AQUATLON

Tereza Svobodová vybojovala český titul v aquatlonu. V Jablonci nad Nisou zaplavala osobní maximou. Povedl se jí také kopcovitý běh

Zlín – Bravo Terezo. Reprezentantka Zlína Tereza Svobodová se postarala o další úspěch triatlonového klubu Titan Trilife. V Jablonci nad Nisou vybojovala titul mistryně republiky v aquatlonu. V závodu složeném ze 400 metrů plavání a 5 kilometrů běhu, se prezentovala výsledným časem 23:11. Stříbrná Dana Přikrylová byla v cíli o čtyřiadevadesát sekund pomalejší. Třetí místo získala Eliška Říhová (Triathlon Team Tábor, 25:09). Další nositelka barev zlínského Titan Trilife Teamu Helena Kotopulu obsadila v čase 26:03 desáté místo.

,,V první části závodu se mi stejně jako nedávno v Příbrami dařilo. V jabloneckém bazénu jsem v plavání opět posunula svoje osobní maximu. Ve vodě jsme ztratila pouze sedm sekund na nejrychlejší Šárku Půstkovou,“ pochvalovala si sportovní formu Tereza Svobodová.

Té se dařilo i v následném běhu. ,,V běžecké části pořadatelé vymysleli poměrně náročnou, technickou kopcovitou trať. Běh mi ovšem skvěle sedl. Už po 700 metrech jsem se probojovala na čelo a ve zbytku závodu jsem si jenom kontrolovala odstup na největší soupeřky. Navíc jsem si užívala i atmosféru okolo závodu,“ radovala se ze zisku zlaté příčky Svobodová.

 V závodu mužů ze zlínských aquatlonistů bral Filip Václavik za čas 21:26 čtvrtou příčku, Václav Bednarský skončil v čase 21:57 osmý, Pavel Hradil (22:15) desátý a Patrik Minář (22:23) dvanáctý.

ATLETIKA

V Napajedlech se bude v sobotu běhat po kostelních schodech

Napajedla – Zajímavý běžecký závod pořádají v sobotu odpoledne v Napajedlech, kde se koná 4. ročník Napajedelských schodů. Jeho start i cíl je na místním Masarykově náměstí. Divácky atraktivní měření sil bude probíhat na okruhu dlouhém 250 metrů. Každý okruh zpestří 50 kostelních schodů. Pořadatelé od 14.30 hodin vypsali 18 kategorií od benjamínků až po veterány. Hlavní závod žen startuje v 17 hodin a poběží se na 20 minut. Hlavní závod mužů se poběží na 30 minut. Jeho startovní výstřel je naplánovaný na 17.30 hodin. Vyhlášení výsledků hlavních závodů bude v 18 hodin.

 Loňský 3. ročník Napajedelských schodů vyhrál Jiří Kubíček z týmu Mattoni Freerun Zlín, který za třicet minut uběhl 25 okruhů. V ženách vybojovala první příčku Jana Žaludková, jež za dvacet minut uběhla 15 okruhů.

ATLETIKA

V Holešově zvou na 1. května na Stadion míru na atletický mítink

Holešov – V novém atletickém areálu na Stadionu míru v Holešově se ve středu 1. května uskuteční atletický mítink. V otevíracím závodu pořadatelé pro muže, juniory, dorostence, žáky, mladší žáky, ženy, juniorky, dorostenky, žákyně a mladší žákyně vypsali celkem 58 disciplín. Program zahájí v 10 hodin běhy na 60 m překážek, závody ve výšce a dálce. Program zakončí od 13.30 hodin běh žen, juniorek, dorostenek a žákyň na 1000 metrů. V rámci mítinku na Hané bude také slavnostní ceremoniál k otevření atletického stadionu v Holešově. Ten bude od 11 hodin.                        

