Triatlonový Hulmen a závod horských kol v Luhačovicích byly největšími víkendovými událostmi v ,,malých sportech“ ve Zlínském kraji. Na dobré výsledky dosáhli také cyklisté FORCE KCK Cykloteamu Zlín Tomáš Galuška, Ladislav Pelc a Ivo Odvárka, formu má tenista Martin Marušák a daří se i atletovi Josefovi Sedláčkovi. Pět hráčů Devisu Zlín vybojovalo pod vedením Jiřího Suhrady zlaté medaile na mistrovství Evropy osmnáctek v inline hokeji.

ATLETIKA

Sedláček skončil v Běhu kolem Vyškova na bronzové pozici

Kroměříž – Josef Sedláček skončil ve 27. ročníku Běhu kolem Vyškova na bronzové příčce. Člen AK Kroměříž zaběhl v 12kilometrovém závodu čas 44:30. Prvenství vybojoval největší favorit Tomáš Steiner z AK Drnovice, jenž se na zvlněné trati blýskl časem 40:46. Druhé místo obsadil Milan Adamec (Orel Vyškov, 44:09).

,,Závod se běžel z Vyškova do Radslavic a zpět. Cíl byl na vyškovském atletickém stadionu,“ prozradil Josef Sedláček.

Ten se dlouho pohyboval na druhé příčce. ,,Na ní jsem byl až do desátého kilometru. Ve zbývajících dvou kilometrech jsem ale podlehl horku i závěrečnému finiši Milana Adamce,“ přiznal krosař z Tučap u Holešova.

,,V takovém vedru běhat neumím. Navíc na obrátce v Radslavicích neměli ani vodu a to mě dorazilo,“ zlobil se v cíli na pořadatele Sedláček.

CYKLISTIKA

V Memoriálu Aloise Dohnala si Tomáš Galuška dojel pro třetí příčku

Zlín – Tomáš Galuška z klubu FORCE KCK Cykloteam Zlín vybojoval v desátém podniku silničního Slezského poháru v Memoriálu Aloise Dohnala v kategorii čtyřicátníků bronzovou pozici. Galuška dosáhl v okolí Suchdolu nad Odrou v závodu dlouhém 84 kilometrů, času 2:37:09. Další cyklista ze Zlína Milan Sedlář skončil v této společnosti v čase 2.51:37 jedenáctý. Vyhrál Petr Mitrenga (Skvělá kola, 2:29:25). Druhou příčku obsadil Pavel Kokeš ze Sportovního klubu Valašské království (2:36:51).

,,Těžký závod byl rozložený do třech okruhů. V každém byly dva čtyřkilometrové kopce a také prudké technické sjezdy. Jeho profil mi příliš neseděl,“ přiznal Tomáš Galuška.

Jeho největší soupeř Petr Mitrenga byl od začátku mezi čtyřicátníky suverénní. ,,Mitrenga se od ostatních soupeřů oddělil hned v prvním stoupání na Veselí. Já jsem s Martinem Kokešem bojoval o druhou příčku. Na trati jsme spolupracovali a drželi slušné tempo. Nicméně v posledním stoupání na Pohoř, se mi Pavel o několik sekund vzdálil, a tak pro mě v cíli zbyla třetí pozice,“ prozradil Galuška.

V Suchdolu nad Odrou si zazávodili ještě dva jezdci ze zlínského FORCE KCK Cykloteamu. Oba se představili v kategorii padesátníků. Ladislav Pelc mezi nimi dojel devátý a Radomír Zvoníček osmnáctý.

CYKLISTIKA

Ladislav Pelc a Ivo Odvárka vyhráli silniční Beskyd Tour.

Zlín – V silničním Beskyd Tour dal o sobě vědět reprezentant FORCE KCK Cykloteamu Zlín Ladislav Pelc, který vyhrál hlavní závod v mužské kategorii 56-60 let. Pelc dosáhl v podniku dlouhém 163 kilometrů s celkovým převýšením 3660 metrů, času 5:38:16. Druhý v pořadí Tomáš Boreček (Novatop) byl v cíli o dvacet minut a čtrnáct sekund pomalejší, bronzový skonči Slovák Jozef Pramuk (6:01:04).

