Na ledovou plochu nastoupila družstva jednotlivých krajů. Sportovci reprezentující Zlínský kraj se představili jako poslední. Jejich vlajkonošem a vedoucím se stal skokan na lyžích František Jež, který čtyřikrát zvítězil vzávodech světového poháru. Účastnil se zimních olympijských her vAlbertville, zde vyskákal spolu skolegy Jardou Sakalou, Jiřím Parmou a Tomášem Goderem bronzovou medaili vdružstvech.

Olympijský oheň slavnostně zapálily dvě sportovní legendy– česká atletka– oštěpařka, manželka jednoho znejslavnějších českých sportovců a zároveň držitelka olympijského zlata zroku 1952zHelsinek, Dana Zátopková a alpská lyžařka, která získala na ZOH vSarajevu bronzovou medaili, Olga Charvátová-Křížová.

Dětskou olympiádu prohlásil za zahájenou hejtman Zlínského kraje a předseda řídícího výboru her Libor Lukáš. Stačil podotknout, že přípravu soutěže komplikovalo teplé a deštivé počasí. „Nicméně horské služby zBeskyd a Jeseníků hlásí, že napadl další sníh,“ poznamenalLukáš.

Celkem devět zlínských žáků bude závodit při Hrách III. zimní olympiády dětí a mládeže ČR 2008.Téměř polovina zlínských olympioniků jsou hokejisté. Druhou početnější skupinou zlínských reprezentantů jsou alpští lyžaři.

„Vtéto kategorii budou soutěžit dvě dívky a jeden chlapec,“ upřesnil náměstek primátorky Hynek Steska. Podle jeho slov bude mít Zlín zastoupení také mezi rychlobruslaři a vkulturních disciplínách. „Znašeho města je vtěchto disciplínách nominována jedna rychlobruslařka a jeden folklórní pěvec," upřesnil náměstek primátorky.

Jednotlivé soutěže proběhnou vRožnově pod Radhoštěm, Zlíně, Vsetíně, Valašském Meziříčí, Soláni, na Razule a Pustevnách. Každý olympijský den bude slavnostně zakončen v18.30hodin medailovým ceremoniálem na náměstí vRožnově pod Radhoštěm.

Pořadatelem a organizátorem Hry je Zlínský kraj. Jedná se oakci celorepublikového charakteru, které se zúčastní přibližně tisíc dětských sportovců. Své síly budou měřit vdisciplínách: biatlon, krasobruslení, rychlobruslení, lední hokej, lyžování, ale také ve folklórním tanci nebo folklórním zpěvu.