ATLETIKA

V Hulíně se ve středu poběží Prvomájový půlmaraton

Hulín – Burky Team Hulín pořádá ve středu 1. května 5. ročník Prvomájového půlmaratonu. Start 21,1 kilometru dlouhého závodu rozloženého do čtyř okruhů je před hulínským BikerBarem v 10 hodin. Cíl bude na stejném místě. Prezentace probíhá od 8.30 hodin. Vypsány jsou dvě mužské a dvě ženské kategorie. Startovné je 200 Kč. Pořadatelé připravili také 10,5 kilometrový závod a závod dvou až čtyřčlenných štafet v půlmaratonu. Rovinaté trať vede mezi Hulínem a Pravčicemi.

Loni hulínský prvomájový půlmaraton vyhrál Petr Kučera (KESBUK Grymov, 1:19:11). V ženách vybojovala zlatou příčku Jitka Stojaníková (Hrbáči Run Team, 1:51:41).         

CYKLISTIKA

Silniční cyklistický závod Prachem Svatební cesty v Kostelanech vyhráli Petr Šťastný a Lucie Skřivánková

Kostelany – Brňan Petr Šťastný z formace SportRaces – Issac Team vyhrál 2. ročník silničního cyklistického závodu Prachem Svatební cesty v Kostelanech. Šťastný, jehož manželka Lucie pochází z Kostelan, v 80 kilometrů dlouhém závodu, který měl na netradiční trati převýšení 1400 metrů, zajel čas 2:26:54. Druhý v pořadí Pavel Žák (Kolovna KM-BT Morkovice) byl v cíli o 5 sekund pomalejší, třetí místo obsadil Jakub Říman (TJ Auto škoda Mladá Boleslav, 2:27:22). Čtvrtý skončil v čase 2:27:22 Jiří Slavík, páté místo získal Jiří Hradil (oba FORCE KCK Cykloteam Zlín, 2:27:38).

,,Na mokré kopcovité trati, kdy se v některých úsecích jelo po šotolině a drobném kamení, se okolo čtyřicátého kilometru vytvořila vpředu šestičlenná skupina. Později se občas někdo pokusil o nástup. Žádný únik ale netrval dlouho. V posledním kopci dva kilometry před cílem už jsme na čele zůstali pouze Petrem Šťastným. V závěru měl však můj největší soupeř z Brna víc sil,“ popsal klíčové momenty silničního cyklistického podniku v Kostelanech nejúspěšnější cyklista ze Zlínského kraje v závodu Pavel Žák.

 V pětačtyřicetikilometrovém závodu žen zvítězila v čase 1:52:39 Lucie Skřivánková (Kolovna KM-BT Morkovice). Stříbro brala Jaroslava Dohnalová z Krnova (1:57:26), třetí pozici vybojovala Ivana Jaklová (Orli Ostrava, 1:57:50).

,,Byl to můj první silniční závod v kariéře. Proto jsem nevěděla, co od něho můžu čekat. Neznala jsem konkurenci. Bála jsem se pádů i defektů,“ přiznala Lucie Skřivánková.

 Té se však v Chřibech líbilo a hlavně dařilo. ,,Od začátku jsem se snažila držet pelotonu. Náročná kopcovitá a také zábavná trať mi ale vyhovovala. A už v prvním kopci jsem viděla, že se soupeřkám vzdaluji. Definitivně jsem nastoupila na 30. kilometru a pak už jsem jela až do cíle sama. Ovšem cílový patnáctikilometrový okruh byl pro mě nekonečný,“ radovala se zisku zlaté příčky Skřivánková.     

Vítězové jednotlivých kategorií:

Muži do 1990 – 2000 (80 km): Jakub Říman (Auto Škoda Mladá Boleslav) 2:27:22.

Muži 1980 – 1989 (80 km): Petr Šťastný (SportRaces – Issac Team) 2:26:54.

Muži 1970 – 1979 (70 km): Pavel Vašíček (Cycloracing Team) 2:13:11.

Muži 1960 – 1969 (55 km): Stanislav Prokeš (Prokesteam) 1:52:27.

Muži 2001 – 2004 (55 km): Kryštof Morong (Team Forman Cinelli) 2:21:05.