Závod startoval v Bílé a jel se na trati směrem na Bílý kříž, Turzovku, Kelčovské sedlo, Smrček, Trojanovice, Pustevny, Prostřední Bečvu, Soláň, Velké Karlovice, Podťaté, Kasárna, Makov, Bumbálku, zpět do cíle opět v Bílé.

,,Pelc není klasický vrchař. Ovšem v každém závodu si dokáže dobře rozvrhnout síly. Potřebné tempo udržoval také v Beskydech, a proto jednoznačně po zásluze ovládl kategorii pětapadesátníků,“ chválil cyklistického matadora ve zlínských službách manažer FORCE KCK Cykloteamu Zlín Dalibor Kmenta.

V hlavním závodu Beskyd Tour se představili i další dva cyklisté ze Zlína. V kategorii třicátníků dojel Michal Hradil v čase 5:34:42 patnáctý a mezi čtyřicátníky obsadil Tomáš Galuška páté místo (5:10:52).

Na 121kliometrové trati s převýšením 2480 metrů si zazávodil ještě Ivo Odvárka. Ten skončil v absolutním pořadí v čase 3:30:18 pátý. Odvárka ale zvítězil v kategorii mužů 50-55 let. Absolutní prvenství vybojoval olympijský vítěz v závodu horských kol z Londýna 2012 Jaroslav Kulhavý (Specialized Racing, 3:25:38).

CYKLISTIKA

V Luhačovickém Zálesí byli nejrychlejší Karel Hartl a Lucie Javorová

Luhačovice – Karel Hartl (Starbike.sk) dominoval ve 3. ročníku závodu horských kol Okruh Luhačovickým Zálesím. Biker z Hranic na Moravě dosáhl v podniku zařazeném i do 6. ročníku Valašskokarpatské cyklotour, na 40kilometrové trati s celkovým převýšením 1400 metrů, času 1:31:20. Stříbrný Pavel Žák (Bike Triatlon Morkovice) za ním v cíli zaostal o dvě minuty a deset sekund. Třetí místo obsadil v čase 1:36:25 Jiří Hradil (FORCE KCK Cykloteam Zlín). Z regionálních jezdců bral ještě Petr Holzner (Zvonek Sport Valašské Klobouky, 1:37:18) čtvrtou příčku, fryštacký Radoslav Šíbl (4Ever Cyklo Bulis Bystřice pod Hostýnem, 1:37:29) dojel pátý, Michal Krejčí z kašavského Valachbajk Teamu osmý (1:40:10) a Pavel Ovesný (Zvonek Sport Valašské Klobouky, 1:41:20) devátý.

,,Hartl se hned v prvním kopci odpoutal od všech soupeřů. Hlavní favorit pak už na první příčce neustále navyšoval náskok. Já jsem se na druhou pozici definitivně posunul v průběhu dvacátého kilometru a na ní jsem díky rovnoměrnému tempu zůstal až do cíle,“ prozradil Pavel Žák. Ten se také na trati se spoustou těžkých kopců dokázal vypořádat s velkým horkem. ,,V osmadvacetistupňovém vedru jsem však neměl žádnou krizi,, přiznal morkovický biker.

V závodu žen zvítězila Lucie Javorová z Hvozdné (Valachbajk Team, 2:05:32). Druhá byla Lucie Skřivánková (SUPGIRLS, 2:07:22), bronzovou pozici vybojovala za čas 2:11:37 Anna Brychtová (Kilpi Triatlon Team). Sehradická Martina Latináková skončila čtvrtá (2:12:40) a Petra Holznerová pátá (obě Zvonek Sport Valašské Klobouky, 2:16:24).

