice – Reprezentant Bike Triatlonu Morkovice Pavel Žák ovládl 2. ročníku závodu horských kol Nivnická padesátka. Biker z Hané se v podniku dlouhém 50 kilometrů, na trati v oblasti Bílých Karpat, okořeněné výjezdem na Velký Lopeník, prezentoval časem 1:07:24.

Druhé místo obsadil Pavel Skalický (Cykloteam Kolárna Olomouc, 2:07:26), bronzovou příčku vybojoval další člen morkovického Bike Triatlonu Tomáš Petříček (2:13:03). Zdeněk Petřík (Bikestyle) skončil časem 2:14:08 čtvrtý a Filip Chovanec z Cyklosportu Chropyně pátý (2:15:31).

,,Skalický byl hodně nepříjemný soupeř, který mi na trati nedal nic zadarmo," přiznal Pavel Žák. Ten s největším rivalem bojoval o prvenství téměř až do konce závodu. ,,Poprvé jsem se od olomouckého bikera snažil odpoutat v náročném stoupání na Velký Javorník. To se mi ale nepodařilo.

V následném dvoukilometrovém kopci byl zase aktivnější Skalický. O osudu závodu se tak rozhodlo až zhruba dva kilometry před cílem. V tomto úseku jsem využil skutečnosti, že cyklista z Olomouce působil už unavenějším dojmem. Potom jsem si až do cíle bezpečně kontroloval pobyt na zlaté příčce," potěšilo prvenství v letošní Nivnické padesátce Žáka.

Mezi ženami brala suverénní prvenství Radka Pospíšilová z Lutopecen na Kroměřížsku (2:43:15). Stříbrná dojela se ztrátou sedmi minut a deseti sekund Andrea Juhásová z klubu Bike Team Juhasky, třetí pozici získala Jitka Mošťková (CK Kudrna, 2:55:42).

CYKLISTIKA

Pro prvenství v závodu horských kol Vařákovy paseky si dospurtoval Petr Holzner

Horní Lideč – Člen formace Zvonek Sport Valašské Klobouky Petr Holzner zvítězil v 15. ročníku závodu horských kol Vařákovy paseky, když dosáhl v podniku dlouhém 35 kilometrů, času 1:22:57. Stříbrný na okruhu mezi Horní Lidčí, Lačnovem, kopcem u vysílače Vařákovy paseky, Bařinami a zpět, skončil se sekundovou ztrátou Radim Hýbl (VRV Team), třetí příčku v podniku zařazeném do seriálu Valašskokarpatské cyklotour 2017, vybojoval časem 1:23:26 Lubomír Murarik z Bratislavy.

,,Déšť na začátku závodu zpomalil trať," upozornil Petr Holzner. Ten si ovšem neustále bezpečně hlídal pobyt na předních pozicích.

,,Úvodních deset kilometrů jsme jeli na čele společně s Hýblem, Murárikem, Láníkem, Ovesným a Krejčím. V následném sjezdu se nám s Radimem Hýblem díky znalosti terénu podařilo odpoutat se od ostatních soupeřů. S reprezentantem Štítné nad Vláří jsme poté až do konce bojovali o první příčku. Radim se snažil v posledním kopci rozhodnout, ale jeho nástup se mi podařilo zachytit. Navíc jsem Hýbla na cílové pásce přespurtoval," popsal klíčové momenty Holzner.

Jednadvacetikilometrový závod žen vyhrála v čase 57:58 Slovenka Monika Kadlecová (CK Epic Dohňany), před Lucií Javorovou z Hvozdné z kašavského Valachbajk Teamu (58:03). Bronzová dojela Petra Holznerová (Zvonek Sport Valašské Klobouky, 1:04:19).

,,S Monikou Kadlecovou jsme se dlouho střídaly ve vedení. Na její nástup v závěrečném kilometru už jsem ale nedokázala zareagovat," prozradila i s druhým místem spokojená nejúspěšnější regionální bikerka v ženské výsledkové listině Lucie Javorová.

CYKLISTIKA

Ve Zděchovském krpálu čekají bikery náročná stoupání, zajímavé sjezdy a také daleké výhledy

Zděchov – V sobotu se koná 2. ročník Zděchovského krpálu. Start 25 kilometrů dlouhého bike-trailového závodu, který má převýšení 850 metrů, je v 11 hodin ve sportovním areálu u koupaliště ve Zděchově.

