V hlavním 40kilometrovém závodě zvítězil v čase 1:43:10 Jiří Pazderka, před Jiřím Hubíkem, ten byl v cíli pomalejší o 2 minuty a 55 sekund. Třetí místo obsadil Radim Barták (1:47:53), čtvrtý byl Martin Švajda (1:49:44), pátý skončil Jaromír Tarabus (1:51:11).

Jiří Pazderka s manželkou Lindou mají nedaleko Zlína přátele.

,,Proto jsem využil možnost spojit závod v Rackové s návštěvou známých. Líbila se mi také trasa a prostředí, kde se závod konal,“ vysvětluje biker z malé obce v okrese Žďár nad Sázavou z Dolní Heřmanice.

Ten po celý průběh sezony trénuje na Vysočině, většinou na silničním kole.

,,Letos jsem zatím najezdil kolem 8000 kilometrů,“ prozradil Pazderka.

Před závodem ale nevěděl, co od něho i sebe v něm může očekávat.

,,Chtěl jsem však bojovat o nejvyšší příčky, ale že skončím na prvním místě, jsem opravdu nečekal,“ tvrdí cyklista z Dolní Heřmanice.

Trať, kde se střídaly prudké výjezdy s lesními cestami, se mu líbila.

,,Jenom škoda, že na ní místy bylo dost bahna a některé úseky byly těžko sjízdné. Zdolal jsem ji však bez problémů,“ těší Jiřího Pazderku.

Závod se pro něho od začátku vyvíjel příznivě.

,,Už v průběhu prvního kilometru jsem se probojoval na první příčku a s přibývajícími kilometry jsem náskok na vítězné pozici pořád navyšoval. Rozhodující byl druhý táhlý kopec. V něm jsem držel vysoké tempo a na vrcholu tohoto kopce jsem měl před ostatními soupeři poměrně velký náskok, který jsem později v lesní pasáži trasy ještě zvýšil. V prvním okruhu jsem se ale pořád ohlížel a kontroloval si, jestli mně nedojíždí některý soupeř. Při nájezdu do druhého okruhu jsem ovšem měl na čele víc, jak minutový náskok, a zbytek závodu jsem si už užíval. Výkon na Zlínsku mně tak mile překvapil,“ přiznává Pazderka.

Kilometr před cílem měl však krizi, všechno ale dopadlo dobře.

A jak cyklista z Vysočiny povedený výsledek v Rackové oslavil?

,,Doma jsem si zapnul saunu a dal jsem si 2 piva,“ svěřil se ještě 33letý Jiří Pazderka.

Na 40kilometrové trase závodila také jedna žena. Jitka Novotná ho zvládla v čase 2:56:45.

20kilometrový závod vyhrál díky času 56:34 David Ščotka, před Jiřím Zaoralem (1:03:56), třetí příčku vybojoval Jakub Řehák (1:08:54).

Závod žen na stejné trase ovládla Joanna Zbožínková (1:15:03), stříbrná byla Iveta Švajdová (1:29:22), třetí do cíle dojela Lenka Hajdová (1:53:15).

První místo v závodě elektrokol na 20kilometrové trase vybojoval mezi muži Robert Matucha (51:08). Mezi ženami brala první příčku za čas 1:07:52 Eliška Cholastová.

Vypsány byly kategorie pro muže i ženy. V obci s 800 obyvateli závodily také děti. Děti do 6 let si zazávodily na krátkém okruhu na odrážedlech, nebo šlapacích kolech. Děti od 6 let do 14 let měly možnost závodit na tratích dlouhých podle věku. Děti od 15 let závodily na 20kilometrovém okruhu.

Pro zájemce byl připravený také závod na elektrokolech a retro sranda závod na starých kolech.

Start i cíl všech závodů, jejíž hlavním organizátorem byl Ondřej Kroutil, byl v areálu fotbalového hřiště v Rackové.

V Rackové mysleli i na občerstvení. Ve fotbalovém areálu byl Foodtruck, kde se připravovaly hamburgery.

Odpoledne a večer tam hrála živá hudba. Kapelníkem byl Ziggy Horváth. Vydařený sportovní den v Rackové večer zakončila After party.