,, Po několika úvodních metrech jsem se probojovala do čela. Poté jsem úvodní kilometry jela ostřejším tempem. Postupně jsem ale zvolnila, ovšem na největší soupeřky jsem si musela neustále dávat pozor. Zejména Skřivánková a Brychtová byly až do konce závodu nepříjemné,“ pronesla v cíli se ziskem zlaté příčky v Luhačovicích velmi spokojená Lucie Javorová.

INLINE HOKEJ

Zlato z inline hokejového mistrovství Evropy osmnáctek si přivezlo pět hráčů Devilsu Zlín

Zlín – Hned pět hráčů z klubu Devils Zlín se podílelo na zisku zlatých medailí na inline hokejovém mistrovství Evropy hráčů do 18 let. V Boskovicích se v národním dresu představili gólman Dominik Šarman, obránci Martin Lašák a Dominik Luža a útočníci Petr Pavlas s Matějem Pröschlem. Koučem byl zlínský Jiří Suhrada.

Česko v základní fázi turnaje postupně porazilo Švýcarsko 7:0, Velkou Británii 13:0, Švédsko 7:1, Itálii 3:0 a Francii 3:1. Ve finále pak Česká republika zdolala houževnaté Italy 4:1.

,,Byla to týmová práce. Mužstvo mělo spolehlivé brankáře, pevnou obranu a dokázalo se prosazovat i v ofenzívě,“ je na svůj kolektiv pyšný Jiří Suhrada.

Jeho skvělá parta proto na inline hokejové boskovické ploše dominovala. ,,V zápasech jsme taktiku přizpůsobovali podle soupeřů. Většinou jsme sázeli na útočné pojetí, ale když bylo potřeba, tak jsme zejména proti Itálii a Francii vycházeli ze zabezpečené obrany a tyto silné celky jsme překonávali z rychlých protiútoků,“ odtajnil klíč k úspěchu Česka na evropském šampionátu hlavní trenér národního mužstva.

Suhradu také potěšily výkony hráčů ze zlínského Devilsu. ,,Lašák byl platný při přechodu do útoku a vynikal rovněž technikou. Luža šel obětavě do všech soubojů. Pavlase zdobila výborná střela a Pröschl kromě toho, že stmeloval tým, tak ani v jednom duelu nešetřil bojovností. Do kolektivu skvěle zapadl také Dominik Šarman, který mužstvo podržel v utkání se Švédskem,“ hodnotil mladé Ďábly ze Zlína v dresu Česka na mistrovství Evropy osmnáctek v Boskovicích Jiří Suhrada.

JEZDECTVÍ

V neděli se v Prusinovicích na kolbišti Kopaniny konají jezdecké závody

Prusinovice – Příznivci koní pozor! V Prusinovicích na Kroměřížsku v neděli pořádají jezdecké závody. Vypsáno je celkem sedm soutěží. Na místním travnatém kolbišti bude k vidění Soutěž ve dvoufázovém skákání 60-70 cm, Westernová soutěž Barely, Parkur stupně ZM, Parkur do 50 cm, Westernová soutěž Tyče, Parkur se stupňovanou obtížností do 110 cm a Vozatajský parkur.

Začátek na závodišti Kopaniny za obcí Prusinovice směrem na Dřevohostice, je ve 12 hodin. Prezentace bude probíhat na věži rozhodčích mezi 10. a 11. hodinou.

MALÁ KOPANÁ

V Nočním turnaji ve Střelné obhájil loňské prvenství púchovský celek Úžas s.r.o.

Střelná – Slovenský celek Úžas s.r.o. zvítězil v Nočním turnaji v malé kopané ve Střelné. Tým z Púchova zároveň obhájil loňské prvenství v tomto zajímavém podniku na Valašsku. Druhé místo vybojoval kolektiv FC 69 Francova Lhota, bronzovou příčku obsadil Bestsports Púchov. Čtvrtý skončil domácí kolektiv San Marino.

,,Turnaj si zahrálo 19 mužstev, z toho 9 jich přijelo ze Slovenska. Nejvzdálenějším účastníkem byl FC Cafe France Bardejov,“ prozradil jeden z organizátorů Vojtěch Krajča.