Dojezd do cíle nového podniku poblíž slovenských hranic bude po sjezdu Tanečnica. Trať vede po stezkách na úpatí Javorníků a v okolí obce Zděchov. Bikery na ní čekají náročná stoupání, zajímavé sjezdy a také daleké výhledy. Limit pro závod na Vsetínsku je 250 účastníků. Startovné on-line je 200 Kč, na místě pak 300 Kč. Pro nejlepší jsou připravené hodnotné ceny.

Loňský premiérový ročník Zděchovského krpálu vyhráli Petr Holzner (Zvonek Sport Valašské Klobouky, 1:17:57) a Lucie Javorová (Valachbajk Team, 1:48:11).

INLINE HOKEJ

Junioří Devilsu Zlín jdou do Final Four z druhého místa

Zlín – Napůl úspěšné bylo družstvo Devilsu Zlín v dohrávkách 7. a 8. kola inline hokejové juniorské extraligy. Výhra nad Černošicemi mu ovšem zajistila druhé místo v tabulce a tím i pohodový postup do Final Four.

Zlín nejprve prohrál v Kladně 4:6. ,,Byl to zápas velmi dobré úrovně. Ještě v pětatřicáté minutě svítil na ukazateli skóre stav 3:3. Poté jsme dostali od Libovského gól z trestného střílení. Domácí navíc záhy vsítili Kubíkem branku na 5:3.

V poslední minutě ale stačil Pavlas ještě korigovat stav na 5:4. Třináct sekund před koncem však znovu Kubík při power play definitivně podtrhl vítězství Kladna," mrzela porážka vedoucího zlínského kolektivu Josefa Vrance staršího.

V Černošicích mladí Ďáblové z krajského města vyhráli 14:7. ,,Středočeši působili odevzdaným dojmem. My jsme si naopak duel užívali a nejslabší tým soutěže jsme překonávali technikou a rychlostí. Rovněž jsme na tom byli líp fyzicky," pochvaloval si kouč Devilsu Zlín Roman Kořének.

Výsledky dohrávek 7. a 8. kola: Čerti Kladno – Devils Zlín 6:4 (Klauda, Lašák, Jan Marek, Pavlas), Černošice – Devils Zlín 7:14 (Karafiát 4, Josef Vranec ml. 3, Klauda 2, Pröschl 2, Luža, Jan Marek, Pavlas).

Sestava: Huf – Karafiát, Klauda, Lašák, Luža, Jan Marek, Pavlas, Pröschl, Josef Vranec ml..

NOHEJBAL

Valašské Meziříčí splnilo v derby s céčkem Vsetína roli favorita

Valašské Meziříčí – Roli favorita naplnil v 7. kole krajského přeboru nohejbalových družstev kolektiv Valašského Meziříčí, který po jednoznačné výhře nad céčkem Climaxu Vsetín bezpečně vede tabulku soutěže.

Valašské Meziříčí na domácích kurtech porazilo Vsetín C 9:1. ,,Hosté k nám přijeli s velmi mladou sestavou," upozornil vedoucí domácího celku Martin Andris.

Jeho tým proto od začátku v utkání dominoval. ,,V duelu se snaživým protivníkem jsme dokázali prodat větší nohejbalové zkušenosti. Byli jsme lepší v poli i v útoku. Dařila se nám rovněž nahrávka. Jediný bod jsme ztratili v souboji trojek," pochvaloval si Andris.

Ten za největšího tahouna svého družstva vybral Davida Majštiníka. ,,Ve Valašském derby jsme však podali kolektivní výkon," potěšil skalp čtvrtého celku tabulky Martina Andrise, jehož tým si tak v krajském přeboru připsal šesté vítězství.

TENIS

Ve třetím turnaji ATP Valašska na servis a razantní forhend Martina Marušáka nikdo nenašel zbraň

Brumov – Třetí podnik tenisového ATP Valašska 2017 pro amatéry nad 20 let ovládl Martin Marušák. Zkušený zlínský hráč na antukových kurtech v Brumově, ve čtvrtfinále překonal valašskoklobouckého Jana Nahodila, v semifinále porazil Martina Kačániho z Trenčína a ve finále si poradil s Janem Kostkou z Valašských Klobouk. Ve druhém semifinále Kostka udolal Libora Louckého (Brumov).

,,Překvapila mě Nahodilova jistota. Matador z Valašských Klobouk bekhendem udržoval míče ve hře a forhendem výměny zakončoval. V rozhodujícím supertiebreaku jsem však měl víc sil," zavzpomínal na první vyřazovací souboj Martin Marušák.

