ATLETIKA

Tomáš Navrátil proběhl mezi dvěma státy na pátém místě. Martina Novotná vybojovala mezi ženami bronzovou pozici

Kroměříž – Tři reprezentanti AK Kroměříž patřili k nejlepším ve 28. ročníku silničního 12,5kilometrového běhu Skalica – Holíč – Hodonín. V tradičním prosincovém podniku obsadil v čase 41:55 Tomáš Navrátil páté místo, Tomáš Blaha doběhl na desáté příčce (43:05) a Josef Sedláček skončil šestadvacátý (46:28). Zvítězil časem 38:26 Jiří Homoláč z Univerzity Brno.

    ,,Prestižní běh mezi Skalicí a Hodonínem je každý rok dobře obsazeným závodem. Letos se na startu ve všech kategoriích sešlo 339 atletů z Česka, Slovenska, Ukrajiny a Maďarska,“ upozornil Tomáš Navrátil.

Ten se poprvé v kariéře postavil na start ve Skalici. ,,Ze Slovenské strany je tento silniční podnik z důvodu jiného obíhání náměstí ve Skalici i v Hodoníně zhruba o 200 metrů delší, než kdyby startoval v Hodoníně,“ vysvětloval kroměřížský vytrvalec, který od začátku běžel s vítkovickým Lukášem Chwistekem.

,,Severomoravan držel tempo 3:10 na kilometr. Proto jsem ho nechal naši dvojici táhnout. Kolem šestého kilometru mě dostihl Starodubstev a s ním jsem pokračoval až do Hodonína. Při náběhu k tamnímu náměstí 700 metrů před cílem se mi podařilo zrychlit a na tento nástup Ukrajinec už nedokázal zareagovat,“ byl se svým výkonem na trati mezi Skalicí a Hodonínem spokojený Navrátil.

,,Letos to bylo moje nejlepší umístění v tomto mezinárodním závodu,“ pochvaloval si po vyhlašování výsledků člen AK Kroměříž. 

V závodu žen vybojovala další nositelka barev kroměřížského atletického klubu Martina Novotná bronzovou pozici. Na moravskoslovenském pomezí se prezentovala časem 50:09. Vyhrála Ukrajinka Valentina Kiliarska (47:11), před Csillou Papp z Maďarska (49:19).

,,Od začátku jsem se pohybovala na třetím místě,“ hlásí Martina Novotná.

Té nevlídné počasí, kdy rtuť teploměru ukazovala kolem nuly nevadilo. ,,Důležité hlavně bylo, že příliš nefoukal studený vítr,“ tvrdí vytrvalkyně z Brusného, jež na rovinaté trati zvolila rovnoměrné tempo.

,,Ani v závěru nebylo nutné zrychlovat. Největší soupeřky Kiliarska i Papp byly daleko přede mnou. A na čtvrtou v pořadí Slovenku Máriu Hiklovou jsem měla v cíli náskok téměř šest a půl minuty,“ prozradila ještě Novotná. 

V rámci letošního běhu mezi Skalicí a Hodonínem se hodnotila také soutěž čtyřčlenných družstev. V ní kolektiv AK Kroměříž obsadil druhou příčku.

BIATLON

Rodák z Velkých Karlovic Jakub Štvrtecký si zazávodil ve světovém poháru v Hochfilzenu

Velké Karlovice – Jakub Štvrtecký byl ve světovém poháru v biatlonu v rakouském Hochfilzenu blízko k postupu do sobotního stíhacího závodu. Rodák z Velkých Karlovic skončil v pátečním desetikilometrovém závodu ve sprintu na 61. místě. V cíli na vítězného Johannese Thingnese Boe ztrácel 2 minuty a 9,7 sekundy. Na střelnici z 10 ran minul 3 terče. Od postupu do stíhacího závodu ho dělilo pouze 1,3 sekundy.

,,O nominaci do Rakouska jsem se dozvěděl ve čtvrtek. Ve stejný den jsem ještě závodil ve smíšené štafetě v IBU Cupu v italském Rodnaun,“ prozradil Jakub Štvrtecký.