Úžas s.r.o. porazil ve čtvrtfinále tým FC Valaši 5:1, v semifinále zdolal městského rivala Bestsports 3:0 a ve finále kolektiv FC 69 Francova Lhota 1:0. FC 69 Francova Lhota v rozhodujících zápasech postupně ve čtvrtfinále překonala až po penaltovém rozstřelu Gorgelo Karburátor Francova Lhota 5:4 a v semifinále pokořila San Marino 3:0. V utkání o 3. místo Bestsports Púchov udolal San Marino 2:0.

,,Úžas s.r.o. zvládl celý turnaj velmi dobře takticky. Slováci byli pozorní v obraně a díky technickému pojetí i nebezpeční v ofenzívě. Divákům tak předvedli spoustu pohledných akcí. Mladý tým FC 69 Francova Lhota měl svoji hru založenou na bojovnosti a dobré fyzické kondici. Bronzový púchovský Bestsports těžce postoupil už ze základní skupiny. Ovšem ve vyřazovacích soubojích se prosazoval kombinací,“ hodnotil nejlepší turnajové celky Krajča.

V rámci Nočního turnaje uspořádali ve Střelné ještě penaltový turnaj. ,,Penalty se ale kopaly na klasickou fotbalovou branku. Tohoto zajímavého a prestižního měření sil se zúčastnilo 48 hráčů. Tím nejlepším byl nakonec Jan Surovec z Francovy Lhoty, který na cestě za ziskem první příčky proměnil všech 18 penalt,“ smekl před neomylným kanonýrem Vojtěch Krajča.

Sestava Úžas s.r.o.: Martiňák – Bezák, Štrbák, Mokrička, Bielik, Vavrík, Čelko, Ďurovec.

MALÁ KOPANÁ

Štípu ve Straníku vyřadilo v osmifinále mužstvo Tomáše Fleischmanna

Štípa – Mužstvo Štípy vybojovalo postup do osmifinále ve 14. ročníku mezinárodního turnaje v malé kopané Bidolido Cup ve Straníku. Nejlepším turnajovým střelcem se na Novojíčínsku stal autor 10 branek štípský Jakub Beránek.

Štípa v podniku, kterého se zúčastnilo 21 kolektivů, v základní skupině postupně porazila tým Realu 3:0, kolektiv Daňků 4:0, celek Evrazu 3:2, Cumel Tým rovněž 3:2 a ostravský Mošnov 7:0.

,,V nejdůležitějším duelu základní skupiny proti Evrazu, za který nastoupili i hráči Baníku Ostrava, jsme prohrávali 1:2. V poslední minutě zápasu však strhl výhru na naši stranu Tomáš Holík,“ upozornil útočník mužstva ze Zlínska Matěj Velev.

V osmifinále ale jeho favorizovaný kolektiv prohrál s Flash Teamem 1:2. ,,Se stejným soupeřem s tahounem hokejistou Tomášem Fleischmannem, jsme v turnaji prohráli i v loňském roce. Jedná se však o kvalitního protivníka, který má pevnou obranu a je nebezpečný z rychlých protiútoků,“ uznal sílu Severomoravského celku Velev.

Jeho tým byl v zápase útočnějším a techničtějším mužstvem, ovšem v koncovce se nedokázal prosadit. ,,V duelu se nám podařilo vyrovnat na 1:1, domácí ale v závěru strhli vítězství a tím i čtvrtfinálový postup na svoji stranu,“ byl po zápase velmi zklamaný forvard poraženého kolektivu Štípy Matěj Velev.

Sestava Štípy: Špaček – Petr Novák, Laciga, Michal Suchý, Roman Holík ml., Tomáš Holík, Beránek, Matěj Velev.

