„Tým je hodně mladý a nezkušený. Kluci mají v určitých věcech strašně blbé návyky. Chceme jim s Tomášem pomoct, vrátit do mančaftu vítěznou mentalitu, která tady byla před pár lety,“ říká zkušený útočník.

Do sestavy Panterů se vrátili po roce a půl. S nečekanou nabídkou přišel šéf klubu Karel Ťopek. Svůj nápad konzultoval nejen s hráči, ale také s trenérem Kvapilem. Všichni souhlasili, Zapletal se Sovjákem před Vánoci absolvovali se spoluhráči jediný trénink, více toho nestihli. Po Novém roce už šli rovnou do akce.

Po comebacku Zapletal odehrál v Superlize šest utkání, ve kterých si připsal gól a asistenci.

„Pauza byla rozhodně znát, tempo bylo trošku jinší, ale po pár zápasech se to srovnalo a nebylo to úplně špatné,“ je přesvědčený.

V sobotním zápase proti České Lípě byl dokonce vyhlášen nejlepším hostujícím hráčem.

„Samozřejmě mě to potěšilo, na druhé straně je asi něco špatně. Prosazovat by se měli hlavně mladší kluci. Cenu bych hned vyměnil za tři body,“ prohlásil.

Rychta v Boleslavi

Z návratu do nejvyšší soutěže strach neměl, i když situace pro Otrokovice není vůbec dobrá. Panteři v patnácti kolech získali jenom osm bodů, po víkendu klesli na poslední místo. Sestupová hrozba je čím dál větší.

„Člověk si to nechce vůbec připouštět, být pod tím podepsaný. Na druhé straně ve sportu se může stát cokoliv,“ vnímá. „Věřím však, že je v našich silách nejvyšší soutěž pro Otrokovice udržet,“ přidává odhodlaně.

Pokud to Moravané myslí se záchranou vážně, musí do toho konečně hrábnout a začít bodovat. Poslední výkony nebyly dobré. Mužstvo sráží absence i individuální chyby. Panteři naposledy schytali rychtu v Mladé Boleslavi, na palubovce favorita dvakrát inkasovali už v úvodní minutě. V první třetině obdrželi celkem osm branek, nakonec prohráli 2:13.

„Na podobný zápas si fakt nepamatuji. Možná zrovna taky v Bolce dva roky zpátky to bylo něco podobného, ale v neděli to byla fakt hodně ostré,“ souhlasí Zapletal.

Než se navrátilec v otrokovické sestavě poprvé dostal na palubovku, bylo to v 31 sekundě už 0:2.

„Je pravda, že začátek se nám vůbec nepovedl. Je to dané tím, že máme nezkušený mančaft. Navíc oproti sobotě byla sestava promíchaná, i kvůli absencím dalších hráčů za nás nastoupili kluci z juniorky,“ připomíná.

Duely ani výkony z loňského roku komentovat nechce, současné spoluhráče až tolik detailně nesledoval. Na podzim měl jiné priority. Nyní má na florbal více času, Otrokovicím chce pomoct.

Bez fanoušků velké mínus

Vypořádat se však musí nejen s absencemi diváků, ale hlavně neustálým testováním na covid-19 a náročným programem. Kvůli delšímu výpadku způsobenému pandemií koronaviru superligoví florbalisté o víkendu absolvují vždy dva zápasy místo jednoho.

„Rozhodně je to náročnější než dřív,“ souhlasí.

„Dvě utkání kvůli fyzické kondici někomu mohou dělat problémy. Někdy je to ve druhém duelu znát. Také já jsem si hrábl na dno, ale zase si nemyslím, že bych tam kulhal na jedné noze,“ přidává s úsměvem.

Také povinné testování nepatří mezi příjemné zážitky. „Všichni ale víme, že se bez toho v této době neobejdeme,“ uvědomuje si.

I duely bez diváků už se staly smutnou tradicí.

„Bohužel pro Otrokovice je to velké mínus, protože nás fanoušci vždycky hnali a byli hodně důležitý článek. Vymlouvat se na to ale nemůžeme, soupeři jsou na tom úplně stejně,“ pravil.

Sám při utkání fanoušky až tolik nevnímá, do tempa se dokáže dostat i bez přítomnosti lidí. Stejně na tom jsou i jiní sportovci. Sedmatřicetiletý florbalista má třeba spoustu přátel mezi hokejisty.

Tréninky v hokejovém Šumperku

V prvoligovém Šumperku má Zapletal, který v minulosti působil ve Vsetíně a Havlíčkově Brodě, na starosti mladé gólmany.

„V létě jsem řešil víc nabídek, ale nakonec jsem se dohodl s vedením Draků. Do Šumperku to mám z Přerova mnohem blíž,“ říká.

Nyní ale radí mladým brankářům hokejového Šumperku pouze na dálku. Všechny zimní stadiony jsou totiž kvůli vládnímu nařízení zavřené.

„Klukům chystám tréninky a vymýšlím spoustu cvičení. Všechno je to on-line. Naštěstí práce mám dost. Za ty roky jsem navázal docela dost kontaktů, gólmani nebo i jejich rodiče se mi ozývají sami, nemám si na co stěžovat. S několika kluky se vídám pravidelně napříč republikou. Za přípravou jsem byl dokonce v Rakousku či Polsku,“ hlásí.

I kvůli přerušené hokejové sezoně má více času na florbal. I kdyby se ale situace zlepšila a Zapletal mohl se svými svěřenci na led, chce v dresu Panterů úspěšně zvládnout superligovou sezonu.