Toho potěšil také skalp Kačániho. ,,Tenistovi z Trenčína jsem vrátil porážku z prvního turnaje Valašského ATP. Se silným soupeřem se mi dařila hra od základní čáry. Rovněž jsem vyprodukoval míň nevynucených chyb, než rival ze Slovenska," pochvaloval si Marušák, který ani ve finále nenašel přemožitele.

,,V duelu s Kostkou byla k vidění spousta dlouhých výměn. Já jsem se však v nejdůležitějším zápase turnaje mohl spolehnout na servis a razantní forhend," radoval se tenista ze Zlína.

Výsledky 3. turnaje ATP Valašska 2017:

Čtvrtfinále: Jan Kostka – Zdeněk Řehák (oba Valašské Klobouky) 6:3, 6:4. Libor Loucký (Brumov) – Karel Křen (Luhačovice) 7:6, 6:4, Martin Marušák (Zlín) – Jan Nahodil (Valašské Klobouky) 6:3, 4:6, 10:4, Martin Kačáni (Trenčín) – Tomáš Vašek (Luhačovice) 6:2, 6:3. Semifinále: Kostka – Loucký 6:2, 6:3, Marušák – Kačáni 6:2, 6:3. O 3. místo: Kačáni – Loucký 5:7, 6:4, 10:6. Finále: Marušák – Kostka 6:3, 7:5.

TRIATLON

Petr Vabroušek testoval před Moraviamanem formu v Račicích. Po zisku stříbrné pozice v Labe aréně se cítí skvěle

Malenovice – Petr Vabroušek obsadil druhé místo v mezinárodním závodu v dlouhém triatlonu v Račicích. Ten se konal na polovičních ironmanových tratích 1,9 – 90 – 21,1 kilometru, v Labe aréně a jejím okolí. Malenovický železný muž v něm dosáhl času 4:16:22. První příčku vybojoval Tomáš Řenč z Kladna (4:10:06), bronzový skončil Jaroslav Brynda (Labe Tri Klub, 4:16:42).

,,Závod startoval ve světě unikátním způsobem a to po jednotlivcích v minutových intervalech," upozornil Ironman z Malenovic, pro něhož to byl poslední triatlonový test před sobotním otrokovickým Moraviamanem.

,,Po plavání jsem byl devátý, ale po nejrychlejší cyklistice jsem se posunul na třetí příčku s malým odstupem na vedoucí dvojici Řenč, Brynda," prozradil Vabroušek.

Toto pořadí se pak neměnilo až do dvanáctého kilometru běhu. ,,Ve druhé polovině půlmaratonu jsem ovšem zrychlil a tří kilometry před cílem jsem se virtuálně posunul na stříbrnou pozici a tu jsem si až do cíle už pohlídal. Konečný výsledem byl však pro mě příjemným překvapením. Před Moraviamanem se tak cítím skvěle," pochvaloval si v neděli odpoledne v Račicích Petr Vabroušek.

TRIATLON

Valašský triatlon družstev odstartuje v sobotu v 9 hodin na koupališti v Brumově-Bylnici

Brumov - Bylnice – V Brumově – Bylnici v sobotu pořádají 6. ročník Valašského triatlonu družstev. Pořadatelé připravili následující tratě: plavání 500 metrů, cyklistika 22 kilometrů a běh 8 kilometrů. Družstva budou závodit pouze v jedné kategorii. Hodnotit se budou také nejlepší jednotlivci v jednotlivých disciplínách. Muži a ženy zvlášť. Start závodu, jehož se zúčastní maximálně 40 tříčlenných týmů, je v 9 hodin ve sportovním a rekreačním areálu v Brumově-Bylnici.

,,Plavat se bude v bazénu na koupališti. Cyklistika se pojede po cyklostezce k pivovaru na rybníky, dále pak po asfaltové cestě přes Bílé hlíny do Popova a poté po trase hradního okruhu zpět ke koupališti v Brumově-Bylnici. Závěrečný běh se poběží po cyklostezce, kolem potoka na Podzámčí, po schodech k hradu, po asfaltce na Třísky a zpět ke koupališti, kde je cíl," informuje ředitel závodu Kamil Sedlačík.

V loňském 5. ročníku Valašského triatlonu družstev zvítězil kolektiv Masáže Holzner, který dosáhl ve složení Jiří Martinec, Petr Holzner a Michal Hurta, výsledného času 1:20:02.

Lubomír Hotař