MALÁ KOPANÁ

Na holešovském hřišti za Kanadou se bude hrát Hospodský turnaj

Holešov – Star Tip Aréna v sobotu v Holešově pořádá 1. ročník Hospodského turnaje v malé kopané. Ten je určený pro registrované i neregistrované fotbalisty a bude se hrát se čtyřmi hráči v poli plus brankářem. Na soupisce každého mužstva smí být maximálně 10 hráčů. První zápas na holešovském hřišti za Kanadou začne v 8 hodin. Rozhodující souboje jsou na programu mezi 14. až 16. hodinou. Startovné na mužstvo je 1000Kč. Informace jsou k dispozici na telefonech 776 710 251, nebo 721 848 317.

NOHEJBAL

Bystřičskou smeč si na Valašsku zahraje čtyřicet družstev

Bystřička – Mezinárodní nohejbalový turnaj trojic Bystřičská smeč se koná v sobotu v Bystřičce na Vsetínsku. Pořadatelé vypsali dvě soutěže. Na antukových kurtech u Lukášů se bude hrát turnaj výkonnostních družstev, v němž nastoupí hráči od krajského přeboru po extraligu. Bojovat se také bude v turnaji pro rekreační hráče. Na Valašsku se proto představí zhruba 40 týmů. Prezentace končí v 8.30 hodin. První nohejbalové výměny a smeče budou k vidění od 9 hodin.

Loni v Bystřičce výkonnostní turnaj vyhrálo družstvo Master (Martin Müller, Tomáš Gürtler, Ivo Nováček). V soutěži pro rekreační hráče zvítězil kolektiv Výletníků (Ivan Lukáč, Robert Farkaš, Erik Mandák, Ivan Belošic).

TENIS

Ve čtvrtém turnaji ATP Valašska Martin Marušák rozdával tenisové lekce

Brumov – To byla ale jízda. Čtvrtý turnaj amatérů nad 20 let ATP Valašska 2017 jasně ovládl Martin Marušák. Zlínský tenista dominoval ve všech duelech a ve vyřazovacích zápasech dokonce ztratil pouze dva gamy. Marušák ve čtvrtfinále smetl Jiřího Macharu, v semifinále udolal Ladislava Psotu a ve finále nedal šanci Radkovi Hořákovi.

,,Marušák předváděl bezchybný tenis. Od základní čáry si připravoval útok a na síti výměny úspěšně zakončoval. Tentokrát neměl žádnou slabinu. Nedělal žádné nevynucené chyby, proto ve všech utkáních výrazně převyšoval svoje soupeře. Obdivuhodná byla také jeho vůle čtvrtý turnaj Valašského APT vyhrát,“ smekl před výkonem tenisty z krajského města ředitel turnaje Jan Nahodil.

V Soutěži útěchy, v níž se bojovalo o konečné 9. místo, porazil ve finále Martin Kačáni z Trenčína Pavla Andrýse (Valašské Klobouky) 6:1. ,,Kačáni byl trpělivějším hráčem,“ našel podstatu úspěchu slovenského tenisty Nahodil.

Výsledky 4. turnaje ATP Valašska 2017:

Čtvrtfinále: Martin Marušák (Zlín) – Jiří Machara (Štítná nad Vláří - Popov) 6:0, Ladislav Psota (Valašské Klobouky) – Milan Miklas (Luhačovice) 6:4, Dušan Machala (Zlín) – Jan Kostka (Valašské Klobouky) 6:4, Radek Hořák (Brumov - Bylnice) – Karel Křen (Luhačovice) 6:1. Semifinále: Marušák – Psota 6:2, Hořák – Machala 6:1. Finále: Marušák – Hořák 6:0.

TRIATLON

V Hulmenovi kraloval veterán Aleš Dedek. Pro Helenu Kotopulu to byl tréninkový závod

Hulín – Vesměs v režii triatletů z Přerovska se odvíjel letošní 14. ročník Hulmena. Prvenství v oblíbeném závodu v Hulíně a okolí vybojoval časem 1:19:27 Aleš Dedek z klubu AD Team. Druhé místo bral rodák z Brna Jiří Kalus (Ekol Team), který v cíli zaostal o třiaosmdesát sekund. Bronzovou příčku obsadil v čase 1:21:16 další reprezentant AD Teamu Radek Polák.