Ten v pátek na známé trati bojoval. ,,Do závodu jsem se vydal se startovním číslem 100. Možná jsem začal až příliš rychle. To se projevilo při úvodní ležce. Při ní jsem dvakrát chyboval. Nemyslím ale, že by byl problém v nervozitě. Spíš jsem na tu ležku přijel rychleji, než jsem měl. U střelby vstoje už jsem si to pohlídal. Tu jsem zvládl za svižných pětadvacet sekund. Škoda ala jedné těsné minely,“ mrzelo rodáka z Valašska Štvrteckého.

Jakub Štvrtecký se představil i v nedělním závodu štafet. V něm běžel na druhém úseku a podílel se společně s Michalem Šlesingrem, Michalem Krčmářem a Ondřejem Moravcem na zisku výborného sedmého místa.        

HOKEJ

Vsetín v reklamě na juniorský hokej udolal Kometu Brno. Zlínští berani zklamali proti Přerovu

Region – Na velmi cenný výsledek dosáhli v předehrávce 16. kola skupiny o pořadí v play off extraligoví hokejoví junioři Vsetína, kteří zdolali Kometu Brno 3:2 v prodloužení. O výhře domácích před 945 diváky rozhodl v pětašedesáté minutě bekhendovou ranou do pravého horního rohu Mickovy brány obránce Lašák.

Domácí ovšem první třetinu odehráli bez potřebného nasazení a po zásluze po ní prohrávali 0:1. Od druhé části se Valaši zlepšili a v pětačtyřicáté minutě po trefách Jindry a Frydrychy otočili stav na 2:1. Pět minut před koncem základní hrací doby však Minárik vyrovnal na 2:2.

,,Tentokrát musím mužstvo pochválit. Po minulých nevydařených výsledcích jsme podali velmi dobrý výkon. Po ustrašené první třetině jsme se zvedli a díky velké bojovnosti celého kolektivu jsme silný tým brněnské Komety udolali. Výrazně nás podržel gólman Málek. Poděkovat musím i tisícovce fanoušků. Ti vytvořili skvělou atmosféru. Na Lapači to byla opravdová reklama na juniorský hokej,“ užíval si povedený duel jeden ze vsetínských koučů Petr Fojtů.

Na domácím ledě zklamal naopak Zlín. Berani v 5. kole skupiny o 13. – 24. místo prohráli s Přerovem 2:3. S Hanáky díky Lužovi získali alespoň jeden bod za zvládnutou nadstavbu. Ševci v utkání prohrávali 0:1 a 1:2. Po střelách Luže a Kočice se jim podařilo dvakrát skóre srovnat. Na gól Navrátila v šestačtyřicáté minutě už ale zareagovat nedokázali.

Skupina o pořadí v play off:

VSETÍN – KOMETA BRNO 3:2 (0:1, 1:0, 1:1 – 1:0) v prodloužení

Branky Vsetína: Jindra, Frydrych, Lašák.

Vsetín: Málek – Jakub Jenáček, Ondračka, Lašák, Zeman, Pernický, Kožený – Frydrych, Jindra, Klímek, Veselý, Petriska, Vašenka, Pospíšil, Frimel, Krupa, Zetocha.

Skupina o 13. – 24. místo:

PSG BERANI ZLÍN – PŘEROV 2:3 (1:2, 1:0, 0:1 – 1:0)

Branky Zlína: Luža 2, Kočica.

Zlín: Kořének – Jarošek, Hamrlík, Jaroněk, Bednařík, Pavlas, Talafa – Kočica, Hefka, Bachánek, Pröschl, Weintritt, Lekeš, Podešva, Kozubík, Luža, Robert Sedláček, Fajkus, Sebera.       

TENIS

Dušan Machala vyhrál Turnaj mistrů. Ve čtvrtfinále s Oškrobaným ale musel odvracet pět mečbolů

Zlín – Tenisová sezona 2018 na českém veteránském okruhu padesátníků definitivně skončila. V závěrečném Turnaji mistrů v kategorii Open v halovém podniku na antuce ve Zlíně se mezi dvanácti kvalifikovanými hráči představilo šest reprezentantů ze Zlínského kraje.

Na nejlepší výsledek dosáhl domácí Dušan Machala, který turnaj vyhrál. Zlínský matador se zároveň stal absolutním vítězem celého okruhu.