Muži 1959 a starší (45 km): Josef Slezák (FORCE KCK Cykloteam Zlín) 1:39:06.

Ženy 1980 – 2004 (45 km): Lucie Skřivánková (KM-BT Morkovice) 1:59:39.

Ženy 1979 a starší (45 km): Jaroslava Dohnalová (Loko Campangolo Krnov) 1:57:26.

Gravel bike all (55 km): Michal Smolka (IN-LIFE Cycling Team) 1:52:51.

Soutěž manželských párů (45 km): Martin Klár, Lenka Klárová (Cyklosport Chropyně) 1:55:48.

CYKLISTIKA

Na prvního máje startuje seriál závodů v cross country Valašský MTB pohár

Region – Ve středu 1. května začíná ve Valašském Meziříčí 20. ročník čtyřdílného seriálu v cross country Block Valašský MTB pohár. Úvodní podnik se pojede ve valašskomeziříčském SKI areálu Veselá. Pořadatelé v něm a i v ostatních třech závodech připravili kategorie od odrážedel až po veterány. Celkem je vypsáno 12 kategorií. Start dětských kategorií bude vždy v 10.15 hodin, seniorské kategorie uslyší startovní výstřel v 13.30 hodin. Prezentace bude podle jednotlivých kategorií probíhat od 9 do 12 hodin. Startovně pro děti a juniory je 100 Kč, pro muže a ženy 150 Kč.

Program Block Valašského MTB poháru 2019:

1. května 2019: Valašské Meziříčí – SKI areál Veselá

8. května 2019: Ratiboř – Areál hasičské zbrojnice

31. srpna 2019: Jablůnka – Areál základní školy

15. září 2019: Vsetín – Areál Bike and fishing camp Semetín       

HOKEJBAL

Malenovice si proti béčku Jihlavy musí dávat pozor na přesilovky mužstva z Vysočiny

Malenovice – V neděli končí základní část 2. hokejbalové ligy. Malenovice se v posledním zápase na domácí ploše v Lopik aréně střetnou s béčkem Jihlavy. Souboj se třetím týmem tabulky začíná v 16.30 hodin.

 ,,Hosté, kteří mají herní styl postavený na rychlém přechodu středního pásma, jsou na jaře ve formě.,“ prozradil hrající malenovický kouč Martin Novák.

Ten také upozorňuje na další zbraně celku z Vysočiny. ,,Záložní jihlavské mužstvo je nebezpečné hlavně v přesilovkách. Pozor si musíme dávat i na nejproduktivnější hostující hráče Petra Krále, Tomáše Hlavatého a Lukáše Koudelku,“ nabádá svoje svěřence k disciplinovanému výkonu domácí trenér.

Malenovice se ovšem v důležitém utkání chystají diktovat tempo hry. ,,Abychom v duelu uspěli, tak se hlavně nesmíme nechávat zbytečně vylučovat. Nutné je také proměňovat šance,“ ví, kudy vede cesta k výhře Novák.  

INLINE HOKEJ

Memoriál Karla Rachůnka a Pavla Demitry si letos zahrají i týmy žáků

Brumov-Bylnice – Inline hokejový Memoriál Karla Rachůnka a Pavla Demitry si v neděli zahrají také týmy žáků. Premiérového ročníku turnaje pro mladší žáky ročníku narození 2009 a 2010 se zúčastní čtyři mužstva. Na Valašsko přijedou kolektivy zlínského Devilsu, Uherského Hradiště, Přerova a chybět nebude ani výběr domácího Brumova-Bylnice. Hrát se bude systémem každý s každým. První zápas je na programu od 9 hodin. V rámci turnaje se odehraje také mezinárodní exhibiční utkání mužů mezi celky Devils Zlín a Dubnicí nad Váhom. Jeho úvodní buly bude vhozené v 12.40 hodin. 