,,Po průměrném plavání se mi povedla cyklistika a po jízdě na kole jsem se hodně posunul dopředu. A když se mi vydařil také závěrečný běh, tak jsem se v cíli mohl radovat ze zisku první pozice. Klíčová pro můj úspěch na Hané byla hlavně cyklistická část závodu, v níž jsem na největšího soupeře Kaluse najel víc jak pět minut,“ radoval se z triumfu v Hulíně Aleš Dedek.

Z regionálních reprezentantů byl nejúspěšnější Luděk Blinka z cyklistického týmu MXM Hulín, jenž vybojoval za čas 1:23:08 šesté místo. Přemysl Žaludek (Kola Malenovice, 1:23:34) skončil osmý, Petr Veselský z pořádajícího Aspotu Hulín devátý (1:23:56), kroměřížský Jiří Klement (Dressme.cz, 1:24:48) dvanáctý a Radomír Bursa (Titan Trilife Zlín, 1:26:16) čtrnáctý.

Závod žen ovládla Helena Kotopulu. Zlínská triatletka se na Hané blýskla časem 1:26:04. Stříbrná domácí Silvie Pavlíčková (Aspot Hulín) dosáhla času 1:36:17. Třetí pozici získala Martina Novotná (TÜV SÜD Rusava Bike Team, 1:36:32).

,,Přestože mám za sebou náročný tréninkový týden, tak jsem si Hulmena uživala,“ pronesla v cíli Helena Kotopulu, jež po volnějším plavání na kole i v běhu mezi ženami dominovala.

,,V Hulíně to pro mě byla velmi dobrá příprava na další dva triatlonové podniky, které mě v nejbližším období čekají. V sobotu si zazávodím na polovičních ironmanových tratích v Praze a 5. srpna se představím ve Slovakmanovi v Piešťanech,“ pochvalovala si sportovní pohodu Kotopulu.

Závod se konal na trati složené z 500 metrů plavání, 33 kilometrů cyklistiky a 6 kilometrů běhu. Ve všech kategoriích se ho letos zúčastnilo 218 vyznavačů triatlonu.

TRIATLON

V sobotu se v Holešově a okolí koná 9. ročník terénního triatlonu Holešovman

Holešov – V sobotu se v Holešově uskuteční 9. ročník terénního sprint triatlonu Holešovman. Pořadatelé z domácího klubu HC Gators připravili následující trať: 500 metrů plavání, horské kolo 26 kilometrů a běh 6 kilometrů. Vypsány jsou kategorie jednotlivců pro muže i ženy a také oblíbený závod štafet. Bojovat se také bude o nejlepšího Holešováka, Holešovačku a Holešovskou štafetu. Start hodnotně dotovaného závodu, v němž mužský absolutní vítěz získá 2500Kč a nejlepší žena 2000Kč, je na místním Zámeckém koupališti v 9 hodin. Prezentace začíná v 6.30 hodin a končí v 8.30 hodin.

,,Očekáváme účast 150 jednotlivců a na startu se objeví zhruba dvacet štafet,“ předpokládá jeden z pořadatelů Michal Novotníček.

Ten představil trať závodu. ,,Plavat se bude v holešovském koupališti, kde je rovněž celé zázemí letošního Holešovmana. Cyklistika se pojede směrem na Dobrotice, Lysinu, Rusavu, rozcestí U Dubu, Hrubou Malíkovou, Žopy do depa v Holešově. Závěrečný běh jsme pak situovali přes Zámeckou zahradu k Rybářské chatě, ke Mlýnu do Dobrotic, na Želkov, dále pak přes brod u Holajky a do cíle znovu na holešovském koupališti,“ informoval Novotníček.

V loňském ročníku Holešovmana se představilo 139 triatletů. V mužích zvítězil časem 1:29:34 Pavel Žák z Bike Triatlonu Morkovice. Mezi ženami brala prvenství za čas 1:49:43 Martina Novotná (TÜV SÜD Rusava Bike Team).

Lubomír Hotař