Machala ve čtvrtfinále udolal Antona Oškrobaného (Považská Bystrica) 7:6, v semifinále překonal Miloše Michela z Bytče  6:2 a ve finále porazil dalšího zlínského tenistu Dalibora Nováka 6:4.

,,Ještě dva dny před turnajem jsem kvůli bolavým zádům váhal, jestli se ho vůbec zúčastním. Nicméně hned v prvním zápase jsem zapomněl na bolest a nakonec jsem na Vršavě vybojoval první příčku,“ radoval se z úspěchu Dušan Machala.

Tomu však ve Zlíně chyběli dva kvalitní soupeři. Petr Vrba a Petr Handlíř se omluvili z rodinných důvodů. ,,Ale i bez nich se v krajském městě sešla výborná konkurence,“ upozornil Machala.

Matador z krajského města ovšem hned na úvod musel udolat hodně nepříjemného protivníka. ,,S Oškrobaným jsem prohrával 1:3 a 2:5. Za tohoto stavu jsem odvracel pět mečbolů. Ve zbytku střetnutí jsem změnil taktiku a duel se mi podařilo zachránit. Důležité bylo, že se mi v tiebreaku dařilo podání,“ zavzpomínal na první souboj zlínský tenista.

Na Miloše Michela si Machala věřil. ,,V partii s hráčem z Bytče jsem těžil z psychické výhody. Michel si na mě nevěří. V semifinále dělal zejména z bekhendu spoustu nevynucených chyb,“ informoval reprezentant Zlína, který zvládl také finále.

,,S Novákem to byl náš třetí letošní důležitý zápas. A přestože jsem v něm prohrával 1:3 a 2:4, tak jsem Dalibora díky pestré hře i potřetí porazil. Ve druhé polovině utkání se mi dařily kraťasy i liftované údery,“ pochvaloval si Dušan Machala.         

Z dalších tenistů z našeho regionu v nejdůležitějším turnaji sezony vypadli v osmifinále Ladislav Matušinec ze Štítné nad Vláří a otrokovický Michal Friedrich. Valašskokloboucký Jan Nahodil si zahrál čtvrtfinále a Jiří Fiala ze Zlína postoupil do semifinále.

Výsledky Turnaje mistrů v kategorii Open Senior’s Tour 2018:

Osmifinále: Anton Oškrobaný (Považská Bystrica) – Pavel Remiáš (Ostrava) 6:3, Pavel Táborský (Vyškov) – Pavel Saturka (Jihlava) 7:5, Jiří Fiala (Zlín) – Ladislav Matušinec (Štítná nad Vláří) 6:1, Dalibor Novák (Zlín) – Michal Friedrich (Otrokovice) 6:1. Čtvrtfinále: Dušan Machala (Zlín) – Anton Oškrobaný 7:6, Miloš Michel (Bytča) – Pavel Táborský 7:6, Jiří Fiala – Jan Nahodil (Valašské Klobouky) 7:5, Dalibor Novák – Miroslav Petružela (Daskabát u Olomouce) 6:2. Semifinále: Machala – Michel 6:2, Novák – Fiala 6:2. Finále: Machala – Novák 6:4.

Konečné pořadí v kategorii Open v Senior’s Tour 2018 (hodnoceno 69 hráčů):

1. Dušan Machala (Zlín) 324 bodů, 2. Miroslav Petružela (Daskabát u Olomouce) 296, 3. Petr Vrba (Lipník nad Bečvou) 249, 4. Petr Handlíř (Brno) 237, 5. Miloš Michel (Bytča) 230, 6. Jan Nahodil (Valašské Klobouky) 224, 7. Pavel Saturka (Jihlava) 191, 8. Jiří Fiala (Zlín) 177, 9. Anton Oškrobaný (Považská Bystrica) 164, 10. Josef Hnaníček (Štítná nad Vláří) 163, 11. Michal Friedrich (Otrokovice) 160, … 13. Karel Křen (Luhačovice) 144, … 15. Libor Zapletal (Lhotka u Zlína) 134, 16. Dalibor Novák (Zlín) 128, … 18. Ladislav Matušinec (Štítná nad Vláří) 104, 19. Marián Dobrotka (Sidonie) 88, 23. Luboš Sojka 59, … 25. Petr Dvořák (oba Valašské Meziříčí) 55.