Program turnaje:

Brumov+Bylnice – Devils Zlín (9), Uherské Hradiště – Přerov (9.55), Přerov – Devils Zlín (10.50), Brumov+Bylnice – Uherské Hradiště (11.45), Přerov – Brumov+Bylnice (14.20), Devils Zlín – Uherské Hradiště (15.15).

ŠACHY

Velikonoční turnaj v Horní Lhotě vyhrál Petr Koutný z Vlčnova

Horní Lhota – Nasazená jednička Petr Kouný z TJ Vlčnov zvítězil v 5. ročníku Velikonočního rapid šachového turnaje v Horní Lhotě. Koutný, který v minulosti deset let reprezentoval domácí oddíl, získal 7,5 bodu. Druhé místo vybojoval se shodným počtem bodů, trojka turnaje Petr Kapusta ze Slavie Kroměříž, bronzovou příčku obsadil reprezentant SK Boršice Adam Gabriel (6,5 bodů). Jaroslav Závodný skončil čtvrtý a Stanislav Juříček (oba Zbrojovka Vsetín) pátý.

 ,,Sponzorsky i finančně hodnotně dotovaného turnaje se zúčastnilo v kategorii dospělých 54 šachistů. Z toho bylo 5 žen. V kategorii žáků se představilo 17 mladých vyznavačů šachové hry. Do dospělé kategorie se přihlásilo 8 hráčů s výkonností nad 2000 ELO bodů. Mezi nimi i náš mezinárodní mistr Milan Babula. Dále mistryně FIDE Michaela Svobodová a kandidát mistra v šachu Stanislav Juříček. Dva účastníci byli ze zahraničí. Denis Vilson z Ruska skončil šestý a Ukrajinec Alexander Gosha  obsadil osmadvacátou příčku,“ informoval vedoucího šachového klubu v Horní Lhotě a jeden z pořadatelů Aleš Hanus.

,,Hrálo se švýcarským systémem na 9 kol. U dětí na 7 kol. Hrací tempo turnaje bylo 2 x 15 minut. K vidění byly zajímavé partie, výměny i zvraty,“ upozornil dále Hanus.

Turnaj žáků vyhrál se ziskem 7 bodů Matyáš Dvořáček ze Sokola Postoupky. Bronzovou pozici vybojoval Martin Blaha (TJ Vlčnov, 5,5 bodu), Třetí skončil Lukáš Lorincz (5 bodů).          

TENIS

Velkou cenu Rožnova pod Radhoštěm ovládl Jaromír Vičan. Tenista ze Zašové se na Valašsku prosazoval rychlým přechodem na síť

Rožnov pod Radhoštěm – V 1. ročníku mezinárodního halového tenisového turnaje šedesátníků Velká cena Rožnova pod Radhoštěm byly k vidění zajímavé duely. V podniku na Valašsku hraném na čtyřech kurtech s umělým povrchem zařazeném do české veteránské série Senior´s Tour 2019, vybojoval první příčku Jaromír Vičan ze Zašové. Vičan ve čtvrtfinále porazil Aloise Motla z Mohelnice 6:0, v semifinále překonal Pavla Saturku z Jihlavy 6:2 a ve finále si poradil s Janem Nahodilem (Valašské Klobouky) také 6:2. Ve druhém semifinále Nahodil překvapivě vyhrál nad Slovákem Peterem Mišíkem z Ilavy 6:3. V duelu o 5. místo Petr Polák (Zlín) zdolal Aloise Motla 6:1.

,,V zápasech jsem nedělal zbytečné a nevynucené chyby. Rovněž se mi dařil rychlý přechod na síť,“ pochvaloval si vítěz turnaje Jaromír Vičan.

Spokojený byl také poražený finalista Jan Nahodil. ,,Potěšil mě skalp Petera Mišíka. Slovenský tenista totiž vyhrál už i několik veteránských turnajů v Evropě. V semifinále mi vyšla sázka na odvážnou riskantní útočnou hru. V následném finále s Vičanem už mi ale chyběly síly,“ přiznal po vyhlašování výsledků Nahodil.